Dieťa zjedlo liek namiesto cukríka. Podajte prvú pomoc pri otrave

1. 12. 2022 · 2 minúty na prečítanie

S doktorom Jozefom Kőpplom sme sa pozreli na to, čo robiť v prípade, ak vaše deti prehltnú lieky alebo sa im dostane na kožu nebezpečná látka.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Dieťa zjedlo liek namiesto cukríka. Podajte prvú pomoc pri otrave

Vďaka zvedavosti sa naši najmenší zoznamujú so svetom a novými podnetmi. Deti však nevedia rozoznať, kedy zvedavosť hraničí s rizikom. Všetko, čo nájdu v kúpeľni či obývačke, si strkajú do úst a tu môže nastať veľký problém. S doktorom Jozefom Kőpplom sme sa pozreli na to, čo robiť v prípade, ak vaše deti prehltnú lieky alebo sa im dostane na kožu nebezpečná látka.

Otravy u detí vznikajú najčastejšie zjedením alebo vypitím toxickej látky. Tieto látky má takmer každá domácnosť, ide o lieky, prací prášok, riedidlá, hnojivá či samotné rastliny. Dieťa sa môže otráviť aj tak, že vdýchne toxickú látku. Doma by ste mali mať uložené lieky mimo dosahu zvedavých detských rúk, pretože podľa odborníka sú najčastejšie prehltnutou látkou.

 

Ako zistiť, či sa dieťa otrávilo? Najčastejšie to prezradia bolesti brucha, vracanie a kŕče. Typické pre otravu sú aj zášklby svalov, potenie, trasenie rúk, pomalé a nepravidelné dýchanie, omodranie okolo úst, kolaps.

Rodičia, pri podozrení na otravu postupujte nasledovne: vyberte dieťaťu z úst všetko, čo tam má, ak sa jedu nadýchlo, vyneste ho z miestnosti. Toxickú látku z tela je potrebné ihneď zmyť. Ak dieťa zvracia, zabaľte zvratky a odneste k lekárovi na analýzu.

Nikdy nevyvolávajte zvracanie u dieťaťa, keď je ospalé alebo stratilo vedomie. Aj tu je dôležité zachovať pokoj. Po celý čas buďte s dieťaťom, sledujte a kontrolujte jeho stav.  

Dajte si pozor na rodinné oslavy či posedenia, kedy často rodičia menej kontrolujú svoje ratolesti a ľahšie sa tam dostanú k alkoholickým nápojom. Otravu alkoholom pravdepodobne nechce riešiť na oslave nikto. Doktor Jozef Kőppl radí, že pri otravách detí treba čo najskôr zavolať záchrannú službu a postupovať podľa jej pokynov. Ako poskytnúť prvú pomoc, nájdete krok po kroku vo videu.BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťachĎalšie články k téme Dieťa zjedlo liek namiesto cukríka. Podajte prvú pomoc pri otrave

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora