Pije vaša mačka dostatok vody?

9. 5. 2022 · 5 minút na prečítanie

Pri zvyšujúcich sa teplotách je dôležité pripomenúť, že vaši štvornohí priatelia musia mať stály prístup k čistej pitnej vode, aby sa predišlo riziku dehydratácie.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Pije vaša mačka dostatok vody?

So stúpajúcimi teplotami by ste nemali zabúdať, že vaša štvornohá spoločníčka potrebuje neustály prístup k čistej vode. V opačnom prípade jej hrozí dehydratácia.

Mačky v skutočnosti potrebujú vodu počas celého roka. Jej odporúčané množstvo závisí od ročného obdobia, veľkosti zvieraťa a najmä typu stravy. Opatrní by ste mali byť v prípade, že vašej mačke dávate suché granule, ktoré obsahujú minimum tekutín. Viete, koľko vody denne potrebuje prijať a čo všetko ovplyvňuje jej pitný režim?

Pitný režim mačky

Voda je pre mačku rovnako dôležitá ako pre človeka. Tvorí 60 až 70 % jej tela a podieľa sa na všetkých životne dôležitých procesoch v tele. Mačka však vodu príliš neobľubuje a to najmä v prípade, že ide o stojatú vodu.

Mačka by mala podľa zvery.rodinka.sk vypiť asi 40 ml vody denne na kilogram svojej hmotnosti. Bežná domáca mačka váži okolo 3,5 kilogramov, čo predstavuje približne 150 ml za deň.

Pokiaľ jej dávate konzervy, ktoré môžu obsahovať až 80 % vody, môžete ich započítať do jej pitného režimu. Iná situácia je v prípade suchého krmiva, v ktorom sa nachádza iba 10 % vody. Z toho vyplýva, že mačka kŕmená granulami musí tento rozdiel niekde doplniť.

 

Nedostatočný príjem vody má nepriaznivý vplyv na zdravie vašej mačky

Zmeny v bežnom pitnom režime vašej mačky môžu indikovať rôzne ochorenia. Pitie príliš veľkého alebo naopak malého množstva vody často poukazujú na infekciu močového mechúra, diabetes, ochorenie štítnej žľazy alebo obličiek.

Ak si všimnete čokoľvek netradičné, poraďte sa radšej s veterinárom.

Znaky dehydratácie u mačiek

Dostatočný pitný režim podľa purina.com ovplyvňuje fungovanie orgánov, transport živín, krvný obeh a v neposlednom rade aj trávenie. Dostatočný príjem vody mačke pomáha zbavovať sa toxínov a predchádza vzniku močových kameňov.

Jedno z vysvetlení, prečo mačky ohrozuje dehydratácia, sa nachádza v ich génoch. Mačkovité šelmy sa vyvinuli v oblastiam púšte, preto majú znížený prah smädu a dokážu prežívať aj s minimálnym príjmom tekutín. Ďalším problémom je ich citlivý jazýček, ktorému najviac chutí stále čerstvá, tečúca voda, preto ich miska, naplnená stojatou vodou, príliš nepoteší.

Pokiaľ si nie ste istí, či vaša mačka náhodou netrpí dehydratáciou, všímajte si tieto znaky:

  • Zmena elasticity kože. Pokiaľ jej jemne potiahnite kožu na krku a tá sa vzápätí po uvoľnení nestiahne, očividne mačke chýbajú tekutiny.
  • Znížené močenie. Mačka by mala chodiť na malú potrebu približne 2-3 krát denne. Skontrolovať to viete napríklad podľa obsahu v mačacom záchode.
  • Matná srsť so suchými fľakmi môže znamenať problém v súvislosti s malým množstvom tekutín.
  • Letargia, málo aktivity počas dňa či strata chuti do jedla sa považujú za znak dehydratácie, ale aj iných vážnejších ochorení.
  • Suché ďasná.
  • Zvýšená srdcová frekvencia.

Ako ju prinútiť piť?

Počas teplejších dní sa nároky na vodu u mačiek, rovnako ako u ľudí či iných zvierat, prirodzene zvyšujú. Voda sa im odparuje cez kožu a sliny, ktorými si často zvlhčujú srsť, aby sa aspoň trochu ochladili. S príchodom leta môžu byť nároky mačky na príjem tekutín dokonca dvojnásobné, preto jej nezabúdajte vytvoriť vhodné podmienky pre neustále občerstvovanie sa.

Vodná fontánka láka mačku na pitie

 

  • Pokiaľ váš veterinár neurčí inak, preferujte kŕmenie mačky konzervami s vysokým obsahom tekutín.
  • Vo stravy jej môžete pridať trochu vody. Na rozdiel od suchého krmiva sa konzervy po takejto úprave nepokazia.
  • Nepoužívajte plastové misky, ktoré môžu mačkám niekedy zapáchať. Uprednostnite radšej kovové alebo sklenené misky na vodu.
  • Vodu meňte aspoň raz denne, aby bola čerstvá.
  • Niekedy môže byť problém aj obsah chlóru alebo vysoká koncentrácia minerálov. Skúste vtedy siahnuť po filtrovanej.
  • Mačky majú mimoriadne rady tečúcu vodu. Pokiaľ im kúpite domácu fontánu, budú mať prísun neustále čerstvej a chutnej vody neustále v dohľade.

Misky verzus fontánky

Už viackrát sme v tomto článku upozorňovali, že mačka môže byť v otázke pitného režimu mimoriadne komplikovaný „pacient“. Práve u nej platí, že nie je voda ako voda. Stále viac majiteľov malých „tigrov“ preferuje nákup fontány, ktorá zviera prirodzene stimuluje k pitiu a predstavuje vhodný zdroj neustále tečúcej vody. Na druhej strane, aj klasické misky majú svoje výhody.

Význam majú najmä v prípade, že sa často presúvate a nie je možné nosiť do sebou celé príslušenstvo. Vtedy investujte do misky z kvalitného materiálu a najlepšie rovno do viacerých kusov, ktoré rozmiestnite po celom byte, aby sa mačka mohla kedykoľvek občerstviť. Nezabúdajte vodu vymieňať a misky poriadne umyť, aby boli vždy čisté. V oblasti hygieny majú misky oproti domácim fontánkach nespornú výhodu, nakoľko ich stačí opláchnuť alebo strčiť do umývačky riadu a máte hotovo.

Pri fontánkach je postup ich čistenia o čosi komplikovanejší. Dlho stojaca voda a riasy chuťovo znehodnocujú vodu, pričom môžu pre mačku predstavovať zdravotné riziko. Treba si uvedomiť, že hygienické budú len pri pravidelnom čistení.

Domáce fontány pomáhajú v bytových priestoroch zvlhčovať vzduch a navyše podporujú mačku v pravidelnom pitnom režime počas dňa. Pre väčšinu z nich je tečúca voda oveľa atraktívnejšia a prirodzene k nej inklinujú. Voda z fontánok je navyše chutnejšia a neustále obohacovaná kyslíkom, čo je pre mačku takisto výhodné.

Málokto vie, že mačky majú problém s krátkozrakosťou. Z toho dôvodu je pre ne náročné napiť sa z misky, kde nevedia rozlíšiť okraj. Ich jazyk sa pri pití prirodzene zakriví do tvaru písmena J, čím znižujú objem prijatej vody z každého hltu. Tento problém sa pri pití z fontánky prirodzene stráca. Aj to je dôvod, prečo sa domáce fontány napriek vyššej cene stávajú čoraz populárnejšie.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


Ďalšie články k téme Pije vaša mačka dostatok vody?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora