Aké darčeky sa oplatia kúpiť pre bábätko?

2. 12. 2021 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
 • Vianoce
 • tipy
Darčeky pre bábätko, ktoré potešia aj naučia

Ak premýšľate, čím urobiť radosť bábätku, inšpirujte sa našimi tipmi na darčeky pre deti, ktoré nielen potešia a zabavia, ale tiež podporia správny vývoj.

Vianoce s bábätkom sú vždy špeciálne, aj keď možno o čosi náročnejšie, než ste si predstavovali. Okrem chystania vhodnej výzdoby a štedrovečerného menu vás čaká hľadanie vhodného darčeka pre najmenších. Hračka by mala byť nielen pekná, ale aj bezpečná. Pokiaľ navyše dokáže dieťatku dopomôcť k dobrému spánku, rozvoju pozornosti alebo upokojiť podráždené ďasná, čaká vás pod stromčekom dvojnásobná radosť.

Hračky pre deti: odborníci varujú

Počas prvého roka života sa dieťa zaoberá najmä skúmaním svojho okolia, preto by aj jeho hra mala pozostávať z obzerania, ochutnávania, trasenia, búchania alebo zahadzovania. Možno nie ste milovníci pestrofarebných kúskov, no niekoľkomesační drobci ocenia najmä sýte farby, rôzne tvary či štruktúry. Podľa odborníkov sú ideálne hračky pre malé deti tie najjednoduchšie.

Výskum, o ktorý sa opierajú americkí pediatri, hovorí jasnou rečou. Darčeky pre bábätká nepotrebujú blikať ani mať vlastnú aplikáciu, hoci sa výrobcovia snažia v rodičoch vzbudiť dojem, že hračky na virtuálnom či digitálnom základe sú pre ich vzdelávanie nevyhnutnosťou. Zatiaľ čo stavebnice alebo lopty ich v tom skutočne podporujú, obrazovky a digitálne hračky deti naopak izolujú a robia ich neaktívnymi.

Najlepšie je preto siahnuť po takých, ktoré ste pravdepodobne poznali aj vy.

Tipy na múdre hračky pre deti

 • Sú založené na základných princípoch učenia zábavnou formou
 • Posilňujú motorické zručnosti a rozvoj zmyslov
 • Zameriavajú sa  na aktuálny vývoj dieťaťa podľa veku, v ktorom sa nachádza
 • Rozvíjajú koncentráciu
 • Smerujú k samostatnosti
 • Nabádajú k dodržiavaniu pravidiel a spolupráce
 • Podporujú tvorivosť a predstavivosť u detí
Tipy na ideálny darček pre dieťa

Hračky pre deti rozvíjajúce pozornosť a pohyb

Kolotoč nad postieľkou v súčasnosti používa mnoho rodičov. Hoci sa v minulosti zvykla nad postieľku vešať najmä ochrana voči urieknutiu alebo zlým duchom, dnes ide o obľúbený dekoračný prvok, ktorý dokáže dieťatko pozitívne zaujať a zabaviť. Detský kolotoč zároveň stimuluje zrakové a sluchové vnemy, slúži k rozvoju hmatu a jemnej motoriky. Motivuje ho tiež k pohybu – dieťatko spočiatku iba otáča hlávku za pohybujúcimi sa hračkami, neskôr sa ich snaží uchopiť.

Ak chcete vášho drobca skutočne prekvapiť, pripravte mu pod stromček koberček s hrazdičkou. Ide o ideálnu hračku pre najmenšie deti, ktorá im pomáha rozvíjať pohyb a pozornosť. Mäkká podložka z nej robí bezpečné miesto na hranie, zavesené plyšové hračky v priestore zase drobca nabádajú na otáčanie sa na chrbátik, čím si prirodzene posilňuje svalstvo a buduje koordináciu.

Ako stimulovať dieťatko k precvičovaniu úchopu rukou?

Vedeli ste, že stupeň rozvoja koordinácie a jemnej motoriky závisí od množstva a kvality stimulov, ktoré dávame dieťatku v prvom roku života?

Pri vyberaní darčekov pod stromček sa preto zamerajte na hračky pre deti, určené na zlepšenie úchopu.

Výborné sú napríklad tie trojrozmerné, pretože podporujú dieťatko v používaní oboch rúk. Môžu šušťať, pískať či obsahovať zrkadlo, ktoré zaručene pritiahne drobcovu pozornosť.

Dôležité je tiež rešpektovať jednotlivé vývojové štádiá – ak dvojmesačnému bábätku zavesíte hračku do stredu, kam nedočiahne, stratí trpezlivosť a bude ho to frustrovať. V tomto veku však už dokáže vystrieť rúčky pred seba, preto mu hračku umiestňujte v jeho dosahu a o zábavu budete mať zaručene postarané.

Hryzadlá: vhodné darčeky od prvého mesiaca života

Boj s boľavými ďasnami neobíde žiadne dieťa. Veľmi účinnú pomoc predstavujú hryzadlá, ktoré dnes nájdete v rôznych veľkostiach, tvaroch či farbách v každej lekárni. Hryzadlá podľa odborníkov napomáhajú trénovaniu svalov sánky, zlepšujú prekrvenie ďasien a zmierňujú bolesť, ktorá je s prerezávaním zúbkov spojená. Dieťa sa vďaka hryzadlu navyše zabaví a upokojí.

Pri výbere si dajte pozor na použitý materiál, aby bol bezpečný, príjemný na dotyk, a tiež dobre čistiteľný. Ideálne je, keď má na rozličných miestach rôzne upravený povrch, čo dieťatku umožňuje zvoliť si presne ten kúsok, ktorý mu najlepšie vyhovuje. Zároveň si s touto pomôckou zvyká na čistenie prvých zúbkov, ktoré ho už čoskoro čaká.

Hračky pre lepší spánok bábätka

Zamerané na spánok

Pri najmenších deťoch sa všetko točí okolo spokojného bruška a kvalitného spánku. Ak hľadáte čosi praktické, čo v domácnosti využijete po dlhší čas, stavte na nočné svetielko do detskej izby. Na výber máte mnoho farieb i tvarov, ktoré bábätká zaručene zaujmú.

Zároveň sú veľmi praktické pre rodičov, ktorí musia v noci často vstávať a vďaka nočnému svetlu sa v priestore zorientujú oveľa jednoduchšie.

Nočné svetielko vytvára v izbe príjemnú atmosféru a môže sa poľahky stať súčasťou vášho večerného rituálu, vďaka ktorému si drobec postupne zvyká na samostatné zaspávanie.

Pokiaľ ste čítali knihu spánkovej odborníčky Jo Tantum, určite ste si všimli, že často spomína spánkových pomocníkov v podobe mojkáčikov. Práve tí môžu byť skvelým vianočným darčekom pre najmenších. Deti od štyroch mesiacov radi stískajú niečo v rukách, a to od kusu látky až po mäkučkého zajaca či rozkošnú chobotničku.

Pri nákupe venujte zvýšenú pozornosť kvalite hračky a jej pôvodu, aby ste si boli istí, že je zdravotne nezávadná, a to aj v prípade, že ju drobec vloží do úst. Pred darovaním nezabudnite mojkáčika oprať podľa pokynov výrobcu.

1×1 kus, hračka pre deti
Roztomilé Tikiri zvieratká sú vyrobené z príjemne jemnej mäkkej prírodnej gumy z kaučukového stromu Hevea. Zvieratká nemajú žiadny otvor, ktorým by sa do vnútra mohla dostať vlhkosť, takže sú ideálne ako hračka do kúpeľa alebo hryzátko pri prerezávajúcich sa zúbkoch. Deti obľubujú špecifickú príjemnú vôňu a chuť prírodnej gumy a zaujme ich aj zvuk jemne znejúcej hrkálky vnútri zvieratka.
1×1 ks, modrá farba
Nočné svetielko Macko je kamarát dieťaťa, ktorý v noci jemne rozsvieti detskú izbičku a pripraví tak atmosféru ako stvorenú pre oddych.
1×1 ks, pestré farby
Hracia podložka stimuluje všetky zmysly, viac ako 10 aktivít.
1×1 ks, eko-hračka pre deti
Senzorická eko-hračka, vyrobená z kaučuku, v tvare melónu, vhodná na žuvanie a posilnenie ďasien či ako hračka do vody.
1×1 ks, plyšák
Hračka na postieľku pomáha bábätku pri zaspávaní.
1×1 ks, plyšák pre dieťa
Prvý spoločník Vášho dieťaťa, s ktorým sa bude cítiť príjemne a pohodlne aj v ťažkých chvíľach.
1×1 ks, hračka chobotnička
Prvá hračka Vášho bábätka chobotnička PIU PIU Nattou z kolekcie Lapidou.
1×1 ks, hrýzatko a zubná kefka
Hryzátko 2v1, ktoré lieči vďaka aplikátoru zubného gélu.

Ďalšie články k téme Aké darčeky sa oplatia kúpiť pre bábätko?

 • Syndróm náhleho úmrtia dojčiat

  Syndróm náhleho úmrtia dojčiat

  · 6 minút na prečítanie
  SIDS predstavuje jednu z hlavných príčin úmrtí novorodencov vo vyspelých krajinách. Rodičia bábätiek by nemali zabúdať na opatrnosť - podľa odborníkov tu ide doslova o sekundy.
 • Kozmetika pod stromček? Áno, ak dodržíte tieto pravidlá

  Kozmetika pod stromček? Áno, ak dodržíte tieto pravidlá

  · 4 minúty na prečítanie
  • Vianoce
  Kozmetický vianočný balíček môže znamenať príjemné prekvapenie, no aj hotovú katastrofu – s našimi radami si budete istí, že ste tento rok vybrali naozaj dobre.
 • Tri dôvody, prečo Mikuláš rozhodne nie je "EKO"

  Tri dôvody, prečo Mikuláš rozhodne nie je "EKO"

  · 5 minút na prečítanie
  • Vianoce
  Kde sú tie časy, keď na Mikuláša stačili deťom oriešky, jablká a kúsok čokolády? Dnes sa mikulášska nádielka nezmestí ani do dvoch čižiem. Skúste to tento rok inak!