Čo robiť pri problémoch bábätka s nadúvaním?

31. 10. 2022 · 5 minút na prečítanie

Existuje niekoľko dôvodov, prečo novorodenca trápi nafúknuté bruško – od nedostatku pohybu, ktorého má v prvých týždňoch života skutočne málo, až po stravovacie návyky mamy.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čo robiť pri problémoch bábätka s nadúvaním?

Dôvodov, prečo novorodenca trápi nafúknuté bruško, môže byť viacero – od nedostatku pohybu, ktorého má v prvých týždňoch života skutočne málo, až po mamin jedálniček.

Je úplne bežné, že dojčatá „prdkajú“ 13 až 21x denne. Do ich tráviaceho traktu sa pri dojčení, plači alebo dudlaní cumlíka dostáva viac vzduchu, než dokážu spracovať. Problémami ako plynatosť, nafukovanie či kolika preto bábätká trpia pomerne často, a to kvôli nedostatočnému mikrobiónu v črevách a nezrelému tráveniu. V tomto článku vám poradíme, ako vášmu drobcovi rýchlo a účinne uľavíte od nafúknutého bruška.

Dojčenská kolika

Ak vášho drobca bolí bruško, pozná iba jeden účinný spôsob, ako to dať najavo – a tým je plač. A hoci sa vám to zdá nepredstaviteľné, počas prvých mesiacov života dieťaťa sa s ním môžete stretávať veľmi často. Samotnou príčinou bolestí sú bublinky plynov v tráviacom trakte.

Črevá novorodenca nie sú totiž ešte úplne vyvinuté a precitlivelo reagujú na pohyb stravy i vzduchu. Medzi bežné príčiny tráviacich problémov dojčaťa patrí nezrelosť nervového systému, nesprávna technika kŕmenia, neschopnosť spracovávať vonkajšie podnety, napätie, zápcha alebo hnačka, ale aj rôzne ochorenia či tzv. malformácie tráviaceho traktu.

Medzi najčastejšie znaky, že vaše bábätko trápi bolesť bruška, patrí:

  • Mračenie, mrvenie, zvíjanie sa. Ide o úplne normálne prejavy počas vykonávania veľkej potreby, hoci táto činnosť nebolí. Ak sa však pridá plač a krik, zrejme vášho drobca trápi plynatosť.
  • Tvrdé bruško na dotyk. Ak je na dotyk pevné a napäté, znamená to, že vo vnútri sa nachádza nadbytok plynu, ktorý dieťaťu spôsobuje problémy.
  • Zdvíhanie nôh. Bábätko sa snaží intuitívne si pomôcť, pričom pritláča kolienka čo najviac k brušku, prípadne dvíha chrbát zo zeme.
  • Neutíšiteľný krik a plač. Nahromadené plyny v tele spôsobujú novorodencovi veľkú bolesť. Tento plač poľahky odlíšite od zvukov pri hlade alebo únave.
Novorodenecká kolika

Pokiaľ sa intenzívny plač opakuje v pravidelných intervaloch, predovšetkým večer a v noci, trvá dlhšie než tri hodiny a objavuje sa viac ako tri dni v týždni, pravdepodobne máte čo dočinenia s novorodeneckou kolikou. Tá väčšinou ustúpi do 6. mesiaca života. Pokiaľ však nechcete toľko čakať, začnite riešiť situáciu hneď. Fyzioterapeutka Erika Bršelová v nasledujúcom videu radí rodičom, ako efektívne pomôcť bábätkám s kolikami.

Čo robiť keď bábätko bolí bruško?

  • Položte ho na brucho – práve táto poloha dokáže zmierniť bolesť a nepríjemné pocity, ktoré trápia vášho drobca. Do tejto polohy ho však ukladajte iba v prípade, že je hore a pod vaším dohľadom. Mnoho rodičov cez deň uprednostňuje nosenie dieťaťa na ruke v polohe známej ako „tigrík“.
  • Pomáha tiež „cvičenie“ v podobe bicyklovania nožičkami, no v tomto prípade musí dieťa spolupracovať a nožičky mať uvoľnené. Žiadne pohyby nerobte nasilu alebo keď vidíte, že malý „pacient“ vyslovene protestuje.
  • Skúste upraviť techniku kŕmenia dieťatka, aby ste predišli nadbytočnému hltaniu vzduchu. Pokiaľ dojčíte, nechajte ho čo najdlhšie na jednom prsníku, aby sa dostalo aj k zadnému mlieku. To predné totiž obsahuje veľa laktózy, ktorá v črevách fermentuje, čím vznikajú nechcené plyny. Po dojedení nechajte bábätko dôkladne odgrgnúť.
  • Ak váš drobec papá umelé mlieko, siahnite po špeciálnej antikolikovej fľaške a držte ju počas kŕmenia v správnej polohe. Na trhu tiež existujú mlieka pre detičky trpiace kolikami.
  • Pri kolikách môže pomôcť aj prikladanie nahriatej plienky na boľavé bruško alebo šetrné zavádzanie rektálnej rúrky. Tá sa do konečníka aplikuje užším koncom, natretá detským olejom. Nemala by sa však používať príliš často, aby si na ňu dieťa nezvyklo.
  • Vyskúšajte kúpeľ vo vedierku. Teplá voda v kombinácii so skrútenou polohou v sede s nožičkami pritiahnutými k brušku môže mať pre bábätko mimoriadne uvoľňujúci účinok.
  • Odborníci odporúčajú aj podávanie probiotík. V neposlednom rade môžu pomôcť lieky (deflatulenciá). Ide o látky, ktoré uľahčujú odchod plynov a odstraňujú tlak a kŕče v brušku. O vhodnom prípravku sa vždy poraďte s pediatrom.
  • Dobré výsledky takisto bývajú pri použití kvapiek s obsahom enzýmu laktáza, ktorý štiepi laktózu materského mlieka, a tým uľahčuje trávenie.
Baby masáž bruška

Baby masáž

Veľa mamičiek k nej pristupuje úplne intuitívne a ani si neuvedomujú, ako môžu svojmu bábätku účinne naštartovať trávenie. Príjemné pomalé dotyky prehlbujú puto medzi matkou a dieťaťom a patria medzi ďalší spôsob, ako mu prejaviť lásku. Zároveň masáž pomáha drobcovi zbaviť sa napätia, uvoľniť prípadnú stuhnutosť svalov či upokojiť sa. Pokiaľ si osvojíte niekoľko cielených pohybov, odmenou vám bude spokojný potomok bez boľavého bruška.

 

Masáž sa väčšinou odporúča vykonávať vo chvíli, kedy dieťa nie je príliš hladné ani unavené. Nemusí sa spájať s kúpeľom, no mnoho žien preferuje práve chvíľu po dokúpaní sa ako ten správny moment na spoločnú masáž. Overte si, či je drobcovi príjemne, nie je mu zima alebo ho neobmedzuje priestor, v ktorom sa nachádza. K masáži môžete použiť špeciálne masážne olejčeky, krémy alebo gély, ktoré dostanete kúpiť napríklad v lekárni.

BEBELO detský masážny gél obsahuje bylinný extrakt z rumančeka a esenciálne oleje z fenikla, levandule, rasce a mäty, vďaka čomu podporí účinok uvoľňujúcej masáže bruška pri problémoch s nadúvaním. Jemné krúživé pohyby v smere hodinových ručičiek priaznivo pôsobia na zlepšenie funkcie čriev a pohybu črevných plynov, ktoré dieťatku spôsobujú nepríjemnosti.

Malé množstvo gélu stačí zahriať v dlaniach a následne jemne vmasírovať do pokožky okolo pupčeka. Začnite od pravého bedra, pohybujte rukou nahor k dolnej časti rebier a pozdĺž nich a pokračujte stále dokola, pomaly a jemne. Táto masáž pomáha uviesť do pohybu všetky plyny, uväznené v brušku. Opakovať ju môžete aj niekoľkokrát denne, podľa potreby a nálady vášho drobca.

Prevencia proti nadúvaniu

Lepšie, ako bojovať s boľavým bruškom, je predísť jeho vzniku. Je to však vôbec možné? Okrem dodržiavania vyššie spomínaných opatrení, skúste upraviť aj vašu stravu. Vylúčte z jedálnička potraviny, ktoré môžu viesť k nafukovaniu. Dieťatko totiž môže trpieť bolesťami bruška aj z toho, že ste mali na obed brokolicu, karfiol, ružičkový kel, cibuľu, cesnak,  papriku, hrozno alebo strukoviny. Problematická býva aj káva a korenisté jedlá.

Opatrná by ste mali byť  aj pri používaní byliniek, ako je rasca, kôpor, tymián, fenikel či škorica. Aj keď sa často nachádzajú v podobe čajov na uvoľnenie vetrov, niektorým deťom môžu práve ony spôsobovať koliky. Lepšie je siahať po neutrálnych bylinkách, ako je repík alebo harmanček.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme Čo robiť pri problémoch bábätka s nadúvaním?

  • Bolí vaše bábätko brucho?

    Bolí vaše bábätko brucho?

    · 4 minúty na prečítanie
    Každá mamička pozná aké je stresujúce, keď bábätko plače. Najhoršie je ak nevie, čo je príčinou tohto plaču.
  • 1. diel: Boľavá nepríjemnosť zvaná kolika

    1. diel: Boľavá nepríjemnosť zvaná kolika

    · 1 minúta na prečítanie
    Kolika býva definovaná aj číslami 3-3-3. Teda aspoň 3 hodiny plaču, 3 krát týždenne po dobu 3 týždňoch. Máme pre vás 5 rád ako si s ňou rýchlo a účinne poradiť.
  • Tak, ako je masáž príjemná pre dospelých, bábätká tiež dokážu oceniť vaše láskyplné dotyky. Masáže upevňujú vzájomné vzťahy a uľahčujú zvládanie plaču, bolesti či hnevu.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora