Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

2. 11. 2021 · PharmDr. Peter Hnáth · 4 minúty na prečítanie
 • chrípka
 • očkovanie
 • vakcíny
Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

Vďaka protipandemickým ochoreniam sa chrípkové ochorenia v posledných dvoch rokoch takmer nevyskytovali. Odborníci však varujú, že pri najbližšej chrípkovej sezóne sa to prejaví vyššou chorobnosťou a rýchlejším šírením. Ak sa chcete chrániť, siahnite po očkovaní proti chrípke práve teraz. 

Prečo sa treba očkovať proti chrípke každý rok?

Náš imunitný systém je veľmi prispôsobivý a dokáže sa „učiť“. Ak sa stretne s nejakým typom vírusu, vytvorí si protilátky a pri následnej infekcii sa už dokáže brániť. Napríklad, pri ovčích kiahniach sa po prekonaní ochorenia vytvoria protilátky, ktoré dokážu chrániť až do konca života. Umožňuje to fakt, že vírus ovčích kiahní sa nemení, telo ho rozpozná aj po rokoch a druhý krát už neochorieme. 

Pri chrípke je to inak. Ak chceme byť chránení, očkovanie treba absolvovať každý rok. Spôsobujú to časté zmeny samotného vírusu, nazývané mutácie. Keďže u chrípkového vírusu dochádza k mutáciám a zmenám veľmi často, očkovanie, ani prekonané ochorenie z minulého roka nezaručí imunitu voči zmutovaným kmeňom počas nasledujúcej zimy.

Firmy, ktoré vyvíjajú vakcíny proti chrípke sledujú vývoj mutácií vírusu na celom svete a snažia sa predpovedať, aká variácie budú najaktívnejšie počas nasledujúcej sezóny. Podľa toho menia zloženie vakcín tak, aby boli čo najúčinnejšie.

Vakcína proti chrípka - prevencia pre každého

Ako účinkuje samotná vakcína proti chrípke?

Vírus chrípky má na povrchu štruktúry, ktoré sa nazývajú antigény. Keď sa stretne náš imunitný systém s istým typom antigénov, vytvorí protilátky a pri ďalšej infekcii sa už vie efektívne brániť. Antigény teda pre naše imunitné bunky slúžia ako rozpoznávací znak. 

Samotná vakcína obsahuje buď výrazne oslabené vírusy, mŕtve vírusy, alebo iba časti vírusov s povrchovými antigénmi. Po zaočkovaní sa imunitný systém zoznámi s antigénmi, ktoré obsahuje vakcína a vytvorí protilátky. Ak sa potom stretneme s rovnakým typom vírusu, organizmus si s ním ľahšie poradí.

 

Kedy je najvhodnejší čas dať sa zaočkovať?

Vakcíny bývajú dostupné od začiatku septembra. Očkovanie by malo prebehnúť čo najskôr – najneskôr do konca novembra. To preto, aby sme si stihli v predstihu vytvoriť dostatok protilátok a boli tak chránení ešte pred možným vypuknutím epidémie. Telo si imunitu buduje postupne a ochrana je zabezpečená až za 2-4 týždne po očkovaní. Dôležité je, že v dobe očkovania nesmie mať pacient infekciu dýchacích ciest alebo horúčku.

3 dôvody pre očkovanie proti chrípke

 1. Zabezpečí ochranu pred chrípkovým vírusom - účinnosť je 70-90 %.
 2. Chránite nielen seba, ale aj svojich najbližších - ak neochoriete vy, nenakazíte ani nikoho vo svojom okolí.
 3. Predchádza ďalším komplikáciám spojeným s chrípkou - pacient oslabený chrípkovým vírusom je náchylnejší na ďalšie ochorenia ako napríklad zápal pľúc. S chrípkou sú spojené aj riziká hospitalizácie, zhoršenia chronických ochorení (napríklad chronických ochorení dýchacieho systému ako je CHOCHP, astma a pod.) a môže viesť aj k úmrtiu.

Mám sa niečoho obávať?

Očkovanie proti chrípke je spojené s rizikami nežiaducich účinkov, ktoré majú krátkodobý charakter. Po očkovaní sa môžu prejaviť príznaky chrípkového ochorenia – horúčka, bolesť svalov a podobne. Väčšinou trvajú pár hodín a rýchlo odznejú. Súvisí to s reakciou imunitného systému, ktorý nevie, že bojuje s vakcínou a nie skutočnou infekciou a preto spustí svoje obranné mechanizmy. 

V ojedinelých prípadoch sa po očkovaní môže prejaviť aj alergická reakcia. Preto po očkovaní zostaňte minimálne 15 minút v ambulancii alebo čakárni lekára. V prípade alergickej reakcie v minulosti nie je ďalšie očkovanie vhodné. Aplikácia musí prebehnúť v ambulancií. 

Očkovanie nie je vhodné pre deti do 6 mesiacov veku a pri alergii na vaječné bielkoviny. 

Kto by sa mal dať určite proti chrípke zaočkovať?

To, či sa dáte zaočkovať je rozhodnutie, ktoré musíte spraviť sami. Sú však skupiny obyvateľstva, ktorým sa v každom prípade odporúča očkovanie každoročne podstúpiť. Ide najmä o pacientov s chronickým ochorením dýchacích ciest, so srdcovocievnymi ochoreniami, diabetom, či so zníženou imunitou. Okrem vyššieho rizika komplikácií, hospitalizácií a úmrtí, sú tieto skupiny pacientov rizikové aj z hľadiska zhoršenia chronického ochorenia, ktorým trpia.

Medzi rizikové skupiny patria aj deti a tehotné ženy. Čím menšie dieťa, tým je ohrozenejšie. Vakcína proti chrípke je v tehotenstve a počas dojčenia bezpečná. Pokiaľ sa podá v tehotenstve minimálne 3 týždne pred pôrodom, protilátkami proti chrípke je chránený aj novorodenec.

Chrípka je rizikom aj pre malé deti a tehotné ženy

Taktiež osoby, ktoré často prichádzajú do kontaktu s chorými pacientmi, by sa mali chrániť pomocou vakcíny. Z vakcinácie však môžu profitovať všetci a to znížením rizika ochorenia, znížením množstva dní PN a znížením rizika komplikácií. V tomto roku je obzvlášť dôležité vyhnúť sa aj kombinácii chrípky s ochorením COVID-19.

Vakcináciu podporujú všetky zdravotné poisťovne, ktoré hradia cenu vakcíny v plnej výške aj v roku 2021. Stačí si dať predpísať recept svojim obvodným lekárom, vybrať vakcínu v lekárni bez doplatku a dostaviť sa na vakcináciu k vášmu lekárovi. 


Ďalšie články k téme Kedy sa dať zaočkovať proti chrípke?

 • Chrípka môže byť nebezpečná pre malé deti a tehotné ženy. Dali ste sa už zaočkovať?

  Chrípka môže byť nebezpečná pre malé deti a tehotné ženy. Dali ste sa už zaočkovať?

  · 5 minút na prečítanie
  • chrípka
  • očkovanie
  • tehotenstvo

  Začína sa zimnicou, bolesťami hlavy a rýchlym nástupom horúčky. Onedlho sa pridá kašeľ, bolesti hrdla, svalov, kĺbov či nádcha. Tento rok má byť chrípková sezóna dokonca o čosi silnejšia.

 • Jeden (zaočkovaný) za všetkých, všetci za jedného

  Jeden (zaočkovaný) za všetkých, všetci za jedného

  · 3 minúty na prečítanie
  • očkovanie
  • imunita
  • zdravie
  • vakcíny
  • vírusy

  Očkovanie predstavuje jednoduchú, bezpečnú a efektívnu možnosť ochrany pred infekčnými chorobami, ktoré každý rok zachráni viac ako tri milióny ľudí podľa odhadu Svetovej zdravotníckej organizácie.

 • CRP v pediatrickej ambulancii

  CRP v pediatrickej ambulancii

  · 4 minúty na prečítanie
  • chrípka
  • antibiotiká
  • vírusy

  CRP vyšetrenie umožňuje odlíšiť bakteriálnu infekciu od vírusovej. Vďaka rýchlemu výsledku sa dozvieme, či potrebujeme antibiotiká alebo nie.

PharmDr. Peter Hnáth