Ako dlho používať monitor dychu: Návod pre rodičov

15. 2. 2024 · 3 minúty na prečítanie

Viete, na čo slúži monitor dychu pre bábätká a do akého veku by ste ho mali doma používať? Prečítajte si aj to, ako si môžete požičať monitor v lekárni Dr. Max.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Ako dlho používať monitor dychu: Návod pre rodičov

Monitor dychu je zariadenie, ktoré pomáha rodičom monitorovať dýchanie ich bábätka počas spánku. Tieto zariadenia sú navrhnuté tak, aby upozornili rodičov v prípade, že dýchanie dieťaťa prestane alebo sa výrazne spomalí. Použitie monitora dychu môže priniesť rodičom pokoj na duši, ale je dôležité vedieť, ako a kedy ho používať efektívne.

Čo je monitor dychu a ako funguje?

Monitor dychu je zariadenie, ktoré detekuje pohyby spojené s dýchaním dieťaťa. Existujú rôzne typy monitorov, od jednoduchých modelov, ktoré sa umiestňujú pod matrac dieťaťa, po pokročilé zariadenia, ktoré sa pripevňujú priamo na telo dieťaťa. Niektoré modely sú vybavené aj ďalšími funkciami, ako je monitorovanie teploty v miestnosti či vlhkosti. Rodičia často používajú monitory dychu hlavne pre pokoj na duši. Vedomie, že zariadenie monitoruje dýchanie ich dieťaťa, im môže pomôcť cítiť sa bezpečnejšie, keď sú vzdialení od dieťaťa alebo keď spia.

Ako dlho používať monitor dychu?

Odborníci odporúčajú používať monitor dychu najmä počas prvých mesiacov života bábätka, keď ešte hrozí SIDS (syndróm náhlej smrti dojčiat).„Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je náhle úmrtie dieťaťa spojené so spánkom, ktoré nie je možné vysvetliť po úmrtí. Predchádza mu život ohrozujúca príhoda (ALTE), počas ktorej je stále možné bábätku pomôcť. V tomto stave je dieťa bledé, nedýcha a pozorovať na ňom môžeme plávajúce očné bulvy a slabý svalový tonus, kvôli ktorému pripomína handrovú bábiku“, uvádza pediatrička MUDr. Monika Michňová.

Práve monitor dychu je proti SIDS mimoriadne praktickým pomocníkom. Stráži dych bábätka a pri jeho náhlom zastavení vás včas upozorní, aby ste mali možnosť zasiahnuť a poskytnúť mu prvú pomoc.

Dokedy používať monitor dychu?

Monitor dychu môže byť cenným nástrojom pre rodičov, aby sa cítili istejšie pri starostlivosti o svoje novorodené dieťa. Niektorí rodičia môžu cítiť potrebu používať monitor až do veku jedného roka dieťaťa alebo dokonca dlhšie, najmä ak má dieťa zdravotné problémy. Dôležité je však nájsť správnu rovnováhu medzi používaním technológie a dôverou v seba a svoje dieťa. Monitor taktiež prestaňte používať vtedy, keď začne spôsobovať viac stresu než úľavy – napríklad, keď falošné poplachy často rušia spánok rodiny.

Požičajte si v Dr. Max monitor dychu Babysense

V rámci spoločnej iniciatívy Nadácie Križovatka a siete lekární Dr. Max si môžete požičať profesionálny monitor dychu Babysense na domáce použitie. Tento monitor, ktorý monitoruje náhle zastavenie dychu a nepravidelnosti v dýchaní bábätka, spĺňa vysoké klinické štandardy a je schválený Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Prístroj si môžete požičať na minimálne 6 mesiacov s príspevkom 8 € mesačne, ktorý predstavuje dar Nadácii Križovatka. Na Slovensku nájdete približne 60 výpožičných miest v rámci nemocníc a lekární Dr. Max, pričom kompletný zoznam lekární zapojených do projektu je dostupný online na www.nadaciakrizovatka.sk.

Ďalšie články k téme Ako dlho používať monitor dychu: Návod pre rodičov

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora