Hyperpigmentácia

16. 10. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Hyperpigmentácia

Hyperpigmentácia je charakterizovaná ako porucha tvorby pigmentu, pri ktorej dochádza k stmavnutiu kože. Rozlišujeme na vrodenú hyperpigmentáciu - pehy. Sú genetický podmienené a vyskytujú sa hlavne u ryšavých alebo svetlovlasých osôb a na získanú hyperpigmentáciu- častejšie postihuje osoby s vyšším fototypom, najmä ženy stredného veku. Najčastejšie sa prejavuje ako pigmentácia na tvári, ktorá je vyvolaná kombináciou UV žiarenia a hormonálnych výkyvov (tehotenstvo, užívanie antikoncepcie), používania niektorých kozmetických prípravkov (hlavne v lete prípravky s retinolon, glykolovými kyselinami) a liečivami (hormonálna antikoncepcia, antibiotiká).

Bielenie pigmentových škvŕn je dlhodobá záležitosť. Bieliace kúry sa odporúča absolvovať hlavne v jeseni a zime, keď pokožka nie je až tak vystavovaná slnečnému žiareniu. Počas liečby je dôležité pokožku chrániť vyšším UV faktorom a používať hydratačné krémy, na regeneráciu pokožky.

Ošetrovať môžete celú tvár, používajú sa zväčša krémy s nižším obsahom účinných zložiek, aby zbytočne nevysušovali a nedráždili pleť alebo lokálne len na miesta tmavé škvrny, kde sa zväčša používajú koncentrované séra. Na liečbu sa používajú krémy a séra s obsahom glykolových kyselín, mandľová a azelánová kyselina, retinol, kyselina askorbová, olej s hroznových jadierok. Aj v tomto prípade platí, že je prevencia je jednoduchšia ako liečba. Nechránenú pokožku zbytočne nevystavujeme slnečnému a solárnemu žiareniu. Používame krémy s SPF 50+. Dôležitý je aj správny prísun vitamínov a minerálov- vitamín E, betakarotén, zinok, vitamín C, vitamín B5.

 • SIB REDUPETIN Špeciálny krém

  1×20 ml, na redukciu pigmentových škvŕn, nočný
  5.0
  (1)
  Dermatologický špeciálny nočný krém na pleť s pigmentovými škvrnami. Krém je určený len pre dospelých.
 • Neostrata Enlighten Illuminating Serum

  1×30 ml, rozjasňujúce sérum
  Rozjasňujúce sérum pre pleť so sklomom k hyperpigmentáciam.
 • SIB REDUPETIN Denný krém

  1×50 ml, na redukciu pigmentových škvŕn, SPF 20
  Dermatologický denný krém na pleť so sklonom k hyperpigmentácii.
 • A-DERMA PROTECT AD Krém SPF 50+

  1×150 ml, krém (koža so sklonom k atopii)
  Krém SPF50+ má vysokú ochranu kože, ktorá má sklon k atopii. Posilňuje a chráni kožnú bariéru.
 • JAMIESON VITAMÍN C 1000 mg

  1×120 tbl, výživový doplnok
  Doplnok výživy s vysokým obsahom vitamínu C s postupným uvoľňovaním. Vitamín C pomáha posilňovať organizmus pri chrípke a prechladnutí, znižuje únavu.