Život s inzulínovou pumpou

6. 11. 2020 · 9 minút na prečítanie
K lepšej kontrole krvného cukru a zabráneniu variácií glykémie napomáha diabetikom inzulínová pumpa. Pre koho je vhodná a aké sú jej výhody?
PharmDr. Lenka Čorbová
PharmDr. Lenka Čorbová
Život s inzulínovou pumpou
inzulínová pumpa na mladej žene

Pacienti s cukrovkou by mali dodržiavať isté opatrenia, aby sa nezhoršil ich zdravotný stav, zlepšila sa prognóza ochorenia a nedošlo k rozvoju nežiaducich komplikácií, ktoré diabetes so sebou prináša. K lepšej kontrole krvného cukru a zabráneniu variácií glykémie napomáha diabetikom inzulínová pumpa.

ČO TO JE INZULÍNOVÁ PUMPA?

Je to zdravotnícka pomôcka určená pre pacientov s prvým typom diabetu, teda pre tých ktorí sú odkázaní na liečbu len inzulínom. Dosahuje veľkosť mobilného telefónu, ktorú diabetik nosí neustále pri sebe. Prítomná je malá kanyla, ktorá je zavedená podkožne najčastejšie  do brucha, ale taktiež aj do ramena, sedacieho svalu alebo stehna. Umožňuje prostredníctvom kanyly s hadičkou vedúcou až k zásobníku s inzulínom dávkovať do organizmu potrebnú dávku inzulínu. Dodáva do tela bazálny inzulín v závislosti od nastaveného programu a nezávisle od príjmu potravy a bolusovú dávku inzulínu, ktorú si pacient prostredníctvom tlačidla sám aplikuje pred jedlom. Vďaka tomuto prednastavenému režimu napodobňuje u diabetikov fyziologickú funkciu zdravého pankreasu.

PRE KOHO JE VHODNÁ INZULÍNOVÁ PUMPA?

Inzulínová pumpa je vhodná pre pacientov, u ktorých nie je možné ani na intenzifikovanej liečbe analógom inzulínu dosiahnuť plnú kompenzáciu ochorenia po dobu šiestich mesiacov. Pred samotným zahájením liečby prostredníctvom inzulínovej pumpy musí byť diabetik dostatočne edukovaný o svojom ochorení a o dôležitosti dodržiavania odporúčaných nariadení od diabetológa.

Samozrejme je dôležité aj dôsledné a pravidelné monitorovanie glykémie počas dňa, vďaka čomu je cukrovkár schopný si upravovať inzulínové dávky, aj príjem sacharidov. K indikačným obmedzeniam pre začatie terapie ďalej patrí variabilita ranných glykémií a tiež jej časté kolísanie počas dňa, prítomnosť niekoľkých hypoglykemických stavov alebo hyperglykémie s prítomnou zvýšenou koncentráciou glykovaného hemoglobínu.

DÔVODY PRE ZAČATIE LIEČBY INZULÍNOVOU PUMPOU

Sú to stavy, pri ktorých je potrebná zvýšená kontrola hladiny krvného cukru, ako je napríklad tehotenstvo, príprava diabetičky na tehotenstvo, stavy po transplantácií orgánov, najmä obličiek, predčasný začiatok diabetických komplikácií, medzi ktoré zaraďujeme skorý nástup diabetickej retinopatie, poškodenie obličiek v dôsledku cukrovky.

Ďalej sem patrí prekonanie kardiovaskulárnych ochorení ako infarkt alebo cievna mozgová príhoda a neuropatia, teda poškodenie nervov s prítomnými následkami ako je diabetická noha alebo dlhodobé bolesti končatín spôsobené poškodením periférnych nervov v období kratšom ako je päť rokov.

V neposlednom rade dôvodmi pre začatie liečby inzulínovou pumpou môže byť aj strach pacienta z inzulínových injekcií a pier alebo zmeny v podkožnom tukovom tkanive z dôvodu mikrotraumy, ku ktorým môže dôjsť vplyvom vpichov. Ďalšie kritéria k preplateniu tejto zdravotníckej pomôcky si môžu stanoviť poisťovne samé.

 

 

 • 5.0
  (10)
  Hroznový cukor s horčíkom a vitamínom B6 s príchuťou bieleho hrozna.
 • Benfogamma 50

  1×50 tbl, vitamín
  Vitamín B1 je nevyhnutný pre správnu činnosť nervových buniek. Vitamín B1 sa nachádza v lieku vo forme benfotiamínu,
 • Dr.Max SteviMax

  1×200 tbl, sladidlo
  5.0
  (3)
  Stéviové sladidlo je vhodné ako náhrada cukru.
 • DIAMizin Gurmar

  1×150 cps, výživový doplnok
  Doplnok stravy obsahujúci výťažok z rastliny Gymnema Sylvestre.
 • Prípravok obsahuje kombináciu prášku z jablčného octu a chrómu.
 • Dr.Max Glucea

  1×60 tbl, doplnok výživy
  Výživový doplnok na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi.

  VÝHODY INZULÍNOVEJ PUMPY

  Medzi pozitíva používania inzulínovej pumpy môžeme zaradiť:

  zlepšenie flexibility každodenného života diabetika,
  zníženie množstva vpichov,
  oslobodenie pacienta od neustáleho nosenia inzulínových injekcií alebo pier
  a eliminácia strachu z ich používania.

  Taktiež tým, že sa inzulín aplikuje zväčša v jednej oblasti dochádza k odstráneniu prípadných rozdielov v rýchlosti jeho absorpcie a nevytvárajú sa jeho podkožné zásoby. Ďalšou nespornou výhodou je, že niektoré novšie pumpy dokážu prostredníctvom glukometra, ktorý je ich súčasťou kontinuálne merať krvný cukor a v závislosti od aktuálnej glykémie dodávajú do organizmu potrebné množstvo inzulínu.

  Jej najväčším klinickým benefitom je zníženie koncentrácie glykovaného hemoglobínu v krvi a eliminácia rizík výrazného zníženia krvného cukru, najmä v noci a kolísania hladín krvného cukru behom dňa. Vďaka tomuto dochádza k výraznému zlepšeniu kardiovaskulárnych problémov ako infarkt alebo mozgovo cievna príhoda, znižuje sa riziko poškodenia obličiek, očí a periférnych nervov.  

  Jej najväčším klinickým benefitom je zníženie koncentrácie glykovaného hemoglobínu v krvi a eliminácia rizík výrazného zníženia krvného cukru, najmä v noci a kolísania hladín krvného cukru behom dňa. Vďaka tomuto dochádza k výraznému zlepšeniu kardiovaskulárnych problémov ako infarkt alebo mozgovo cievna príhoda, znižuje sa riziko poškodenia obličiek, očí a periférnych nervov.  

  • ACCU-CHEK Performa 50

   1×50 ks, testovacie prúžky do glukomera
   Testovacie prúžky na zistenie glykémie z kvapky kapilárnej krvi v glukomeri ACCU-CHEK Performa.
  • ACCU-CHEK Active Kit

   1×1 set, glukomer + príslušenstvo na monitorovanie glykémie
   Kompletná sada pre monitorovanie cukru v krvi ACCU-CHEK®. Vhodné na samokontrolu.
  • ACCU-CHEK Active Glucose 50

   1×50 ks, testovacie prúžky do glukomera
   4.5
   (2)
   Testovacie prúžky na zistenie glykémie z kvapky kapilárnej krvi v glukomeri ACCU-CHEK Active.
  • Contour Plus testovacie prúžky

   1×50 ks, testovacie prúžky
   Samonasávacie, náhradné testovacie prúžky na zistenie hladiny glukózy v krvi.
  • MED TRUST Light testovacie prúžky

   1×50 ks, na meranie hladiny glukózy (1 balenie)
   5.0
   (2)
   Systém je určený na samokontrolu pacientov s diabetes a na použitie zdravotníckym personálom.
  • Prúžky testovacie TD-4335

   2×25 ks, testovacie prúžky
   Určené na meranie hladiny glukózy v krvi.
  • ACCU-CHEK FastClix Zásobník lancetový

   1×102 ks, do odberoveho pera
   Náhradné lancety do odberového pera.
  • Wellion LEONARDO GLU Prúžky testovacie

   1×50 ks, balenie testovacích prúžkov
   Testovacie prúžky na samodiagnostiku, meranie glykémie pacientom s cukrovkou.

   NEŽIADUCE REAKCIE

   Pacienti, ktorí majú kontinuálne zavedenú inzulínovú pumpu prostredníctvom kanyly sa najčastejšie sťažujú na bolesť, opuch, modriny a podliatiny v mieste jej zavedenia pod kožou. Kanylu je potrebné si meniť každé dve až tri dni, nakoľko sa zvyšuje riziko vzniku infekcie.
   Diabetici sa taktiež sťažovali predovšetkým na problémy vyplývajúce z nosenia pumpy ako takej, pričom sú to najčastejšie problémy so spánkom, kvôli prítomným hadičkám, zhoršené cvičenie, plávanie a kúpanie sa, nakoľko pumpu je vždy potrebné odložiť, pretože je síce vodeodolná, no nie vodotesná.
   Ďalej sú to obmedzenia súvisiace s nosením určitého typu priliehavého oblečenia alebo problémy pri opaľovaní sa alebo pri výkone zimných športov, nakoľko inzulín, ktorý je v zásobníku sa nesmie vystavovať veľkým teplotným výkyvom.
   Ďalšou nevýhodou môže byť problém s jej vyššou cenou, psychické problémy v dôsledku obáv z jej nosenia a u niektorých diabetikov bol pozorovaný aj hmotnostný prírastok.
   Medzi klinicky najzávažnejšiu nevýhodu patrí častejší vznik diabetickej ketoacidózy v porovnaní s liečbou prostredníctvom viacerých inzulínových injekcií alebo pier, v dôsledku napr. porúch prietoku inzulínu kanylou, jej upchatím, prípadne zalomenie alebo inou technickou chybou pumpy. Samozrejme množstvo z týchto nežiaducich reakcií závisí od dôslednej edukácie pacientov a ich prístupu k liečbe.
   Inzulínová pumpa je dobrým prostriedkom k dosiahnutiu pozoruhodných výsledkov terapie, zlepšenie kvality i dĺžky života, avšak nie je to všeliek, ale len technická pomôcka v terapii cukrovky. Preto je vždy potrebné mať na pamäti, že najdôležitejšia je predovšetkým dôsledná spolupráca, sebakontrola pacienta a rešpektovanie odporúčaní od lekára.

   • GlucosePro

    1×250 ml, glukózový nápoj
    Nápoj pre jednoduchý tolerančný test. Jednoduché a pohodlné riešenie pri podozrení na diabetes mellitus, gestačný diabetes alebo pri poruche glukózovej tolerancie.
   • Wellion TEKUTÝ CUKOR 1SHOT

    1×15 g, tekutý cukor
    Wellion tekutý cukor 1SHOT s vanilkovou príchuťou. Balenie zodpovedá jednej chlebovej jednotke. Balenie vhodné aj pri cestovaní a športovaní.
   • STEVIAR stolové sladidlo

    1×200 ks, sladidlo
    Prírodné sladidlo v tabletách používané ako zdravá náhrada cukru pre diabetikov, pri redukčných diétach alebo pre ľudí, ktorí uznávajú zdravý životný štýl.
   • TEREZIA GLUREGUL

    1×60 cps, výživový doplnok
    Reguláciu cukru v krvi.
   • NATUSWEET STEVIA TABS

    1×300 ks, sladidlo
    Sladidlo prírodného pôvodu s obsahom steviol-glykozidov. Vyrobené z extraktov z rastliny Stevia Rebaudiana.
   • Steviola sladidlo

    1×350 g, sypké sladidlo
    Sypké sladidlo s obsahom Erytritolu a glykozidov steviolu. Erytritol oproti iným cukrovým alkoholom ako sorbitol, maltitol, laktitol a izomalt je obzvlášť vysoko tolerovaný tráviacou sústavou. je použiteľný vo všetkých receptoch ako náhrada cukru 1:1.
   • Steviola Tabs

    1×300 ks, sladidlo
    Doplnok stravy Steviola Stévia 300 tbl. v dávkovači. Bez kalórií a umelých sladidiel! Oslaďte si život sa Steviola - Stévia. Vhodné pre všetkých, ktorí si strážia prísun cukru, diabetikov, celiatikov aj pre redukčné diéty. Chudnúť sa dá aj bez obmedzovania sladkého, vďaka vysokokvalitnému prírodnému produktu z Nemecka. Balenie s dávkovačom je ideálne aj na cesty.
   • Dr.Max SteviMax

    1×200 tbl, sladidlo
    5.0
    (3)
    Stéviové sladidlo je vhodné ako náhrada cukru.

    Ďalšie články k téme Život s inzulínovou pumpou

    • Ako sa diabetes lieči

     Ako sa diabetes lieči

     · 7 minút na prečítanie
     Hlavným cieľom liečby diabetu je dosiahnuť dlhodobo normálne hladiny krvného cukru alebo sa k nim čo najviac priblížiť a umožniť plnohodnotný aktívny život.
    • Diabetes a jeho príznaky

     Diabetes a jeho príznaky

     · 7 minút na prečítanie
     Ako diabetes sa označuje rôznorodá skupina ochorení. Ich spoločným znakom je zvýšená hladina glukózy v krvi nad fyziologickú normu, takzvaná hyperglykémia.
    • Najnovšie lieky vo farmakoterapii diabetu

     Najnovšie lieky vo farmakoterapii diabetu

     · 11 minút na prečítanie
     Stále sa  zdokonaľujú aj možnosti liečby diabetu a tak sa na celosvetový trh dostávajú nové lieky, ktoré pomáhajú pacientom toto ochorenie úspešne zvládať.
    O autorovi
    PharmDr. Lenka Čorbová
    PharmDr. Lenka Čorbová
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    PharmDr. Lenka Čorbová
    PharmDr. Lenka Čorbová
    Čítať viac od autora