Režimové opatrenia pri diabete

19. 2. 2021 · Redakcia DiaClub Dr.Max · 4 minúty na prečítanie
 • cukrovka
 • liečba diabetu
 • zdravý životný štýl
 • zdravé stravovanie

Nevyhnutne dôležitou súčasťou liečby diabetu je správne stravovanie a zdravý životný štýl. Prečo to tak je? 

Samotné lieky pri liečbe diabetu pomáhajú, ale nie sú všemocné. Preto je vhodné pozitívny účinok liekov podporiť zdravým životným štýlom.

Mnoho ľudí si pod týmto slovom predstaví hladovanie, zákazy a nepríjemné pocity. Diéta však môže znamenať len menšiu či väčšiu zmenu jedálneho lístka. Diabetická diéta je racionálna, reprezentuje zásady zdravého stravovania. Dôležité je, čo jeme, kedy jeme a koľko toho zjeme.

Existujú cukry jednoduché, ako je sacharóza (ide o cukor repný, trstinový, skrátka ten, ktorý sa v domácnosti bežne používa na prisladzovanie), a cukry zložené, takzvané polysacharidy (napríklad škroby nachádzajúce sa v obilninách, zemiakoch, ryži). Každý diabetik vie, že musí obmedziť cukor. Napriek tomu by sacharidy mali pokrývať 50 – 60 % celodenného energetického príjmu. Sacharidy ovplyvňujúce hladinu cukru v krvi sa nachádzajú najmä v prílohách (chlieb, pečivo, ryža, zemiaky, cestoviny), v ovocí a niektorých druhoch zeleniny (mrkva, kukurica, cvikla, hrach). Príjem týchto potravín je potrebné regulovať tak, aby vyhovovali odporúčanému príjmu sacharidov.

U diabetikov je dôležité obmedziť jednoduché cukry, ale nemenej dôležité je obmedziť všetky živočíšne tuky. Tie pomáhajú zvyšovať cholesterol, a tým zhoršujú ďalšie ťažkosti, ako napríklad srdcovo-cievne ochorenia. Celkovo by energia prijatá formou tukov nemala presiahnuť 30 % celodenného energetického príjmu nášho jedálneho lístka. Ideálne je však obmedziť spotrebu masti, masla, tučného mäsa, údenín, tučných syrov, smotanových jogurtov, plnotučného mlieka a vajec. A aké tuky teda prijímať? Rastlinné oleje, ako je olivový olej, oleje v orechoch, semenách, morských rybách a morských živočíchoch.

Bielkoviny je vhodné do jedálneho lístka zaradiť v množstve cca 1 g na 1 kg telesnej hmotnosti, čo pokrýva asi 10 – 15 % z celodenného energetického príjmu. Najlepšie strukoviny (šošovicu, hrach, sóju, cícer), chudé mäso, ryby a vajcia (lepšie bez žĺtka).

Vlákninu získavame z potravy nerozpustnú alebo rozpustnú. Nerozpustnú vlákninu už telo ďalej nespracuje. Tá v črevách iba napučí, pomôže ich vyčistiť od škodlivín a pomáha zasýtiť. Nájdeme ju v celozrnných výrobkoch a obilných otrubách. Rozpustnú vlákninu dokáže telo čiastočne spracovať a nachádza sa hlavne v strukovinách a jablkách. Vlákninu je do jedálneho lístka vhodné zaraďovať postupne po menších dávkach a zvyšovať až na odporúčaných 30 – 40 g denne. Veľká jednorazová dávka môže vyvolať tráviace ťažkosti typu zápchy a nadúvania. Pri užívaní vlákniny je veľmi dôležité dostatočne piť.

