Zápcha
Najobjektívnejšia definícia charakterizuje zápchu ako stav, kedy je 3 a menej stolíc za týždeň, stolica je tvrdá a hrudkovitá, prevláda pocit neúplného vyprázdnenia a je potrebné silno tlačiť.
Príčiny vzniku sú rôzne – nešpecifické črevné zápaly, horúčka, zmena jedálnička, nedostatok pohybu, tekutín a vlákniny v potrave, stres, potláčanie vyprázdňovacieho reflexu, tehotenstvo, užívanie niektorých liekov, neurologické ochorenia a pod.
Okrem bolesti brucha sú typické aj pocity plnosti, „nafúknutia“, niekedy aj nechutenstvo, nespavosť, depresívne nálady, prípadne až úzkosť. Vyprázdňovanie môže byť bolestivé, časté napínanie má za následok ochabnutie panvového dna. Následne môžu vzniknúť hemoroidy alebo trhliny na konečníku pri vyprázdňovaní.
Liečba je symptomatická a prvým krokom je zmena životného štýlu – je potrebné zvýšiť príjem tekutín a vlákniny. Taktiež je vhodné pridať viac pohybu – aj bežná prechádzka vie pomôcť. Účinnejšie sú však cviky, ktoré namáhajú brušné svaly. Pomáha aj pohár studenej ovocnej šťavy nalačno pred raňajkami, prípadne horúca káva. Avšak kľúčové je najmä dostatočné množstvo tekutín - minimálne 2-3 litre denne.
Vláknina sa nachádza najmä v ovocí a zelenine, rôznych semiačkach, ovsených vločkách a podobne. Jej typickou vlastnosťou je, že sa nevstrebáva, naopak, v tráviacom trakte napučí a niekoľko-násobne zväčší svoj objem. Zároveň zadržiava vodu a zmäkčuje tým stolicu.
Z potravín sú pri zápche najúčinnejšie figy, slivky, hrušky, ľanové semienka ale najmä psyllium, čo sú oplodia zo Skorocela indického. Obsahuje rozpustnú vlákninu a má priaznivé účinky nielen na trávenie, ale tiež znižuje hladinu cholesterolu a spomaľuje vstrebávanie cukrov. Základným predpokladom účinku je však dostatočný príjem tekutín najmä po konzumácií vlákniny.
Podobne účinkujú aj prípravky s obsahom laktulózy. Je to cukor, ktorý tiež na seba viaže vodu a zrieďuje tak stolicu. Opatrnosť je potrebná pri pacientoch s cukrovkou.
Vláknina alebo laktulóza sú prípravky vhodné na dlhodobé užívanie. Nástup ich účinku trvá 2-3 dni, avšak pri pravidelnom užívaní pomáhajú zápche predchádzať.
Pri potrebe okamžitého účinku existujú viaceré prípravky - či už v podobe tabliet, kvapiek alebo čajov. Tieto látky sa nazývajú laxatíva - preháňadlá. Patria sem pikosulfát, bisakodyl, makrogol, senný čaj a výťažky zo senny, či glycerínové čapíky. Používajú sa tiež minerálne vody s vysokým obsahom minerálov - Zaječická horká či Šaratica. Ich účinok nastupuje cca do 8 hodín, v prípade čapíkov je účinok do 15 – 30 minút. Tu však treba upozorniť, že tieto prípravky by sa nemali užívať dlhodobo. Pri dlhodobom používaní dochádza k ochabnutiu svalstva v tráviacom trakte a následne sa problémy s vyprázdňovaním iba zhoršia.
Vhodnou prevenciou je aj užívanie probiotík a prebiotík.
Pri zápche môže tiež pomôcť správny spôsob vyprázdňovania. Na toalete je vhodné podložiť chodidlá, napríklad stolčekom, aby boli kolená vyvýšené. Naopak, nie je vhodné dlhé vysedávanie na WC – to vedie k vzniku návyku a tiež k ochabnutiu svalstva.