Tipy ako vybrať zdravé pamlsky pre psa

21. 2. 2022 · 5 minút na prečítanie

Ak chcete odmeniť vášho štvornohého miláčika za vydarený trik, ale zároveň nechcete ohroziť jeho trávenie, môžete využiť rôzne metódy. Ako si z ponuky pamlskov vybrať to najkvalitnejšie pre vášho psíka?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Tipy ako vybrať zdravé pamlsky pre psa

Čím odmeniť vášho štvornohého miláčika za vydarený trik, ak nechcete ohroziť jeho trávenie? Ako si z ponuky psích pochúťok vybrať to najkvalitnejšie pre vášho psíka?

Nielen ľudia majú maškrtné jazýčky. Mnoho majiteľov psov by mohlo rozprávať o hlbokých pohľadoch svojich chlpatých miláčikov, ktorí doslova hypnotizujú každé sústo v ich rukách. Pokiaľ chcete vášmu psovi dopriať čosi navyše, zabezpečte si špeciálne pamlsky. Môžete tak podporiť starostlivosť o zuby, no zároveň svojím zložením nenarušia odporúčaný kalorický príjem ani jeho zdravé trávenie. Chutný keks alebo psia piškóta sa vám zídu počas tréningu klasických povelov. Chutné dobroty pre vášho psíka si môžete pripraviť aj sami doma.

Hlavné benefity pochúťok pre psa

 • Správne zvolené pamlsky pomáhajú udržiavať zdravé trávenie psíkov. Predovšetkým pre jedincov s citlivým žalúdkom predstavujú ďalší zdroj vlákniny, probiotík a prebiotík, ktoré pozitívne vplývajú na črevný mikrobióm. Okrem zdravého trávenia bude mať váš pes silnejšiu imunitu.
Výcvik psa ide ľahšie, ak máte po ruke chutnú odmenu
 • Prírodné látky, obsiahnuté v psích maškrtách, obsahujú omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú udržiavať ich srsť zdravú a lesklú. Starajú sa aj o zdravé kĺby.
 • Nemenej podstatné sú v oblasti dentálnej hygieny. Žuvanie znižuje tvorbu zubného kameňa, zbavuje psa povlaku na zuboch a posilňuje mu zuby i čeľusť. Zároveň ho chránia pred tvorbou baktérií, ktoré sú zodpovedné za nepríjemný zápach z papule.
 • Používanie maškŕt bez pridaného cukru a s nízkym obsahom tuku udrží vášho psíka vo forme a s optimálnou telesnou hmotnosťou.
 • Pamlsky neodmysliteľne patria k výcviku základných povelov. Vďaka nim bude učenie zábavné pre obe strany.
 • Podporujú tiež udržiavanie prirodzených psích inštinktov, ku ktorým patrí potreba okusovania a žuvania.
 • Žuvacie pamlsky zároveň dokážu vášho psíka upokojiť v stresových situáciách a pomôžu mu zvládnuť nervozitu, napríklad z návštevy zverolekára či počas cestovania.

Vyberte  si správne

Poznáte ten pocit, keď chcete svojim chlpatým priateľom okrem klasickej dávky potravy dopriať čosi navyše? Na výber máte mnoho druhov pamlskov, vrátane kostičiek, žuvacích roliek a plátkov cez psie keksy a sušienky až po sofistikované dobroty, ktoré pomáhajú udržiavať chrup vášho psa v 100 % stave. Mnoho milovníkov psov nedá dopustiť na prírodné dobroty z mäsa, ako sú hovädzie uši, volský chvost alebo klasické sušené mäso.

Tak ako u človeka, aj pri psích „sladkostiach“ platí, že kvalita je viac než kvantita. Spoliehajte sa preto na overené značky a výrobcov, ktorí na obaloch svojich výrobkoch jasne udávajú, pre akého psíka je pamlsok určený a čo sa v ňom nachádza.

Psie pamlsky vyberte podľa ich benefitov pre vášho psíka

Dobré zloženie väčšinou neobsahuje pridaný cukor, tuk, umelé farbivá či arómy, naopak sa snaží čo najviac používať prírodné zložky a zapadnúť do správnej životosprávy vášho verného priateľa.

Zloženie jednotlivých pochúťok sa môže líšiť, základ však najčastejšie tvorí mäso a hovädzia koža, zelenina či pridané vitamíny a minerály. Pamlsky pre psov neobsahujú žiadne látky, ktoré by pre nich mohli byť škodlivé alebo dokonca nebezpečné, na rozdiel od tých ľudských.

 

Klasické piškóty či pečivo im môžu spôsobiť bolesti, čokoláda je pre psíkov dokonca toxická. Toto sladké pokušenie obsahuje kofeín a iné látky, ktoré nedokážu vylúčiť. Podľa portálu tvnoviny.sk je najnebezpečnejšia čokoláda na varenie s 90 % obsahom kakaa. Veterinári varujú, že vášho psíka môže takýto kúsok zabiť. Problematické sú aj iné sladkosti, ktoré zvyšujú hladinu inzulínu v krvi a ohrozujú jeho zdravie.

Na toto si dajte pri výbere pozor

Pri nákupe vhodnej dobroty pre vášho domáceho miláčika dbajte na to, aby jej zloženie a gramáž vyhovovala jeho veku i veľkosti. Rovnako ako pri výbere krmiva, aj pamlsky sa rozdeľujú na vhodné pre šteniatka, aktívne psy alebo psích seniorov.

Hlavne mladí a aktívni psi ocenia, keď budú môcť celé hodiny žuvať „ich“ obľúbenú dobrotu. U psíkov, ktorí majú naopak problémy so zubami, sa vyhnite tvrdým žuvacím snackom. Takisto buďte v strehu, ak váš „trhač“ zvykne všetko okamžite prehltnúť – vyberte pre neho taký kúsok, u ktorého budete mať istotu, že sa ním nezačne dusiť.

Psíka by ste nemali prekrmovať, preto je vhodné upraviť  dávkovanie stravy i pochúťok podľa jeho veľkosti a energetických nárokov. Ak si nie ste istí, poraďte sa s veterinárom.

Tip na domáce psie koláčiky

Vedeli ste, že psie dobroty si môžete pripraviť aj doma? Len na vás záleží, čo do nich dáte a koľko času a energie venujete ich výrobe. Sú dobrou voľbou pre psíkov so špecifickými nárokmi na stravovanie alebo ako odmena na psí sviatok. Dnes našťastie nájdete rovnako kvalitné psie pamlsky aj v obchodoch. Sú cenovo dostupné a veľmi praktické na uskladnenie. Navyše, váš psík môže vďaka širokej ponuke na predajných pultoch zakaždým vyskúšať niečo nové.

 

Psie keksy si môžete pripraviť aj sami doma

Suroviny:

 • 200 g mletého hovädzieho alebo bravčového mäsa
 • 300 g mletých ovsených vločiek
 • 300 g varenej mrkvy alebo petržlenu
 • 2 celé vajíčka

Postup:

Všetky ingrediencie zmiešajte a podsypte trochou múky. Vyvaľkajte cesto s hrúbkou približne 0,5 cm, z ktorého vykrojte sušienky podľa vašej fantázie. Sušienky pečte na plechu v predhriatej rúre na 175 °C približne 20 minút. Pred podávaním nechajte poriadne vychladnúť.

 

Pokiaľ na pečenie nemáte čas, kvalitné pamlsky nájdete aj na našom e-shope.

Ďalšie články k téme Tipy ako vybrať zdravé pamlsky pre psa

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora