Zvracanie

17. 10. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Zvracanie je obranný reflex , ktorého základnou funkciou je zbavenie sa škodlivého alebo nadbytočného obsahu žalúdka. Dochádza pri ňom k jeho silným sťahom, ktoré zabezpečia vyprázdnenie.

Príčiny sú rôznorodé: zápaly žalúdka, pankreasu, žlčníka, úrazy hlavy, vnútrolebečná hypertenzia či migréna, jazda v aute, cesta loďou, ak človek uvidí alebo ucíti niečo nepríjemné, prípadne niektoré lieky – napr. antibiotiká.

Samotnému zvracaniu často predchádza pocit nevoľnosti, slinenie, môžu sa vyskytovať závraty z poklesu krvného tlaku a spomalenia srdcovej činnosti.

Opakované zvracanie môže viesť ku dehydratácii, čo je nedostatok tekutín a minerálnych látok, ktoré organizmus potrebuje. Varovnými príznakmi sú znaky dehydratácie (rýchly pulz a/alebo nízky tlak, suchý jazyk a sliznica v ústach), bolesti hlavy, tuhosť šije alebo zmena stavu vedomia (spavosť, letargia), bolesti brucha, kŕče, bolesti na hrudníku. U opakovaného zvracania ďalej pomerne často dochádza k poškodeniu steny pažeráka.

Ľahšie formy zvracania samé odznejú bez akéhokoľvek liečebného zásahu. Je potrebné myslieť na doplnenie tekutín a minerálov, ktoré sa vracaním strácajú. Preto sa odporúča zvýšený príjem tekutín. Minerály sa najlepšie doplnia konzumáciou minerálok či nesladeného čaju, prípadne formou tzv. rehydratačného roztoku.

V prípade závažnejších foriem sa používajú tzv. antiemetiká – lieky proti vracaniu, ktoré sú viazané na lekársky predpis.

 • Dr.Max ORS

  1×10 ks, liek
  Rehydratačná kúra pri hnačkových ochoreniach pre dojčatá od ukončeného 1. týždňa života, pre deti a dospelých.
 • KULÍŠEK

  10×6,8 g, dietetický potravinový prípravok
  Doplnok výživy, ktorý je vhodný pri dehydratácii spôsobenej hnačkami, potením, zvracaním. Pre detičky už od 1. týždňa.
 • KULÍŠEK FORTE

  10×6,8 g, dietetický potravinový prípravok
  Doplnok výživy so zázvorom, ktorý je vhodný pri dehydratácii spôsobenej hnačkami, potením, zvracaním. Pre detičky od 4. mesiaca.
 • Enhydrol

  1×10 ks, prášok vo vrecúškach
  Doplnok výživy, ktorý je vhodný pri dehydratácii spôsobenej hnačkami, potením, zvracaním. Pre detičky už od 1. týždňa. Banánová príchuť.
 • GENERICA FLUIDEX

  1×20 tbl, výživový doplnok
  Doplnok stravy s obsahom minerálov a glukózy na prípravu nápoja, ktorý dodáva organizmu stratenú vodu spolu s anorganickými soľami. Zabraňuje tomu aby vstrebávaná voda opätovne opúšťala organizmus a nadmerne ho dehydrovala.
 • KINEDRYL

  1×10 tbl, liečivo
  Liek na predchádzanie a liečbu nevoľnosti a vracania pri cestovaní dopravnými prostriedkami.
 • COCCULINE

  1×30 tbl, homeopatický liek
  Liek zo skupiny homeopatík. Napomáha pri kinetóze-nepríjemných stavoch pri cestovaní dopravnými prostriedkami. Ospalosť nespôsobuje.
 • FYTO MÄTOVÝ ČAJ

  20×1 g, čaj
  Vrecko zbavené vrchného papierového obalu sa zaleje 1/4 l vriacej vody, nechá sa 15 minút vylúhovať. Čaj sa pripravuje vždy čerstvý, bezprostredne pred použitím.