Čo si všímať pri výbere dojčenského mlieka? Poradíme vám

6. 4. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Moderné mliečne výživy, okrem dôležitých vitamínov A, C, D, zinku a železa, tiež obsahujú cenné bifidobaktérie. V produktoch BEBELO od lekární Dr. Max je navyše vylúčený použitie palmového oleja.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čo si všímať pri výbere dojčenského mlieka? Poradíme vám

Okrem vitamínov A, C, D, zinku či železa, obsahujú moderné mliečne výživy aj cenné bifidobaktérie. V mliekach BEBELO z lekární Dr. Max navyše nenájdete žiaden palmový olej.

 

Prirodzeným zdrojom výživy pre dieťa je samozrejme materské mlieko, o tom niet pochýb. Pokiaľ však okolnosti neumožňujú, aby sa veci okolo nás diali ideálnym spôsobom, je dôležité zabezpečiť dieťatku výživu, ktorá bude prospešná pre jeho správny rast a vývin. V súčasnosti je ponuka dojčenských mliek taká široká, že sa v nej čerství rodičia zvyknú strácať. Cenné rady vám v prípade akejkoľvek neistoty zaručene dajú lekár alebo lekárnik, niekoľko základných odporúčaní sme pre rýchle a ľahké zorientovanie pripravili aj my.

Pre koho je určené?

Hľadáte mliečnu výživu ako náhradu za materské mlieko pre novorodenca alebo plánujete dieťatko iba prikrmovať? Má váš drobec špecifické požiadavky na výživu (napríklad neznáša laktózu), bolo narodené predčasne, prípadne bojuje s refluxom? Prijíma aj inú stravu alebo je celý deň na mlieku? Aký je jeho vek a apetít? Toto všetko sú faktory, ktoré by ste pri výbere mliečnej výživy mali poznať a zohľadniť. Doprajte si preto dostatok času na rozhodnutie a vaše preferencie pokojne skonzultujte s odborníkmi.

Samotní výrobcovia dojčenských mliek spravidla uvádzajú čo najpodrobnejšie informácie, aby vám výber uľahčili a zároveň predišli zbytočným omylom. Mliečne výživy by sa po zavedení nemali striedať, mohlo by to rozhodiť citlivé detské trávenie. Keď sa už rozhodnete pre jeden druh, používajte ho aspoň 1-2 týždne. Až potom budete vedieť s určitosťou povedať, či vám „sadlo“  alebo nie. Podľa frekvencie kŕmenia si vyberte veľkosť balenia tak, aby ste ho stihli spotrebovať do doby odporúčanej na obale.

Sledujte zloženie

Náhradné mliečne formuly sa snažia čo najviac priblížiť materskému mlieku a zároveň vedia citlivo reagovať na rôzne zdravotné problémy či špeciálne nutričné požiadavky. Obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré pomáhajú budovať pevný imunitný systém. V mliekach BEBELO nájdete unikátne kombinácie a patentované formy zložiek, ktoré zaisťujú maximálne využitie a dobrú znášanlivosť všetkých látok, ktoré sa v nich nachádzajú.

BEBELO MILK 3

Okrem železa, ktoré vyniká vysokou biologickou dostupnosťou a dobrou znášanlivosťou, BEBELO obsahuje aj dôležitú DHA kyselinu, ktorá prispieva k správnemu vývoju zraku u detí do 12 mesiacov veku.

BEBELO mlieka sú obohatené o probiotiká Bifi dobacterium lactis. Vedeli ste, že nedostatok probiotických baktérií môže súvisieť s viacerými zdravotnými problémami bábätiek, vrátane dojčenskej koliky, ekzémov, alergií, hnačiek alebo zápchy?

Pre tých najmenších je vhodné BEBELO MILK 1 od 0-6 mesiacov, BEBELO MILK 2 je následná dojčenská mliečna výživa pre dojčatá od šiestich mesiacov. Pre malé deti od jedného roka je ako súčasť vyváženej stravy určené BEBELO MILK 3.

Dodržte návod na prípravu

Pokiaľ doma používate náhradnú mliečnu výživu, mali by ste dobre poznať návod na jej prípravu. Možno ste si všimli, že každý výrobca uvádza iné dávkovanie, preto pokiaľ meníte typ mlieka, poraďte sa najprv s ošetrujúcim lekárom alebo iným kvalifikovaným odborníkom na detskú výživu. Tí môžu niekedy dávkovanie upraviť tak, aby čo najlepšie vyhovovalo individuálnym nárokom vášho bábätka. Zabudnite na babské rady a nemeňte porcie s cieľom udržať dieťa dlhšie sýte, prípadne mu predĺžiť spánok. Naopak, zodpovedným dodržiavaním inštrukcií sa budete vy aj váš drobec tešiť zo spokojného a zdravého bruška.

Pred prípravou stravy si nezabudnite vždy umyť ruky a používajte iba vysterilizovanú fľašu a cumlík. Vodu by ste mali voliť takú, ktorá je určená pre citlivý detský žalúdok, napríklad dojčenskú. Zohrejte ju na 40°C, prípadne prevarte a nechajte vychladnúť na túto teplotu. Zmiešajte s práškom a nepridávajte cukor ani iné prísady. Poriadne zamiešajte a pred kŕmením si teplotu mlieka radšej overujte na vnútornej strane zápästia.

Dôležité rady

  • Mliečnu výživu skladujte na suchom a chladnom mieste. Presvedčte sa, že obal je dobre uzavretý. Pokiaľ obsahuje meraciu odmerku, tú nikdy nevkladajte do mlieka, pokiaľ je vlhká alebo akokoľvek znečistená.
  • Po otvorení balenia je nutné sledovať dobu spotreby. Najčastejšie to je okolo 4 týždňov. Po ich uplynutí by ste mali siahnuť po novej mliečnej výžive, aby ste chránili zdravie vášho dieťatka.
  • Na dávkovanie prášku používajte priloženú odmerku. Nespoliehajte sa na svoj odhad a neprekračujte dávky, ktoré sú odporúčané na obale.
  • Mlieko pripravujte tesne pred kŕmením. Pokiaľ bude zarobená zmes dlho stáť, môže sa pokaziť. Po niekoľkých minútach v mlieku začínajú prebiehať rôzne procesy, preto nespotrebovaný zvyšok vždy zlikvidujte a v prípade ďalšieho hladu radšej pripravte čerstvá dávku.
  • Na ohrev nikdy nepoužívajte mikrovlnku. Pred podaním fľašky dieťaťu si overte, či nie sú cumlík, fľaša alebo jej obsah príliš horúce.
  • Pokiaľ chcete zmeniť zaužívanú značku mlieka za inú, prípadne kombinujete dojčenie s mliečnou formulou, doprajte drobcovi čas, aby si zvykol na novú chuť. Niekedy to môže trvať týždeň či dva, kým mlieko „prejde“. Mliečne výživy by ste nemali striedať príliš často, aby ste mu zbytočne nezaťažili dozrievajúce trávenie.

Ďalšie články k téme Čo si všímať pri výbere dojčenského mlieka? Poradíme vám

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora