Bolí vaše bábätko brucho?

22. 10. 2015 · 4 minúty na prečítanie

Každá mamička pozná aké je stresujúce, keď bábätko plače. Najhoršie je ak nevie, čo je príčinou tohto plaču.

PharmDr. Lenka Hnáthová
PharmDr. Lenka Hnáthová
Bolí vaše bábätko brucho?

Novorodenci majú iba jeden spôsob, ako nám môžu dať najavo, že niečo nie je v poriadku – plač. Najčastejšie počujeme naše ratolesti plakať, keď sa nám snažia povedať, že im škvŕka v brušku. Ale čo ak dieťa plače aj s plným bruškom?  Jeden z dôvodov môže byť aj nafúknuté bruško, teda dojčenecká kolika

Kolikami trpia deti hlavne vo večerných hodinách a v noci. Je to spôsobené tým, že v noci sa dieťa menej hýbe. Koliky postihujú častejšie chlapcov ako dievčatá. Najhoršie obdobie je počas prvých troch mesiacov – potom zvyknú problémy ustúpiť.

Existuje niekoľko teórií vzniku kolík

Najpravdepodobnejšia je tá, že črievka novorodenca nie sú úplne vyvinuté a sú precitlivené na pohyb potravy a vzduchu v nich. Ďalšie možné príčiny sú nezrelosť nervového systému, nesprávna technika kŕmenia, napätie medzi matkou a dieťaťom, neschopnosť spracovať vonkajšie podnety. Samozrejme, môže ísť aj o organickú príčinu, t.j.malformácie tráviaceho traktu dojčaťa či iné ochorenie. Samotnou príčinou bolestí sú bublinky plynov v črevách. 

Najčastejším prejavom je plač

Nadúvanie je pre bábätká bolestivé, niektoré z nich vydržia plakať s prestávkami aj niekoľko hodín. Taktiež dieťa pri plači dvíha nožičky dohora, prehýba telíčko, krúti sa, chvíľami tlačí, až môže v tváričke sčervenať. Charakteristická je úľava dieťatka po stolici alebo vypustení plynov. 

Niekoľko rád, ako môžete dieťatku pomôcť:

 • Upravte techniku kŕmenia svojho bábätka, aby sa predišlo prehĺtaniu vzduchu počas kojenia. Ak papá umelé mliečko, kúpte mu špeciálnu tzv. protikolikovú fľašu a dajte pozor, aby bola v správnej polohe, aby dieťa nenasávalo vzduch. 
 • Ak dojčíte, nechajte dieťatko čo najdlhšie na jednom prsníku, aby si mohlo vytiahnuť aj tzv. zadné mliečko, ktoré sa uvoľňuje až neskôr. Predné mliečko tečie ako prvé a obsahuje veľa laktózy, ktorá v črevách fermentuje a tak sa vytvárajú plyny, ktoré bábätku spôsobujú koliky.
 • Po kojení nechajte bábätko „odgrgnúť“
 • Tiež by ste mali upraviť svoju stravu. Vylúčte zo svojho jedálnička potraviny, ktoré podporujú nafukovanie a môžu koliku vyvolať alebo ju zhoršiť. Sú to napríklad karfiol, brokolica, ružičkový kel, uhorky, cibuľa, cesnak, paprika, strukoviny, káva, korenené jedlá. 
 • Buďte opatrná aj pri používaní byliniek ako rasca, kôpor, tymián, fenikel, škorica. Aj keď ich nájdeme často v podobe čajov na lepšie uvoľňovanie vetrov, niektorým deťom môžu práve ony spôsobovať koliky. 
 • Ďalšia z možností ako pomôcť bábätku pri kolikách je masáž bruška v smere hodinových ručičiek, prikladanie nahriatej plienky na bruško, či šetrné zavádzanie rektálnej rúrky. 
 • Rektálna rúrka sa zavádza užším koncom s bočnými otvormi niekoľko centimetrov do konečníka. Aby to dieťatko tak nebolelo, je lepšie pred samotnou aplikáciou natrieť rúrku detským olejčekom. Určite by sa rúrka nemala používať príliš často. Na odvádzanie vetrov pomocou rúrky si totiž bábätko môže zvyknúť a potom sa mu už nebude dať bez rúrky vyprázdniť. 
 • Niektorým deťom robí dobre nosenie na brušku na predlaktí rodiča alebo jemné pohupovanie napríklad na fitlopte. Pomáha tiež cvičenie – akoby byciklovanie nožičkami keď dieťa leží na chrbátiku.
 • V neposlednom rade pomáhajú aj lieky - tzv. deflatulenciá. Sú to látky, ktoré uľahčujú odchod plynov a odstraňujú tlak a kŕče v brušku. Výhodou je, že sa nevstrebávajú, sú veľmi dobre znášané a nežiaduce účinky sa vyskytujú len veľmi zriedkavo. Sú preto vhodné aj pre deti už od narodenia.
 • Pomôcť môže tiež podávanie probiotík, ktoré sú v kvapkovej forme určené pre deti od narodenia.
 • Dobré výsledky bývajú aj pri použití kvapiek s obsahom enzýmu laktáza, ktorý štiepi laktózu materského mlieka a tým uľahčuje trávenie.

Na záver prajem všetkým bábätkám, aby nemali problémy s kolikami a mamičkám pokojné noci s vašimi ratolesťami.

 

HOMEOPATICKÉ OKIENKO

K často používaným homeopatickým liekom pri tomto probléme patria:

Colocynthis – bolesť v brušku býva veľmi silná, deti často priťahujú nohy k brušku a týmto tlakom si snažia bolesti zmierniť. Bolesti môžu svojou intenzitou vyvolať zvracanie. Úľavu prináša tlak na bolestivé miesto a odchod stolice.

Staphisagria – výrazným symptómom je dobrý spánok dieťaťa počas dňa, avšak počas noci nemôže spať kvôli kolikovým bolestiam. Prítomná je nepríjemne zapáchajúca plynatosť a intenzívne potenie.

Cuprum metallicum – bolesti bruška sú prudké a kŕčovité, bruško je horúce na dotyk. Dieťa má bledú až modrastú tvár a z tela môže odchádzať vodnatá zelená stolica.

Chamomilla – bruško je nafúknuté a veľmi bolestivé. Z tela odchádza zelená stolica. Deti nahnevane plačú a dožadujú sa nosenia. Takmer nič ich nedokáže upokojiť. 

Vybraný homeopatický liek odporúčame užívať v nižších potenciách 5CH alebo 9CH. V najakútnejšej fáze ťažkostí je možné užiť jednu až dve globulky každých 20 až 30 minút a s ustupovaním ťažkostí zväčšujeme intervaly užívania lieku až liek úplne vysadíme.

Ing. Zuzana Králová, klasický homeopat

Ďalšie články k téme Bolí vaše bábätko brucho?

O autorovi
PharmDr. Lenka Hnáthová
PharmDr. Lenka Hnáthová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Lenka Hnáthová
PharmDr. Lenka Hnáthová
Čítať viac od autora