Je vaša domácnosť bezpečná pre vašu mačku?

25. 4. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Kúpou základnej výbavy pre príchod novej mačky do vašej domácnosti to nekončí; nezabúdajte tiež overiť, či vo vašom domove nie sú prítomné ďalšie potenciálne riziká pre vášho nového chlpatého priateľa.
 
 
 
 

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Je vaša domácnosť bezpečná pre vašu mačku?

Okrem nákupu základnej výbavy, potrebnej pre príchod mačky do vašej domácnosti, nezabudnite skontrolovať, či na ňu nečíhajú ďalšie nástrahy.

Hoci sa zvykne hovoriť, že mačka má deväť životov, netreba to brať úplne vážne. Zdravie vášho miláčika môže ohroziť zabudnuté jedlo na kuchynskej linke, nezabezpečená elektronika, ale aj nevinne vyzerajúce kvety. Odborníci z VetClubu Dr. Max preto zostavili zoznam, načo si treba dať pozor, aby bol váš domov bezpečným miestom pre vašu mačku.

Jedovaté rastliny pre mačku

Mačky žijúce v prírode bežne konzumujú trávu a inú zeleň, ktorá im pomáha s trávením. Niektoré kvety ich však môžu otráviť – patria sem predovšetkým tulipány, narcisy a ľalie, ktoré sú pre zvieratá extra toxické. Problematické je tiež okusovanie listov, olizovanie peľu či napitie sa z vody z vázy, čo môže viesť k akútnemu zlyhaniu obličiek.

 

Tulipany, narcisy aj ľalie sú pre mačky veľmi toxické

Opatrní by ste mali byť pri domácich rastlinách, ktoré obsahujú jedovaté alkaloidy, saponíny či glykozidy. Tie môžu mačke spôsobiť nevoľnosť, hnačky, rozpad červených krviniek a v najhorších prípadoch i smrť.

Hovoríme hlavne o svokriných jazykoch, dracéne obyčajnej, monstere, figovníku, filodendrone, juke obrovskej alebo amarylke. Málokto by očakával, že aj aloa je pre mačky nebezpečná, upozorňuje zahradkar.sk.

Ak patríte medzi záhradkárov a spozorujete, že vašu mačku okolitá zeleň naozaj zaujíma, mali by ste vašu záhradu zabezpečiť tak, aby ste ju nechtiac neotrávili. Mimoriadne nebezpečný je brečtan popínavý. Pre zviera sú škodlivé hlavne jeho plody, ktoré spôsobujú vracanie. Vyhnúť by ste sa mali pestovaniu oleandra, tisa obyčajného, ihličnatých stromov a konvaliniek.

Lieky a chemikálie nebezpečné pre mačku

O nevhodnosti užívania „ľudských“ liečiv od bolesti u zvierat sme písali v samostatnom článku. Čo však treba zdôrazniť je, že mačkám mimoriadne chutia antidepresíva. Tabletky Prozacu, Effexoru, Zoloftu im môžu voňať ako morčacia šunka, upozorňuje portál atlanticvetseattle.com. Po požití sa u zvieraťa objavujú symptómy ako tras, vracanie, hnačka alebo hypertermia. Nemenej škodlivé sú aj bežné vitamíny, špeciálne tie s vysokým obsahom železa.

Okrem vašej lekárničky udržujte mačku mimo priestorov toalety a kúpeľne. Niektoré čistiace prostriedky, ktoré bežne používate, môžu u mačky vyvolať silné slintanie, zvracanie, sťaženie dýchania i poleptanie slizníc. Pracie prostriedky, osviežovače i čistič odtokov a záchodovej misy rovnako ako u detí skladujte v uzavretej poličke a používajte ich iba v neprítomnosti zvieraťa.

Niektore bežné potraviny pre nás by mačka nemala konzumovať

Potraviny toxické pre mačku

Cibuľa, cesnak a pažítka patria do zoznamu potravín, ktoré by nielenže mačky nemali jesť, ale sú pre ne vyslovene toxické. S ich trávením má problém aj časť ľudskej populácie, u mačiek sa tento stav ešte znásobuje a môže viesť k poškodeniu červených krviniek.

Ovocie a hrozienka, často stoja za zlyhaním obličiek.

 

Pokiaľ patríte k milovníkom kávy a čokolády, nikdy ich nenechávajte voľne dostupné pre vašich mačacích spoločníkov. Čokoláda obsahuje metylxantíny, ktoré ich telo metabolizuje veľmi pomaly, v dôsledku čoho dochádza  k otrave.

Podobný problém majú mačky aj s kofeínom, upozorňuje stránka pethelpful.com.

Hračky (aj tie mačacie)

Pravdepodobne vás to prekvapí, keďže sa vo všetkých príbehoch o mačkách vždy objavuje klbko vlny, s ktorých sa zviera neustále zabáva. V skutočnosti sa priadza môže dostať do tráviaceho traktu zvieraťa a vážne ho ohroziť na zdraví. Navyše, do klbka sa mačke často zamotajú pazúre, čo môže byť bolestivé a traumatizujúce. Buďte opatrní pri hračkách, ktoré obsahujú perie alebo drobné plastové časti, ktoré po požití narobia mačke mnoho problémov. Po hre preto mačacie hračky vždy upracte a majte jeho aktivity pod dozorom.

Elektronika, zástrčky a sviečky

Ak máte doma mačku, zabudnite na horiace sviečky ako dekoráciu. Táto situácia sa už viackrát stala príčinou domáceho požiaru, ktorý sa končí nielen poškodením vašej domácnosti, ale aj zranením zvieraťa.

Mačky sa rady hrajú s drôtmi a lákajú ich všetky káble od nabíjačiek či elektrických spotrebičov, ktorými však môže prechádzať elektrina. Pokiaľ môžete, zabráňte mačke v prístupe k týmto zariadeniam. Rovnako myslite na ochranu sporáku a uzavretie toaletnej misy či dvierok od práčky a sušičky pri vašom odchode z domu, aby v nich mačka nechtiac neostala uväznená.

VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach

Ďalšie články k téme Je vaša domácnosť bezpečná pre vašu mačku?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora