Čo by ste mali vedieť o hygiene po pôrode pre úspešné zotavenie sa v šestonedelí

1. 11. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Ako si vybrať vhodné popôrodné vložky alebo nohavičky a zabezpečiť hygienu po pôrode? Čo vás po narodení dieťaťa čaká a aké kroky by ste mali podniknúť pre rýchlejšie zotavenie? Pozrite si naše rady.

Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Čo by ste mali vedieť o hygiene po pôrode pre úspešné zotavenie sa v šestonedelí

Ako na výber správnych popôrodných vložiek či nohavičiek a hygienu po pôrode? Čo vás po pôrode čaká a čo by ste mali urobiť, aby ste sa čo najskôr zotavili? Prečítajte si naše tipy! 

 

Tašku do pôrodnice máte zbalenú, postieľku, výbavičku a prvé milé drobnosti pre dieťatko nakúpené, ale po pôrode je to aj vaše telo, ktoré potrebuje  veľkú dávku pozornosti. Pôrod je pre telo vrcholový výkon a preto je potrebné postarať o to, aby sa čo najskôr zregenerovalo a vy ste si mohli vychutnávať v plnej sile novú životnú rolu ako mamička.

Prečítajte si najdôležitejšie tipy, ako sa po pôrode čo najskôr zotaviť:

Hygiena v pôrodnici

V pôrodnici budete v neustálej starostlivosti pôrodníka, ktorý bude sledovať vaše zotavovanie sa po pôrode a váš celkový zdravotný stav. Toto sú veľmi intímne vyšetrenia pre ženy, no sú nevyhnutné. V každom prípade je nutné dodržovať viaceré pravidlá.

Umývanie sa

Po pôrode je najvhodnejšie umývanie sa čistou vodou, prípadne jemným prostriedkom na intímnu hygienu (niektorí lekári to však neodporúčajú). Po umývaní si intímne partie môžete jemne utrieť papierovou vreckovkou, stačí ju jemne pritlačiť.

Výber správnych popôrodných vložiek

Veľmi dôležitý je výber správnych popôrodných vložiek – mali by byť dostatočne veľké, správne formované a hlavne priedušné.  Kľúčovým parametrom je aj ich absorpčná  schopnosť, najmä počas spánku. Bežné menštruačne vložky sa po pôrode neodporúčajú. Pre rýchle zotavenie sa a zabránenie zápalom je nutné si vložky vymieňať často,  na začiatku min. každé 2 - 3 hodiny. Ak máte možnosť, tak si niekedy pri odpočinku v polohe na chrbte nedávajte nohavičky ani popôrodné vložky, aby sa intímne partie vetrali a neprehrievali. Položte si pod seba na plachtu napríklad jednorazovú hygienickú podložku, ktorú ste určite kupovali pre dieťatko.

 

Nie sú nohavičky ako nohavičky

Myslite tiež na to, že je krvácanie po pôrode intenzívnejšie ako počas menštruácie, a budete potrebovať nohavičky, ktoré môžete v prípade potreby jednoducho oprať a ktoré popôrodnú vložku udržia na mieste aj počas spánku. Ideálne sú sieťované popôrodné nohavičky, ktoré sa ľahko perú, sušia a sú priedušné. Ich strih a materiál je prispôsobený špeciálne na popôrodné obdobie a  fixáciu popôrodnej vložky na správnom mieste.  Pre maximálny komfort môžete po pôrode použiť aj  jednorazové nohavičky, ktoré pri znečistení jednoducho vyhodíte.

Hygiena po návrate domov

Po návrate domov by ste mali dbať na hygienu rovnakým spôsobom ako v nemocnici (nezabudnite si intímne partie po každej návšteve toalety umyť a osušiť). Možno je predstava vane s horúcou vodou pre vás príjemná, v žiadnom prípade sa však nekúpte. 

Počas kúpania vo vani môže dôjsť k infekcii pohlavných orgánov, pri sprchovaní také riziko nehrozí. Ak ste porodili cisárskym rezom, bude sa vám horšie hojiť aj rana na bruchu. Pamätajte! Voda by mala byť teplá, ale nie horúca (môže zhoršiť krvácanie).

 

Popôrodné krvácanie


Väčšina žien má skúsenosti s krvácaním približne dva týždne po pôrode. Na začiatku krvácanie pripomína silnú menštruáciu, neskôr sú tzv. očistky hnedasté, žltkasté, a nakoniec belavé – tie by mali vymiznúť do šiestich týždňov po pôrode.

Prvá pomoc

Mnohé mamičky odporúčajú na urýchlenie hojenia popôrodných rán aj repíkový odvar alebo roztok z aloe vera. Ak máte pocit, že sa vám rany po pôrode nehoja dobre, určite to konzultujte s vašim gynekológom, aby ste sa vyhli zápalu.

V každom prípade si toto krásne, ale isto aj náročné obdobie užívajte v kľude, nikam sa nenáhlite a venujte sa drobčekovi, rodine a sebe.

Ďalšie články k téme Čo by ste mali vedieť o hygiene po pôrode pre úspešné zotavenie sa v šestonedelí

O autorovi
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Čítať viac od autora