Mačky s citlivým trávením potrebujú špeciálne krmivo

3. 5. 2022 · Redakcia VetClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
Mačky s citlivým trávením si vyžadujú špeciálnu starostlivosť

Aj mačky môžu trpieť žalúdočnými problémami alebo alergiami. V tom prípade je dôležité, aby ich strava neobsahovala látky, ktoré ich problém zhoršujú.

Vedeli ste, že obilniny, ako je napríklad pšenica, kukurica alebo sója, patria spolu s niektorými druhmi mäsa medzi najčastejšie alergény, ktoré môžu vašim štvornohým miláčikom spôsobiť vážne žalúdočné problémy? Naopak, pomôcť im vie strava s obsahom vlákniny, omega-3 mastných kyselín a vyváženej kombinácie proteínov a sacharidov. Čo by ste si mali všímať pri výbere krmiva pre mačku s citlivým trávením a aké výživové doplnky sú pre ňu vhodné, zistíte z nasledujúceho článku.

Tieto príznaky neprehliadajte

Pokiaľ vaša mačka trpí hnačkami alebo neustále zvracia, prirodzene začnete hľadať pôvod jej problémov. Prvým podozrivým býva strava. O jej zmene alebo vylúčení určitých potravín z mačacieho jedálnička by ste mali najprv  poradiť s veterinárom, ktorý zviera odborne vyšetrí a stanoví diagnózu.

1×1,5 kg, granule pre mačky
Prémiové kompletné krmivo pre mačky s lahodnou chuťou.
1×1,5 kg, granule pre mačky
Kompletné krmivo s kuracím mäsom pre mačiatka s vybranými zložkami pre optimálny rast a skvelú chuť.
1×2 kg, granule pre mačky
Holistické vysoko kvalitné krmivo bez obsahu obilnín a zemiakov pre dospelé mačky s prístupom k vonkajšiemu prostrediu.
1×6 kg, granule pre mačiatka
Holistické vysoko kvalitné krmivo z lososa a morka bez obilnín a bez zemiakov pre zdravý rast mačiatok.
1×7 kg, granule pre mačky
Superprémiové hypoalergénne krmivo pre vonkajšie mačky a veľmi aktívne dospelé mačky - Čerstvé kuracie a morčacie mäso.
1×7 kg, granule pre mačky
Kompletné krmivo pre dospelé mačky s náročnou starostlivosťou o srsť.

Málokto však vie, že aj pričasté vykašliavanie chlpov patrí k príznakom nefungujúceho trávenia. Podľa stránky petmd.com môže tento stav naznačovať, že je vaša mačka precitlivená na niektorú zo zložiek vo svojej strave. Poruchy trávenia sú bežne spôsobované ťažko stráviteľnými prísadami, vysokým obsahom aróm a konzervantov alebo potravinovými alergiami.

Ďalšími príznakmi, ktoré by ste nemali prehliadať, je:

  • strata chuti do jedla,
  • plynatosť
  • úbytok na váhe.

Pretrvávajúce tráviace ťažkosti môžu prerásť do chronického stavu, kedy zvieraťu hrozí dehydratácia a strata živín, ktoré sú pre správne fungovanie organizmu nevyhnutné. Pridať sa môžu problémy so srsťou, zubami i ďasnami.

Tipy pre kŕmenie mačiek s citlivým žalúdkom

Podľa odborníkov môže správne zostavená diéta, rešpektujúca žalúdočné problémy vášho miláčika, zmierniť alebo dokonca vyriešiť nefungujúce trávenie. Aj tu platí, že pomalá zmena jedálnička je najlepším spôsobom, ako dosiahnuť požadovaný výsledok.

  • V prvom rade je potrebné zistiť, ktorá zložka vašej mačke neprospieva. V rámci toho je nutné zúžiť výber jedál, ktoré zvykla bežne konzumovať, a to na dlhšiu dobu.
  • Nečakajte rýchle riešenia - celý proces môže trvať niekoľko mesiacov, kým organizmus vylúči zvyšky problematických látok zo svojho obehu. Až vtedy dokážete presne určiť, čo mačke robí dobre a čo nie.
  • Pri výbere krmiva pre zvieratá s citlivým žalúdok sledujte jeho zloženie. Malo by obsahovať zložky, pri ktorých nehrozí zhoršenie ich zdravotného stavu a sú ľahko stráviteľné.
  • Najčastejšie v nich nájdete vaječný proteín, ryžu, kuracie alebo morčacie mäso, prípadne kvalitné obilniny v prípade, že ich vaša mačka akceptuje.
  • Krmivo zvyčajne obsahuje jeden zdroj bielkovín a jeden zdroj sacharidov, čo predchádza vzniku tráviacich problémov.
  • Mnohé diétne krmivá obsahujú látky, ktoré zlepšujú funkciu čriev. Patrí sem vláknina, omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a antioxidanty.
  • Naopak, v zložení by sa nemal vyskytovať lepok, laktóza, potravinárske farbivá ani konzervačné látky.
1×750g, granule pre mačky
Kompletné krmivo pre dospelé mačky PURINA ONE® DualNature™ pre kastrované / sterilizované mačky obsahuje prírodnú riasu spirulinu a ponúka lahodnú kombináciu dvoch textúr.
1×750g, granule pre mačky
Kompletné krmivo pre dospelé mačky PURINA ONE® DualNature™ pre kastrované / sterilizované mačky obsahuje prírodnú riasu spirulinu a ponúka lahodnú kombináciu dvoch textúr.
1×1,5 kg, granule pre mačky
Kompletné a vyvážené krmivo pre dospelé mačky.
1×100 g, paštéta pre mačky
Animonda Vom Feinsten paštéta pre kastrované mačky morka + pstruh 100g
12×85 g, kapsička pre mačky
Kapsička pre mačky pre všetky plemená s normálnou aktivitou, jahňacia, hovädzia, morčacia a kuracia príchuť, čerstvé mäso v sušine 44%, tuk (živočíšny) 4.5%, špecifiká zloženia: bez konzervantov
12×85 g, kapsička pre mačky, hydinová
Kapsička pre mačky pre všetky plemená s normálnou aktivitou, hydinová, kačacia, morčacia a kuracia príchuť, čerstvé mäso v sušine 42%, tuk (hydinový) 4.8%, špecifiká zloženia: bez konzervantov
1×85 g, mačacie jedlo
Sheba kapsičky v rôznych variantoch uspokojí jazýčky každej mačky vďaka svojej lahodnej receptúre. Vyvážená a chutná strava pre všetky dospelé mačky bez umelých aróm a umelých konzervačných látok.
1×85 g, mačacie jedlo
Sheba Selection in Sauce Kompletné krmivo pre dospelé mačky s lososom
Ako upraviť stravovanie pri citlivom trávení mačiek?

Načo si dať ešte pozor?

Vaša mačka môže trpieť alergiou na králičie alebo kuracie mäso. Podľa niektorých štúdií tráviace problémy spôsobuje aj hovädzie mäso a ryby. V takýchto prípadoch môže veterinár mačke predpísať špeciálne krmivo s inými zdrojmi živočíšnych bielkovín, ktoré sa vyrábajú v špecializovaných výrobniach, aby sa eliminovalo riziko kontaminácie stravy s inými látkami.

Okrem výberu špeciálneho krmiva pre citlivé trávenie je potrebné zaistiť, aby sa mačka nedostala k zvyšku potravín z domácnosti alebo maškrtám, ktoré by nemusela dobre znášať.

Stravu zavádzajte postupne. V opačnom prípade vaša mačka môže vykazovať príznaky podráždeného žalúdka napriek správne zvolenej diéte.

Zmeňte stravovacie návyky

Medzi prirodzené spôsoby, ako odľahčiť mačacie trávenie, patrí jednoduchá zmena typu stravy, ktorú mačke dlhodobo dávate. Pokiaľ má problémy so suchým krmivom, môžete vyskúšať kapsičky s nízkym obsahom sacharidov a vysokým podielom bielkovín. Naopak, ak ste ju doteraz kŕmili mokrou stravou v podobe taštičiek alebo konzerv, skúste granule, vhodné pre citlivé mačacie žalúdky.

Ďalšou možnosťou je prejsť na prirodzenejší spôsob kŕmenia. Mačky sú fyziologicky prispôsobené na jedenie malých dávok, a to niekoľkokrát za deň. Sú stvorené na lov, chytanie a hranie sa s jedlom. Zníženie porcií, ktoré budete vašej štvornohej lovkyni podávať častejšie, môže vyriešiť zadržiavanie potravy v žalúdku. Naopak, jedenie z veľkej misky jedenkrát alebo dvakrát denne často vedie k vracaniu.

Ak chcete  podporiť obnovenie črevnej mikroflóry vašej mačky a správnej funkcie črevnej sliznice, vyskúšajte probiotiká. Tie sú veľmi účinné pri ochoreniach tráviaceho traktu, hnačkovitých ochoreniach, po liečbe antibiotikami, ako aj na celkovú podporu imunity. O všetkých zmenách mačacieho jedálnička sa vždy vopred poraďte s odborníkom.


VetClub Dr.Max je aj na sociálnych sieťach


1×30 tbl, cmúľacie tablety
5.0
(1)
Výživový doplnok s mikrobiálnou kultúrou Rosell Probiocap® pre deti. Malinová príchuť.
1×20 tbl, liek
Obsahuje paracetamol a kofeín, prináša úľavu proti bolesti a horúčke.
1×10 ml, na upchatý nos
Orinox 1 mg/ml je určený na liečbu upchatého nosa, vhodný pre dospelých a deti staršie ako 12 rokov.
1×20 ks, 19 x 72mm, umývateľná
Vodeodolnosť náplastí pri krátkom kontakte s vodou. Sú priedušné.
10 ks, (38 x 38mm) x 5 ks + (30 x 55mm) x 5 ks
Veselé náplasti pre deti, ktoré sú tiež umývateľné a priedušné.
1×24 tbl, tlmí bolesť, zápal a znižuje horúčku
Liek na zmiernenie bolesti a zníženie horúčky. Obsahuje ibuprofén. Je určený pre dospelých a deti od 12 rokov
1×40 tbl, žuvacie tablety
5.0
(2)
Výživový doplnok so štyrmi ovocnými príchuťami obsahujúci vápnik, ktorý prispieva k správnemu fungovaniu tráviacich enzýmov.
1×20 tbl, výživový doplnok
CarboMax je výživový doplnok s obsahom 250 mg aktívneho uhlia v každej tablete.

Ďalšie články k téme Mačky s citlivým trávením potrebujú špeciálne krmivo