Herpes

16. 10. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Príčinou herpesu je infekcia vyvolaná DNA vírusom Herpes simplex, ktorý sa najčastejšie objavuje na ústach. Je jednou z najčastejších kožných infekcii vírusového pôvodu. Keď sa vírus dostane do tela, už sa ho nikdy nezbavíme. Usídľuje sa v nervových bunkách, kde zostáva počas celého života infikovaného človeka. Inkubačná doba herpesu je 2-7 dní.

Najčastejším spúšťačom sú rôzne záťažové vplyvy najmä znížená imunita (chrípka, zvýšená teplota, prechladnutie), stres, psychické a fyzické zaťaženie, slnečné žiarenie (nadmerné slnečné a solárne žiarenie),menštruácia. Prvým príznakom býva svrbenie alebo pálenie v postihnutej oblasti. Po niekoľkých hodinách sa objavuje sčervenanie sprevádzané výsevom pľuzgierikov, ktoré však čoskoro prasknú a vznikajú malé chrasty. Neliečený opar sa spravidla hojí 10-14 dní.

Dôležité je herpes nikdy nechytať, nesnažiť sa ho vytlačiť alebo prepichnúť ihlou, mohlo by dôjsť k sekundárnej bakteriálnej infekcii. Herpes je vysoko nákazlivý, preto sa počas infekcie vyhýbame bozkávaniu, pitiu z cudzích fliaš a pohárov, používaniu spoločných uterákov.

Ak sa už herpes objavil, zväčša používame antivirotiká v lokálnej forme (Acyklovir, Penciklovir). Sú to liečivá, ktoré pôsobia na vírusové ochorenia. Dôležité je s liečbou začať čo najskôr a pravidelne aplikovať krém na postihnuté miesto (3-5x denne). Ďalej sa používajú hydrokoloidnénáplasti a gély, ktoré vytvárajú vlhké prostredie, urýchľujú hojenie a bránia prenosu vírusov. Pri liečbe pomôžu aj rastlinné extrakty (konopný olej, propolis, výťažok z cesnaku), tie majú regeneračný, vysušujúci a antiseptický účinok.

Prvoradé je, aby sme organizmu dopriali dostatok odpočinku, vyhýbali sa stresovým situáciám a nadmernému slneniu, správne a racionálne sa stravovali, mali dostatok spánku a správnymi prípravkami posilňovali imunitný systém. Ako prevenciu, ale aj počas infekcie môžeme na urýchlenie liečby a posilnenie imunity používať B-komplex, zinok, betaglukán, echinaceu, kolostrum.

 • REGEDENT serum

  1×1,2 ml, prírodné, regeneračné
  3.0
  (1)
  Regedent prírodné regeneračné sérum z rastlinných olejov a bylín je určené na každodennú starostlivosť o ústnu dutinu a jej okolie. Urýchľuje regeneráciu tkanív a prispieva ku zmierneniu pocitov pálenia, citlivosti pier a sliznice úst spojených s výskytom oparov, áft, zápalov ďasien, paradentózy, krvácajúcich ďasien, otlakov a prasklín v dutine ústnej a jej okolia.
 • GENERICA Riboflavin 10 mg

  1×60 tbl, výživový doplnok
  Výživový doplnok s obsahom vitamínu B2, pre udržanie zdravého zraku, pokožky, slizníc a nervového systému. Prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania.
 • TEREZIA HLIVA USTRICOVITÁ + REISHI

  1×60 cps, výživový doplnok
  Hliva v kombinácii s hubou reishi a rakytníkovým olejom. Rakytník je prírodný zdroj vitamínu C, ktorý prispieva k správnej funkcii imunitného systému.