Tipy ako vybrať zdravé pamlsky pre psa

21. 2. 2022 · Redakcia VetClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
Na čo si dať pozor pri pamlskoch pre psa

Čím odmeniť vášho štvornohého miláčika za vydarený trik, ak nechcete ohroziť jeho trávenie? Ako si z ponuky psích pochúťok vybrať to najkvalitnejšie pre vášho psíka?

Nielen ľudia majú maškrtné jazýčky. Mnoho majiteľov psov by mohlo rozprávať o hlbokých pohľadoch svojich chlpatých miláčikov, ktorí doslova hypnotizujú každé sústo v ich rukách. Pokiaľ chcete vášmu psovi dopriať čosi navyše, zabezpečte si špeciálne pamlsky. Môžete tak podporiť starostlivosť o zuby, no zároveň svojím zložením nenarušia odporúčaný kalorický príjem ani jeho zdravé trávenie. Chutný keks alebo psia piškóta sa vám zídu počas tréningu klasických povelov. Chutné dobroty pre vášho psíka si môžete pripraviť aj sami doma.

Hlavné benefity pochúťok pre psa

 • Správne zvolené pamlsky pomáhajú udržiavať zdravé trávenie psíkov. Predovšetkým pre jedincov s citlivým žalúdkom predstavujú ďalší zdroj vlákniny, probiotík a prebiotík, ktoré pozitívne vplývajú na črevný mikrobióm. Okrem zdravého trávenia bude mať váš pes silnejšiu imunitu.
 • Prírodné látky, obsiahnuté v psích maškrtách, obsahujú omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú udržiavať ich srsť zdravú a lesklú. Starajú sa aj o zdravé kĺby.
 • Nemenej podstatné sú v oblasti dentálnej hygieny. Žuvanie znižuje tvorbu zubného kameňa, zbavuje psa povlaku na zuboch a posilňuje mu zuby i čeľusť. Zároveň ho chránia pred tvorbou baktérií, ktoré sú zodpovedné za nepríjemný zápach z papule.
 • Používanie maškŕt bez pridaného cukru a s nízkym obsahom tuku udrží vášho psíka vo forme a s optimálnou telesnou hmotnosťou.
Výcvik psa ide ľahšie, ak máte po ruke chutnú odmenu
 • Pamlsky neodmysliteľne patria k výcviku základných povelov. Vďaka nim bude učenie zábavné pre obe strany.
 • Podporujú tiež udržiavanie prirodzených psích inštinktov, ku ktorým patrí potreba okusovania a žuvania.
 • Žuvacie pamlsky zároveň dokážu vášho psíka upokojiť v stresových situáciách a pomôžu mu zvládnuť nervozitu, napríklad z návštevy zverolekára či počas cestovania.

Vyberte  si správne

Poznáte ten pocit, keď chcete svojim chlpatým priateľom okrem klasickej dávky potravy dopriať čosi navyše? Na výber máte mnoho druhov pamlskov, vrátane kostičiek, žuvacích roliek a plátkov cez psie keksy a sušienky až po sofistikované dobroty, ktoré pomáhajú udržiavať chrup vášho psa v 100 % stave. Mnoho milovníkov psov nedá dopustiť na prírodné dobroty z mäsa, ako sú hovädzie uši, volský chvost alebo klasické sušené mäso.

Tak ako u človeka, aj pri psích „sladkostiach“ platí, že kvalita je viac než kvantita. Spoliehajte sa preto na overené značky a výrobcov, ktorí na obaloch svojich výrobkoch jasne udávajú, pre akého psíka je pamlsok určený a čo sa v ňom nachádza.

Psie pamlsky vyberte podľa ich benefitov pre vášho psíka

Dobré zloženie väčšinou neobsahuje pridaný cukor, tuk, umelé farbivá či arómy, naopak sa snaží čo najviac používať prírodné zložky a zapadnúť do správnej životosprávy vášho verného priateľa.

Zloženie jednotlivých pochúťok sa môže líšiť, základ však najčastejšie tvorí mäso a hovädzia koža, zelenina či pridané vitamíny a minerály. Pamlsky pre psov neobsahujú žiadne látky, ktoré by pre nich mohli byť škodlivé alebo dokonca nebezpečné, na rozdiel od tých ľudských.

Klasické piškóty či pečivo im môžu spôsobiť bolesti, čokoláda je pre psíkov dokonca toxická. Toto sladké pokušenie obsahuje kofeín a iné látky, ktoré nedokážu vylúčiť. Podľa portálu tvnoviny.sk je najnebezpečnejšia čokoláda na varenie s 90 % obsahom kakaa. Veterinári varujú, že vášho psíka môže takýto kúsok zabiť. Problematické sú aj iné sladkosti, ktoré zvyšujú hladinu inzulínu v krvi a ohrozujú jeho zdravie.

Na toto si dajte pri výbere pozor

Pri nákupe vhodnej dobroty pre vášho domáceho miláčika dbajte na to, aby jej zloženie a gramáž vyhovovala jeho veku i veľkosti. Rovnako ako pri výbere krmiva, aj pamlsky sa rozdeľujú na vhodné pre šteniatka, aktívne psy alebo psích seniorov.

Hlavne mladí a aktívni psi ocenia, keď budú môcť celé hodiny žuvať „ich“ obľúbenú dobrotu. U psíkov, ktorí majú naopak problémy so zubami, sa vyhnite tvrdým žuvacím snackom. Takisto buďte v strehu, ak váš „trhač“ zvykne všetko okamžite prehltnúť – vyberte pre neho taký kúsok, u ktorého budete mať istotu, že sa ním nezačne dusiť.

Psíka by ste nemali prekrmovať, preto je vhodné upraviť  dávkovanie stravy i pochúťok podľa jeho veľkosti a energetických nárokov. Ak si nie ste istí, poraďte sa s veterinárom.

Tip na domáce psie koláčiky

Vedeli ste, že psie dobroty si môžete pripraviť aj doma? Len na vás záleží, čo do nich dáte a koľko času a energie venujete ich výrobe. Sú dobrou voľbou pre psíkov so špecifickými nárokmi na stravovanie alebo ako odmena na psí sviatok. Dnes našťastie nájdete rovnako kvalitné psie pamlsky aj v obchodoch. Sú cenovo dostupné a veľmi praktické na uskladnenie. Navyše, váš psík môže vďaka širokej ponuke na predajných pultoch zakaždým vyskúšať niečo nové.

Suroviny:

 • 200 g mletého hovädzieho alebo bravčového mäsa
 • 300 g mletých ovsených vločiek
 • 300 g varenej mrkvy alebo petržlenu
 • 2 celé vajíčka
Psie keksy si môžete pripraviť aj sami doma

Postup:

Všetky ingrediencie zmiešajte a podsypte trochou múky. Vyvaľkajte cesto s hrúbkou približne 0,5 cm, z ktorého vykrojte sušienky podľa vašej fantázie. Sušienky pečte na plechu v predhriatej rúre na 175 °C približne 20 minút. Pred podávaním nechajte poriadne vychladnúť.

 

Pokiaľ na pečenie nemáte čas, kvalitné pamlsky nájdete aj na našom e-shope.

1×10 ks, žuvacie tyčinky pre psy
Delights Beef žuvacie pochúťky s hovädzím mäsom odstraňujú zubný povlak a zabraňujú tvorbe zubného kameňa .Kosti s hovädzím mäsom sú bohaté na bielkoviny a vhodné pre citlivé a alergické psy.
1×24 ks, maškrta pre psy
Starostlivosť o ústnu dutinu psov prispieva k ich zdraviu. PURINA DentaLife je inovatívna žuvacia pochúťka, ktorá pomáha hĺbkovo vyčistiť aj zadné zuby.
1×10 ks, žuvacie tyčinky pre psy
Žuvacie kosti s minerálmi a so sušeným kuracím mäsom vo vnútri.
1×200 g
Maškrty pre psov , rybia príchuť, pre všetky plemená s normálnou aktivitou, obsah čerstvého mäsa so sušinou 35%, tuk (kurací) 10%, bez obilnín, s antioxidantmi

Ďalšie články k téme Tipy ako vybrať zdravé pamlsky pre psa