Ako obliecť novorodenca v lete? Praktické rady a tipy

24. 7. 2023 · 3 minúty na prečítanie

Narodilo sa vám bábätko a vy neviete, ako ho máte počas leta obliekať tak, aby sa neprehrievalo a zároveň neprechladlo? Inšpirujte sa našimi praktickými tipmi.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako obliecť novorodenca v lete? Praktické rady a tipy

Je leto, teploty stúpajú a vám sa práve v tomto horúcom období narodilo bábätko. Ako však správne obliecť váš malý uzlíček radosti do tohto teplého počasia? Ako novopečená mamička si chcete byť istá, že je vášmu dieťatku nielen pohodlne, štýlovo, ale predovšetkým bezpečne. Nebojte sa, mám pre vás niekoľko praktických rád a tipov, ako správne obliecť bábätko počas leta.

Vyberte si priedušné a ľahké tkaniny

Pri obliekaní novorodenca v lete vždy vyberajte ľahké a priedušné materiály, ako je bavlna alebo ľan. Vyhnite sa príliš škriabajúcim alebo priliehavým materiálom a nesiahajte po lacných polyesterových kúskoch, ktoré môžu vylučovať mnoho odpadových látok. Voľné a vzdušné oblečenie zabezpečí vášmu dieťaťu pohodlie v horúčavách bez rizika prehriatia. Počas horúcich dní sa držte jednodielnych nohavičiek, tričiek, tielok, šortiek a sukničiek. Jednoduchým bavlneným tričkom nikdy nič nepokazíte. Voľné vrchné a spodné diely uľahčujú aj časté výmeny plienok. Nezabudnite na mäkkú bavlnenú čiapku alebo klobúčik so širokou strieškou, ktoré ochránia hlavu a tvár vášho dieťaťa pred slnkom.

Nepodceňte vrstvenie

Aj letný vánok či slabé ochladenie môže vaše novorodeniatko znášať ťažšie a môžu mu spôsobiť problémy. Navyše je pre novonarodené deti vrstvenie kľúčovým prvkom, ktorý netreba zanedbať v žiadnom ročnom období. Pýtate sa prečo? Novorodenci majú ešte nedokonalú schopnosť regulovať svoju telesnú teplotu. Vrstvenie im preto umožňuje lepšiu kontrolu teploty ich tela. Keď je teplo, môžete odstrániť niektoré vrstvy oblečenia, aby sa predišlo prehriatiu a v prípade chladnejších podmienok môžete naopak pridať ďalšie vrstvy na udržanie tepla.

Majte preto vždy po ruke ľahké deky, zavinovačky alebo prikrývky pre prípad, že sa na chvíľu premiestnite do budovy s klimatizáciou alebo dôjde k poklesu teploty vo večerných hodinách.

Vyhýbajte sa priamemu slnku a nezabúdajte na opaľovací krém

Citlivá pokožka bábätka potrebuje zvýšenú ochranu pred slnkom. Ak je to možné, obmedzte pobyt na slnku počas najteplejších častí dňa. Pri pobyte vonku vždy používajte opaľovací krém. Každé dve hodiny nanášajte opaľovací krém znova a znova. Hľadajte detský opaľovací krém SPF 50 na minerálnej báze a bez agresívnych chemikálií.

Sledujte príznaky prehriatia

Malé deti majú problém s reguláciou telesnej teploty a môžu sa veľmi rýchlo prehriať. Počas horúcich letných dní pozorne sledujte svoje dieťa a hľadajte príznaky, ako je začervenanie, horúca pokožka, nadmerný plač, podráždenosť alebo ospalosť. Ak vaše dieťa vykazuje príznaky prehriatia, odstráňte mu prebytočné oblečenie a dajte mu materské mlieko, ktoré mu pomôžu znížiť telesnú teplotu. Ak sa príznaky nezlepšujú alebo sa zhoršujú, ihneď vyhľadajte lekára.

Doprajte vášmu bábätku príjemné prvé letné chvíle

 

Obliekanie novorodenca do letného počasia nie je žiadna náročná veda, ale vyžaduje si niekoľko praktických rád, aby ste svojmu novému členovi rodiny zabezpečili pohodlie a bezpečie počas teplejších mesiacov. Dodržiavajte tieto tipy a užite si tieto prvé mesiace a leto so svojím novým bábätkom naplno. Čas letí a skôr, než sa nazdáte, sa vaše dieťatko bude čľapkať v detskom bazéne a stavať hrady z piesku na pláži.

 


BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťachĎalšie články k téme Ako obliecť novorodenca v lete? Praktické rady a tipy

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora