Chcete sa vyhnúť boľavému brušku? Spoľahnite sa na probiotiká

14. 6. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Počas letných mesiacov sa u detí často vyskytujú hnačky alebo vracanie, čo môže byť spôsobené zmenou stravovacích návykov, novým prostredím, vysokými teplotami alebo nedostatočnou hygienou rúk. V boji proti týmto problémom môžu byť nápomocné prospešné baktérie.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Chcete sa vyhnúť boľavému brušku? Spoľahnite sa na probiotiká

V lete  sa deťom často stáva, že ich prekvapia hnačky alebo vracanie. Môže za to zmena  stravy a prostredia, vysoké teploty či znížená hygiena rúk. Pomôžu vám  dobré baktérie.

Okolo nás sa nachádza množstvo baktérií, dokonca ich máme dosť aj vo vlastnom tele. Väčšina z nich sa nachádza v tráviacom ústrojenstve, do ktorého buď prišli spolu s jedlom alebo tu sídlia a starajú sa o dobré fungovanie celého organizmu. Problém nastáva, keď sa do tela dostane príliš veľa patogénnych druhov, teda tých škodlivých. Niekedy sa prirodzená mikroflóra naruší aj užívaním liekov počas choroby. Bezpečným spôsobom, ako vrátiť detskému telíčku stratenú rovnováhu, je doplniť probiotiká. Viete, ktoré sú naj práve pre vášho drobca?

Už od narodenia

Užívanie probiotík nie je limitované vekom a podávať ich môžete pokojne aj novorodencovi, aj keď u tých najmenších je lepšie poradiť sa o použití s pediatrom. V niektorých špecifických prípadoch sú dokonca odporúčané ako prevencia pred typickými zdravotnými problémami bábätiek, ako je dojčenská kolika, zápcha, hnačka, ekzém alebo alergia. Pravidelné dopĺňanie prospešných baktérií je nevyhnutné, ak sa vaše dieťatko narodilo predčasne a odporúča sa aj vtedy, ak ste rodili cisárskym rezom. Citlivejšie bruško mávajú vo všeobecnosti nedojčené deti.

 

Pre bábätká od nultého mesiaca života sú ideálne kvapky s obsahom bakteriálneho kmeňa Lactobacillus reuteri. V prípravku z lekárne Dr. Max, ProbioMaxík Baby, ich nájdete až 1,5 miliardy v dennej dávke. Vďaka najprísnejším bezpečnostným parametrom a testovaniu na alergény sa môžete spoľahnúť, že ste si vybrali ideálneho pomocníka pre zdravé bruško vašich najmenších. Dávkujte 5 kvapiek denne a podávajte buď priamo na lyžičke alebo ich jednoducho primiešajte do mliečka či iného pokrmu, ktorý nie je teplejší než 37°C.

Posilnenie bruška a imunity

Hnačka nie je v lete ničím neobvyklým, no v kombinácii s vysokými teplotami dokáže byť pre menšie deti veľmi nebezpečná. Sama o sebe nie je chorobou, skôr príznakom toho, že došlo k diétnemu či hygienickému pochybeniu. Lieči sa kombináciou primeranej stravy, dostatočného pitného režimu a podávaním prípravkov na jej zastavenie.

V rámci rekonvalescencie sa odporúča nasadiť probiotiká. Tie sa používajú aj pri zápche, kŕčoch, nadúvaní, po a počas liečby antibiotikami alebo ako prevencia pri cestovaní na dovolenku. 

Výživový doplnok ProbioMaxik Stick je určený špeciálne pre deti od prvého roku života. Obsahuje 3 špecifické kmene v silnej koncentrácii minimálne 3 miliárd živých mikroorganizmov v jednom vrecúšku.Balenie vo forme prášku je mimoriadne praktické na cesty. Starším deťom ho môžete pokojne nasypať priamo do úst, tie mladšie ocenia kombináciu s jedlom alebo vodou.

Okrem probiotík je zloženie ProbioMaxik Stick obohatené o dôležité prebiotiká a vitamín D, ktorý prispieva k správnej funkcii imunitného systému. Všetky použité kmene baktérií sa vyznačujú prirodzenou odolnosťou proti kyslému prostrediu v žalúdku, vďaka čomu z nich detské telíčko vyťaží maximum.

Výborné pre veľkáčov

Pokiaľ chcete zdravie svojich detí podporiť počas celého roka, mali by probiotiká užívať dlhodobo. Ich nedostatok môže viesť k náchylnosti na ochorenia, ako je chrípka či nádcha, ale tiež k rôznym potravinovým a peľovým alergiám. Vyvážená črevná mikroflóra pomáha pri vývoji detského imunitného systému, ovplyvňuje kvalitu kože, optimálne priberanie a preukázateľne reguluje zmeny nálad či depresiu. Stačí si len vybrať formu, ktorá bude vášmu dieťaťu najlepšie vyhovovať.

Pre „veľkáčov“ od troch rokov sú k dispozícii veselé tablety Dr. Max ProbioMaxík, ktoré môžu bez obáv cmúľať alebo rozhrýzť, pričom si dosýta vychutnajú prírodnú malinovú príchuť. Stačí im jedna tabletka denne a získajú vyvážený pomer laktobacilov a bifidobakterií tej najvyššej kvality. Staršie deti od šesť rokov môžu užívať 1 až 3 tablety každý deň.  

Ďalšie pozitívne účinky probiotík

 • Probiotiká sa pokladajú za vhodnú podpornú liečbu mnohých zdravotných problémov od najútlejšieho veku.
 • Pomáhajú zmierniť neznášanlivosť laktózy.
 • Zmenšujú riziko vzniku alergií, vrátane atopického ekzému.
 • Môžu prispieť k podpore imunity a odolnosti voči bežným detským  ochoreniam.
 • Zúčastňujú sa na tvorbe niektorých vitamínov, najmä vitamínu K a vitamínov skupiny B a zlepšujú vstrebávanie vápnika.
 • Niekedy sú probiotiká súčasťou liekov na terapiu hnačky.

Ďalšie články k téme Chcete sa vyhnúť boľavému brušku? Spoľahnite sa na probiotiká

 • 5 rád na posilnenie imunity u detí

  5 rád na posilnenie imunity u detí

  · 3 minúty na prečítanie
  Ako posilniť detskú imunitu počas celého roka? 
 • Ako si poradiť s hnačkou u detí?

  Ako si poradiť s hnačkou u detí?

  · 4 minúty na prečítanie
  Pri ľahších formách ochorenia sa možno trápia viac rodičia ako dieťa. Hnačka nemusí byť spojená s bolesťami a dieťa okrem častej stolice nemusí mať iné problémy. Horšie sú samozrejme stavy, kedy dieťa trpí bolesťami a kŕčmi. V oboch prípadoch je však najdôležitejšie dodržanie pitného režimu, aby nedošlo k dehydratácii.
 • Pozor na dehydratáciu pri hnačke

  Pozor na dehydratáciu pri hnačke

  · 4 minúty na prečítanie
  Ako sme už spomínali v článku „Ako si poradiť s hnačkou u detí“, najdôležitejším opatrením pri hnačkách u detí je rehydratácia, čiže doplnenie tekutín a iónov, aby sa predišlo poškodeniu organizmu. 
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora