Monitor dychu si môžete požičať aj v lekárňach Dr. Max

27. 11. 2023 · 4 minúty na prečítanie

Podporujeme rodičov pri dohľade nad spánkom ich najmenších. Na výdajných miestach po celom Slovensku sú k dispozícii špeciálne zariadenia určené na monitorovanie správneho dýchania dojčiat.
 
 
 

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Monitor dychu si môžete požičať aj v lekárňach Dr. Max

Pomáhame rodičom strážiť spánok ich najmilších. Zariadenia, určené na monitorovanie správneho dýchania dojčiat, sú k dispozícii na výdajných miestach po celom Slovensku.

Počas prvého roka života dieťaťa niekedy dochádza k nepravidelnému dýchaniu alebo dokonca k zástave dychu. Aby mohli rodičia novonarodených bábätiek spokojne spávať, majú možnosť požičať si domov špeciálne monitorovacie zariadenie, ktoré poznajú z nemocnice. Viac informácií o typoch a dostupnosti monitorov dychu v lekárňach Dr. Max sa dozviete z nasledujúceho článku.

Pre koho je monitor dychu určený?

Monitor dychu dnes patrí do bežnej výbavy mnohých rodičov. Jeho prítomnosť v postieľke alebo na plienke už zachránila veľa životov. Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) totiž nie je možné vopred predvídať. Najčastejšie k nemu dochádza v tom najcitlivejšom období od narodenia do 6 mesiacov, no v niektorých prípadoch odborníci odporúčajú používať monitor dychu počas celého prvého roka života.

 

SIDS patrí medzi jednu z hlavných príčin úmrtí detí vo vyspelých krajinách a spolu s inými nevysvetliteľnými úmrtiami sa vyskytuje u 1 z 3 000 detí. Najrizikovejšou skupinou sú predčasne narodené deti, deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou či trpiace oslabením dýchacích ciest. K zástave dýchania však môže dôjsť bez akejkoľvek zjavnej príčiny, a to nielen v noci, ale aj cez deň.

 

Ako si vybrať typ monitoru dychu?

„Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je náhle úmrtie dieťaťa spojené so spánkom, ktoré nie je možné vysvetliť vyšetrením post mortem. Predchádza mu život ohrozujúca príhoda (ALTE), počas ktorej je stále možné bábätku pomôcť. V tomto stave je dieťa bledé, niekedy až cyanotické, nedýcha a pozorovať na ňom môžeme plávajúce očné bulvy a slabý svalový tonus, kvôli ktorému pripomína handrovú bábiku“, hovorí pediatrička MUDr. Monika Michňová.

Práve monitor dychu je proti SIDS mimoriadne praktickým pomocníkom. Stráži dych bábätka a pri jeho náhlom zastavení vás včas upozorní, aby ste mali možnosť zasiahnuť a poskytnúť mu prvú pomoc.

Aký monitor dychu si vybrať?

Na výber máte z viacerých možností – buď siahnete po takzvanom doskovom monitore, ktorý sa vkladá do postieľky a môže sa skladať z jednej alebo dvoch dosiek alebo si zvolíte plienkové monitory. Tie sa pripínajú bábätku priamo na plienku a sú použiteľné kdekoľvek.

Dostupné sú aj takzvané kombinované monitory dychu, ktoré sa priamo prepájajú s detskou pestúnkou. Okrem sledovania dychu dieťaťa bývajú vybavené prídavnými funkciami, ako je napríklad pamäť udalostí alebo možnosť nastavenia určitej prahovej detekcie.

Doskový monitor funguje na jednoduchom princípe. Pevnú podložku vložíte na tvrdú a rovnú plochu pod matrac v detskej postieľke. Ak máte doma dvojčatá, budete potrebovať monitor s dvomi doskami. Po zapnutí zariadenie slúži na detekciu anomálií v pravidelnosti dychu dieťaťa či jeho zastavenie. V prípade, že monitor situáciu vyhodnotí ako kritickú, upozorní vás vizuálnym spôsobom a tiež vydaním zvukového signálu.

Nevýhodou doskového monitoru je jeho citlivosť na akúkoľvek nepredvídanú situáciu v postieľke dieťaťa. Mnohým rodičom sa už stalo, že zabudli zariadenie vypnúť a pri vyberaní dieťatka z postieľky ich odrazu vystrašil alarm.

Pokiaľ preferujete spanie s bábätkom v jednej posteli, nebude doskový monitor dychu nič pre vás. Lepšie vám poslúži zariadenie, ktoré sa upevňuje priamo na plienku a zachytáva pohyb brušnej dutiny dojčaťa.

 

Senzor funguje na podobnom princípe ako doskový monitor – ak počas stanovenej doby nezachytí nádych, ozve sa zvukový signál. Často tiež používa vibrácie ako popud na opätovný nádych, ak prístroj vyhodnotí, že došlo k zástave dýchania. Jeho nevýhodou môže byť závislosť od dobrého upevnenia na plienke, aby nedošlo k jeho odpojeniu.

Výpožičné miesta v lekárňach Dr. Max

V rámci spoločného projektu Nadácie Križovatka a lekární Dr. Max Mamička dýcham máte možnosť požičať si monitor dychu Babysense na domáce použitie. Ide o profesionálnu zdravotnícku pomôcku, ktorá stráži náhle zastavenie dychu i akékoľvek nepravidelnosti dychu bábätka.

Monitor dychu Babysense spĺňa tie najnáročnejšie klinické skúšky a je registrovaný ako zdravotnícka pomôcka Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Minimálny čas, na ktorý sa prístroj požičiava, je 6 mesiacov. Počas výpožičky je stanovaná výška príspevku na 8 EUR/mesiac. Táto suma je zároveň darom pre Nadáciu Križovatka.

V súčasnosti na Slovensku existuje okolo 60 výpožičných miest v nemocniciach a lekárňach Dr. Max. Presný zoznam lekární, ktoré sa do projektu zapojili a môžu vám poskytnúť profesionálny monitor dychu na domáce použitie, nájdete na tomto linku. Viac informácií nájdete aj na stránke www.nadaciakrizovatka.sk.




Ďalšie články k téme Monitor dychu si môžete požičať aj v lekárňach Dr. Max

  • Syndróm náhleho úmrtia dojčiat

    Syndróm náhleho úmrtia dojčiat

    · 5 minút na prečítanie
    SIDS predstavuje jednu z hlavných príčin úmrtí novorodencov vo vyspelých krajinách. Rodičia bábätiek by nemali zabúdať na opatrnosť - podľa odborníkov tu ide doslova o sekundy.
  • Ako dlho platí lekársky predpis?

    Ako dlho platí lekársky predpis?

    · 3 minúty na prečítanie
    Lekársky predpis vystavený lekárom má obmedzenú platnosť. Ako dlho platí a od čoho to závisí?
  • Strach z náhleho úmrtia dojčiat je obavou mnohých rodičov. Monitor dychu môže poskytnúť pokojnú myseľ tým, že vám umožní sledovať vaše dieťa, aj keď spí v jeho postieľke.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora