Čo potrebuje detská pokožka na jeseň?

30. 10. 2022 · 9 minút na prečítanie

Príchod chladných dní sa okrem iného prejaví zmenami na kožnej bariére. Detská pleť sa od tej našej „dospeláckej“ značne líši, preto jej venujte zvýšenú pozornosť.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čo potrebuje detská pokožka na jeseň?
Čo potrebuje detská pokožka na jeseň

 

 

Príchod chladných dní sa okrem iného prejaví zmenami na kožnej bariére. Detská pleť sa od tej našej „dospeláckej“ značne líši, preto jej venujte zvýšenú pozornosť.

 

 

Zmeny teplôt, neustále obliekanie a vyzliekanie v kombinácii s častejšími virózami sa na koži môžu prejaviť formou ekzému, vysušených laktíkov či kolien alebo popraskaných pier. Súvisí to s jej obranyschopnosťou, ktorá môže byť v týchto dňoch veľmi oslabená a rýchlo sa tak dostáva do nepohodlia. Viete, ako sa na jeseň postarať o pokožku dieťatka tak, aby ste sa vyhli zdravotným komplikáciám?

Náročné obdobie

Ochladenie spojené s vetrom či mrazom môže viesť k vysúšaniu, praskaniu, začervenaniu a podráždeniu detskej kože. Častým problémom, na ktorý upozorňujú kožní lekári, je striedanie pobytu vonku a vo vnútri, kde sú teploty nastavené príliš vysoko, čo v spojení so suchým vzduchom narúša obrannú bariéru kože.

„Detská pokožka nemá bariérovú funkciu ako koža dospelých, je tenšia, mazové žľazy ešte nepracujú naplno. Koža sa ľahko podráždi a dochádza k vyššej strate vody. Výsledkom sú často červené vyštípané a často až boľavé líčka,“ upozorňuje dermatologička Karolína Baumgartnerová.Dobrým tipom je niekoľko minút pred odchodom z domu natrieť dieťaťu tvár ochranným krémom do vetra a mrazu. No netreba zabúdať ani na pokožku pier a rúk. Detské rúčky ochránia rukavice - ak ich však váš drobec odmieta nosiť, spoľahnite sa na funkčnú kozmetiku a vyhýbajte sa používaniu dezinfekčných a antibakteriálnych krémov.

 

Novorodenecká kolika

Vedeli ste, že na perách sa nachádza jedna z najcitlivejších koží na tele? Preto zvyknú často štípať a praskať. Ideálne je naučiť dieťa používať ochranný balzam s obsahom vazelíny, jelenieho loja alebo včelieho vosku a hlavne si ich neolizovať.

Veľmi citlivé sú tiež lakte a kolená. Nie je v nich tuk, ktorý by ich pred zimou a vetrom ochránil. Navyše sa zvyknú otierať o oblečenie a pri krémovaní sa na ne bežne zabúda. Výsledkom je tvorba šupiniek alebo praskajúcich rán, ktoré môžu krvácať. Nezabúdajte ich preto každý večer ošetriť výživným krémom, napríklad s obsahom bambuckého masla alebo panthenolu.

K podráždeniu detskej pleti často dochádza aj manuálne, a to nosením vlnených šálov, čiapok a svetrov, ktoré ju môžu poškriabať a podráždiť. Nosenie ochranných pomôcok je pre deti s citlivou kožou účinným preventívnym opatrením, treba však zvoliť vhodný materiál a prací prášok, ktorý na koži nevyvolá alergickú reakciu. Dôležité je tiež dodržiavať preventívne opatrenia v rámci každodennej hygieny.

Hydratačné prípravky na detskú pokožku

Hydratácia nadovšetko

Na ochranu detskej kože pred podráždením je potrebné osvojiť si zásady správnej hygieny. Určite viete, že voda zvykne pokožku vysúšať, preto by ste to s hygienou malých detí nemali príliš preháňať. Počas bežného dňa postačí krátka sprcha, kúpanie si nechajte napríklad ako nedeľný večerný rituál jedenkrát do týždňa. Dobrým tipom je používať špeciálne prípravky do kúpeľa, určené na suchú a problematickú pleť.

Po umytí je nutné čo najrýchlejšie ošetriť pokožku hydratačným detským krémom bez parfumácie. Takto sa časť vody uzamkne vo vnútri kože a krém dokáže preniknúť do hlbším vrstiev, čím jej poskytne ochranu po dlhší čas.

Pokožku pri utieraní nikdy nešúchajte – stačí, keď jemne priložíte uterák a ponecháte na nej zopár kvapiek, ktoré takisto pomôžu preniknúť ochranným látkam z krému tam, kde je to potrebné. Ochrannú bariéru detskej kože takisto narúša používanie nevhodnej čistiacej kozmetiky s obsahom alkoholu, mydla či iných pridaných látok, preto radšej uprednostňujte hypoalergénne prípravky.

Pozor na oblečenie

Nie nadarmo sa pri čerstvo narodených bábätkách odporúča vyhýbať sa parfumovanej kozmetike a siahať po oblečení z materiálov ako biobavlna alebo ľan. Dieťa v ňom trávi takmer celý deň, preto je dôležité, aby mu jeho „druhá“ koža dokonale sedela a pokožku zbytočne nedráždila.

Pre dosiahnutie hygienicky čistej bielizne a oblečenia sú potrebné vyššie teploty pri praní, ideálne 60 stupňov. Nepoužívajte aviváž ani expresné programy, pri ktorých sa môže stať, že na oblečení ostanú zvyšky prášku. Ten vyberajte opatrne a stavte na overené značky, určené pre najcitlivejšiu pokožku – vyhnete sa tak nepríjemným alergickým reakciám.

 

Detská pokožka a správne čistenie bielizne

Vedeli ste, že najmenej vhodný spôsob sušenia detského oblečenia a bielizne je voľné vyvešanie v interiéri?

ednak to zvyšuje vlhkosť vzduchu v byte či dome, čo môže viesť k vzniku plesní a roztočov a takisto môže dochádzať k vyparovaniu zvyškov pracieho prášku do ovzdušia. Pokiaľ máte možnosť, sušte vypranú bielizeň na slnku a čerstvom vzduchu, v zime radšej používajte sušičku. Viac informácii na túto tému získate aj z tohto článku.

Vitamíny a zdravie detskej pokožky

Antioxidanty ako vitamíny A, B, C a E, selén, zinok či mangán, pomáhajú udržiavať detskú pleť v dobrej forme. Pokiaľ nestačí pravidelná konzumácia ovocia, zeleniny, kvalitných čajov, chudého mäsa, rýb či rybacieho ruku, stavte na výživové doplnky z lekárne.

Zdravie kože môže ovplyvňovať aj aktuálny zdravotný stav dieťaťa. U novorodencov sa často objavujú zapareniny, ktoré úzko súvisia s tráviacimi problémami, šarapatu narobí aj obyčajné prerezávanie zúbkov. Prvé príkrmy niekedy vyvolajú kožné reakcie, ktoré spravidla ustúpia po nastavení diéty.

Veľmi rozšíreným kožným problémom, s ktorým sa stretávajú deti od najútlejšieho veku, je atopický ekzém. Objavuje sa na tvári a v hlave, v neskoršom veku sú typické ložiská na krku, zápästiach a v kolenných alebo lakťových jamkách. Jeho stav sa zhoršuje práve na jeseň a v zime, preto je vhodné zamerať sa na správnu starostlivosť o atopickú detskú pokožku.


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach
 • 4.7
  (3)
  Ochranný detský krém na tvár vhodný na zimné obdobie.
 • URIAGE BÉBÉ 1st Anti-itch Soothing Oil Balm, 200ml

  1×200 ml, olejový balzam pre bábätká
  5.0
  (1)
  Inovatívna olejová textúra balzamu redukuje pocity sucha a diskomfortu na pokožke bábätka a poskytuje úľavu od pocitov svrbenia.
 • 5.0
  (3)
  Vyživujúci detský krém na tvár i telo.
 • URIAGE BÉBÉ 1st Cradle Cap Care Cream, 40ml

  1×40 ml, krém na mliečnu chrastu
  Jemná emulzia upokojuje podráždenie a uľavuje od pocitu diskomfortu a pomáha jemne odstraňovať mliečnu chrastu bábätiek.
 • URIAGE BÉBÉ 1st Cleansing Soothing Oil, 500ml

  1×500 ml, upokojujúci umývací olej
  5.0
  (1)
  Upokojujúci čistiaci olej pre bábätká bez obsahu mydla. Zmierňuje pocity svrbenia a zanecháva na pokožke ochranný film.
 • 3.0
  (2)
  Na starostlivosť o pokožku dojčiat a prsné bradavky dojčiacich matiek.
 • URIAGE BÉBÉ 1st Cold Cream, 75ml

  1×75 ml, ochranný krém
  Ochranný krém pre suchú a jemnú pokožku bábätiek, ktorá je vystavená vplyvom vonkajšieho prostredia.
 • URIAGE BÉBÉ 1st Drying Repairing Spray, 100ml

  1×100 ml, vysušujúci regeneračný sprej
  4.0
  (1)
  Vysušujúci regeneračný sprej s obsahom medi a zinku na podráždenú, mokvajúcu pokožku a kožné záhyby pokožky bábätiek.

  Ďalšie články k téme Čo potrebuje detská pokožka na jeseň?

  • Štyri kľúčové otázky o atopickom ekzéme

   Štyri kľúčové otázky o atopickom ekzéme

   · 8 minút na prečítanie
   Objavil sa vám na tvári nepríjemný výsev? Je možné, že ide o atopický ekzém. Prečítajte si otázky, s ktorými sa špecialistka na dermoporadenstvo, Veronika Blahová, stretáva často.
  • Čo musíte vedieť o atopickom lete

   Čo musíte vedieť o atopickom lete

   · 7 minút na prečítanie
   Boj so suchou, svrbiacou pokožkou stojí pacientov s atopickým ekzémom veľa síl a energie. Máme pre vás 5 spoľahlivých rád, vďaka ktorým si môžete bez obáv pobaliť kufre!
  • Máte doma atopika? Doprajte mu prázdniny bez sĺz!

   Máte doma atopika? Doprajte mu prázdniny bez sĺz!

   · 8 minút na prečítanie
   Ak vaše dieťa trápi ekzém, každý deň zvádzate boj s mnohými nástrahami. Poradíme vám, ako budú spokojní vaši najmilší aj ich pokožka.
  O autorovi
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora