Najčastejšie problémy s bruškom, ktoré trápia bábätká

2. 11. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Boľavému brušku sa nevyhne žiadny novorodenec. Niekedy zato môže obyčajný vzduch, inokedy je príčina vážnejšia. Viete, s čím všetkým bojuje trávenie vášho drobca?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Najčastejšie problémy s bruškom, ktoré trápia bábätká

Pre spokojné bábätko je okrem maminej náruče mimoriadne dôležité aj poriadne odgrgnutie po výdatnom jedle. Pri tekutom jedle – a je jedno, či kojíte alebo používate fľašu – sa drobec nevyhnutne nahltá vzduchu. Ten sa musí dostať von, inak by mohol neskôr spôsobovať vracanie alebo bolesti bruška. Najlepšia cesta je práve riadené odgrgnutie, kedy si dieťatko opriete o vaše plece a podržíte ho chvíľu vo vzpriamenej polohe. Nezabudnite mať cez seba prehodenú plienku, nehody sa totiž stávajú :)

Najlepšia cesta je práve riadené odgrgnutie, kedy si dieťatko opriete o vaše plece a podržíte ho chvíľu vo vzpriamenej polohe. Nezabudnite mať cez seba prehodenú plienku, nehody sa totiž stávajú :)

Počas jedla alebo tesne po ňom zvyknú novorodenci vypľuť zopár hltov mliečka. Nejde o typické vracanie a nie je ani dôvodom na obavy. Veľmi nepríjemné však býva novorodenecké čkanie. Ide o celkom bežnú záležitosť, ktorá o čosi viac trápi detičky, dokrmované z fľašky. Zmizne tak rýchlo, ako sa objaví. Možno si spomínate – ešte počas tehotenstva sa vaše bruško občas zvláštne natriasalo. Už vtedy sa bábätku čkalo „na zdravie“.

VRACANIE

Odlíšiť vracanie od grckania, kedy sa dieťatko iba zbaví nadbytku vypitého mlieka, nie je jednoduché, a to predovšetkým, ak ste prvorodič. K vracaniu zásadne dochádza po jedle a vyvrátené býva zrazené mlieko, ktoré už čiastočne prešlo tráviacim systémom. Ak sa to nedeje príliš často, nemajte obavy.

Zbystrite pozornosť, že vracanie sprevádzajú ďalšie príznaky, stáva sa pravidelným alebo sa zvyšuje jeho frekvencia a váš drobec sa očividne trápi. Predchádzať vracaniu môžete sledovaním bábätka, či sa dokáže správne prisať a nehltá mliečko prirýchlo. Po nakŕmení ním príliš nemanipulujte a snažte sa ho udržať vo vodorovnej polohe. Ak sa vám čokoľvek nepozdáva, neváhajte sa obrátiť na vášho pediatra.

HNAČKA

Tekutá stolica je u malých detí normálnou záležitosťou, najmä u tých dojčených. Môže sa vyskytovať aj niekoľkokrát za deň. V prípade bábätiek na umelej mliečnej výžive nebýva stolica až tak častá a štandardne nemá ani tvrdú ani tekutú konzistenciu. Dôležité je, aby ste stav vášho dieťatka sledovali a pokiaľ by bolo príliš nepokojné alebo naopak letargické, kontaktujte lekára. Rovnako postupujte v prípade, ak sa v plienke objaví krv, stolica nezvyčajne a výrazne zapácha alebo sa náhle zvýši počet jej frekvencií.

Pokiaľ ste už začali s príkrmami, nezľaknite sa – farba stolice sa môže zmeniť na zelenú či červenú, podľa skonzumovaného druhu jedla. Dokonca sa mení aj jej konzistencia, po zjedení ovocia či zeleniny býva mäkšia. Ak problémy pretrvávajú dlhšiu dobu, väčšinou postačí drobná zmena stravovacích návykov. Ideálnymi pomocníkmi sú mrkva a ryža.

KOLIKY

Nie je to len obyčajná bolesť bruška. Koliky podľa odborníkov bývajú aspoň 3x týždenne po dobu troch týždňov za sebou, začínajú v približne rovnakom čase a plač dieťatka trvá pokojne cez tri hodiny. Začínajú bezprostredne po jedení, kedy sa bábätko odrazu krúti od bolesti, rozhadzuje ručičkami a najmä veľmi prenikavo a neutíšiteľne narieka.

 

Je jasné, že vás to rozhodí z rovnováhy, no musíte sa pripraviť na skutočnosť, že koliky chvíľu trvajú. Dobrou správou je, že rovnako náhle, ako sa objavili, aj zmiznú. Väčšina detí z nich totiž jednoducho vyrastie. Úľavu prináša odgrgnutie, uvoľnenie plienky, masáž s použitím špeciálnej kozmetiky z lekárne, určenej na úľavu od bolestí bruška, alebo špeciálne cvičenie.

ZÁPCHA

Vedeli ste, že dojčené dieťa môže byť bez stolice niekoľko dní, a nejde o žiaden nezvyčajný jav? Pozor dajte, ak tento stav pretrváva viac ako týždeň, prípadne sa dieťatko s kakaním extrémne natrápi. Skúste mu nájsť pohodlnejšiu polohu na tlačenie, než je ležanie na chrbte, prípadne mu nechajte otvorenú plienku.

Pomôcť vám môže opäť strava – prirodzene laxatívne účinky majú napríklad sušené slivky, ale tiež malé množstvo ovocnej či zeleninovej šťavy, ktorú môžete drobcovi ponúknuť od dosiahnutého tretieho mesiaca života. O prípadnej liečbe sa vždy poraďte s odborníkom a zbytočne neimprovizujte.

Ďalšie články k téme Najčastejšie problémy s bruškom, ktoré trápia bábätká

  • Bolí vaše bábätko brucho?

    Bolí vaše bábätko brucho?

    · 4 minúty na prečítanie
    Každá mamička pozná aké je stresujúce, keď bábätko plače. Najhoršie je ak nevie, čo je príčinou tohto plaču.
  • Hnačka

    Hnačka

    · 4 minúty na prečítanie
    Ako najlepšie pomôcť dieťaťu pri hnačke? Prečítajte si odporúčania ako hnačke čo najefektívnejšie predchádzať ako i rady pre podpornú domácu liečbu, ktoré urýchlia vyliečenie.
  • Ako si poradiť s hnačkou u detí?

    Ako si poradiť s hnačkou u detí?

    · 4 minúty na prečítanie
    Pri ľahších formách ochorenia sa možno trápia viac rodičia ako dieťa. Hnačka nemusí byť spojená s bolesťami a dieťa okrem častej stolice nemusí mať iné problémy. Horšie sú samozrejme stavy, kedy dieťa trpí bolesťami a kŕčmi. V oboch prípadoch je však najdôležitejšie dodržanie pitného režimu, aby nedošlo k dehydratácii.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora