Onychomykóza - infekčné ochorenie nechtov

17. 10. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Jedná sa o najčastejšie infekčné ochorenie nechtov. Postihuje najmä nechty na dolných končatinách. Pôvodcami sú početné rody a druhy mikroskopických húb a kvasiniek.

Medzi rizikové faktory patria: predchádzajúce poškodenie nechtov, ochorenia ciev dolných končatín, rozličné športové aktivity, uzavretá obuv (priaznivá vlhká mikroflóra), narušená imunita, mykóza na koži nôh, nedostatočná hygiena.

Nakaziť sa dá veľmi často v spoločných priestoroch s nižších hygienickým štandardom – termálne kúpaliská, wellness centrá, telocvične, sauny, posilňovne. Vlákna húb prežívajú mesiace na podlahách takýchto zariadení a pri chôdzi naboso sa prenesú do kože a odtiaľ na nechty.

Onychomykózu nemožno považovať iba za „kozmetický“ problém. Medzi voľnopredajné prípravky na ich liečbu patria lokálne antimykotiká (proti hubovým ochoreniach) – vo forme roztokov alebo krémov. Okrem účinnej látky obsahujú aj látku s funkciou narušiť nechtovú platničku, a tak uľahčiť prienik antimykotika do vnútra nechta.

Lokálnu liečbu je nutné dlhodobo aplikovať, v niektorých prípadoch aj 6 mesiacov.

Neoddeliteľnou súčasťou liečby je dezinfekcia ponožiek a topánok 1x týždenne antimykotickým sprejom.

 • CANDIBENE

  1×40 ml, sprej
  Sprej s obsahom clotrimazolu. Má antimykotický účinok. Pomáha pri kandidách, keratomykózach, mykózach medzi prstami, kožných infekciách.
 • LOCERYL liečivý lak na nechty 5 %

  1×2,5 ml, antimykotický liek na nechty
  Liek je antimykotický lak na nechty. Používa sa u dospelých na liečbu onychomykóz, ktoré postihujú najviac 2 nechty.
 • Exo-Nailer lak 2v1

  1×5 ml, liek
  4.6
  (5)
  Lak na liečbu plesňových infekcií nechtov.
 • Zásyp s aktívnym striebrom - ANSILVER® - na nohy a do pracovných rukavíc. Napomáha zabraňovať poteniu, pôsobí antimikrobiálne a tým pomáha odstrániť zápach nôh spôsobený rastom plesní.
 • DR.HOJ HEXA-HOJ SPRAY

  1×115 ml, s Tea Tree olejom
  5.0
  (1)
  Sprej s Tea Tree olejom určený na dezinfekciu pokožky, odevov, obuvi a pod.