Au, moje dieťa sa popálilo! Čo robiť, ako mu pomôcť?

22. 11. 2022 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 3 minúty na prečítanie
  • prvá pomoc
Popáleniny u detí. Ako poskytnúť prvú pomoc?

 

V domácom prostredí číha na deti veľa nebezpečenstiev, ktoré im môžu spôsobiť vážne poranenia. Za krátku chvíľu dokážu ľahko na seba stiahnuť horúcu kávu, obariť sa či chytať prstami plynový sporák. A v okamihu sú tak nepekné popáleniny na svete. Tepelné poranenia sú deti extrémne nebezpečné. Doktor Jozef Kőppl poradí čo robiť a vysvetľuje, ako poskytnúť prvú pomoc.Koža je mimoriadne dôležitý orgán, no ak sa prekročia jej limity, dochádza k poraneniu. Ak má dieťa na končatine začervenanie, opuch alebo bolesť, ide o povrchovú popáleninu. Pri popáleninách stredného stupňa sa tvoria pľuzgiere a pri hlbokých sa postihne koža, podkožie či hlboké tkanivá.

Navštíviť či nenavštíviť lekára? Odborník hovorí, že to môžeme zhodnotiť podľa dvoch parametrov. Je potrebné určiť rozsah, ktorý sa hodnotí percentom postihnutia povrchu tela. Platí, že 1 % predstavuje veľkosť dlane postihnutého dieťaťa.

Lekár by mal bezodkladne ošetriť dieťa, ak ide o popáleniny stredného stupňa nad 1 % na tvári, rukách, chodidlách a pohlavných orgánoch. Ale aj pri všetkých povrchových tepelných zraneniach, ktoré sú väčšie ako 5 %.

Ak ste si nie istí, alebo máte doma malé bábätko je vhodné vyhľadať lekára pri každej popálenine, ktorá presahuje veľkosť dlane dieťaťa. Vo veľa prípadoch platí, že opatrnosť rodičov a ich predvídavosť sú tou správnou cestou, ako znížiť riziko popálenín u svojich ratolestí. V našom seriáli PRVÁM POMOC PRE NAJMENŠICH vám tentoraz doktor Jozef Kőppl vo videu ukáže, ako na ošetrenie popáleniny chladením.  Ale dozviete sa viac aj o alternatívnych spôsoboch ošetrenia.
BabyClub Dr.Max je aj na sociálnych sieťach
Ďalšie články k téme Au, moje dieťa sa popálilo! Čo robiť, ako mu pomôcť?