Rovnako ako u zdravých osôb je aj u diabetikov dôležité denne vypiť na 10 kg hmotnosti asi 3 dl tekutín. Žena s hmotnosťou 60 kg by teda mala za deň vypiť asi 1,8 litra, muž s hmotnosťou 90 kg by mal vypiť za deň asi 2,7 litra tekutín. A to najlepšie stolovej vody alebo ovocného čaju. Bylinné čaje sa pijú vždy s prihliadnutím na zdravotný stav. O vhodnosti konkrétneho bylinného čaju sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Niektoré čaje totiž môžu ovplyvňovať účinok užívaných liekov.

Alkohol nie je u diabetikov zakázaný, pokiaľ pacient nemá iné ochorenia, kde pitie alkoholu neprekáža (napríklad ochorenie pečene, iné ochorenie pankreasu). Odporúča sa neprekračovať 60 g alkoholu 1- až 2-krát týždenne (to je asi 1,5 dl 40 % destilátu, 4 dl vína alebo 1,5 litra piva). Pri užívaní niektorých liekov na diabetes je potrebné alkohol vždy piť súčasne s jedlom s obsahom sacharidov, inak by mohla nastať hypoglykémia. O tom, ktoré lieky to sú, sa poraďte so svojím lekárnikom alebo lekárom. Kto si stráži príjem kalórií, musí započítať do denného príjmu i alkohol, ktorý je bohatým zdrojom prázdnej energie (je vysokokalorický).

Pokiaľ nie je káva zakázaná z dôvodu iného ochorenia (napríklad ochorenie obličiek alebo vysokého krvného tlaku), nie je ju nutné u diabetikov vynechávať.

Obmedzenie soli platí rovnako ako pri racionálnej výžive, teda do 7,5 gramu za deň. Klasickú kuchynskú soľ je možné nahradiť soľou so zníženým obsahom sodíka, ktorá je navyše obohatená o draslík a jód. Najvhodnejšie je však používať na dochucovanie jedál čerstvé alebo sušené bylinky a korenie.

1×250 g, bezgluténová, s obsahom vlákniny
Univerzální instantní směs na pečení s xylitolem. Bezlepková směs splňující podmínky LOW CARB stravování.
1×150 g, bezgluténová, s obsahom vlákniny
Unikátna zmes na bezlepkový chlieb spĺňajúce podmienky LOW CARB stravovania s nízkym obsahom sacharidov a cukru.
1×100 cps, výživový doplnok
Doplnok výživy s obsahom prírodnej rozpustnej vlákniny. Po zmiešaní s vodou napučí a vznikne gél. Pomáha pri zápchach, diétach. Vhodná na dlhodobé užívanie.
1×180 g, protein
HRACHOVO-RÝŽOVÝ PROTEÍN je prípravok, ktorý zvyšuje percento bielkovín v jedle, čo tiež znižuje množstvo múky a cukru a v niektorých prípadoch ho dokonca nahrádza. Je vhodný na prípravu koktailov, ovocných smoothies alebo tiež na prípravu slaných alebo sladkých jedál.
1×300 g, prírodná rozpustná vláknina
Výživový doplnok dodá vášmu telu dostatočný prísun vlákniny k tomu, aby bol zabezpečený pravidelný pohyb stolice v črevách, zároveň však poskytuje priateľské baktérie, ktoré sú veľmi dôležité pre udržiavanie zdravej rovnováhy v črevách.
1×250 ml, glukózový nápoj
Nápoj pre jednoduchý tolerančný test. Jednoduché a pohodlné riešenie pri podozrení na diabetes mellitus, gestačný diabetes alebo pri poruche glukózovej tolerancie.
1×200 tbl, sladidlo
Stéviové sladidlo je vhodné ako náhrada cukru.
1×60 cps, výživový doplnok
Obsahuje špeciálne zloženie pre podporu správnej činnosti nervovej sústavy a pre normálnu hladinu glukózy v krvi.

Ďalšie články k téme Režimové opatrenia pri diabete

 • Zázrak pre cukrovkárov? Domáca terapia laserovým svetlom

  Zázrak pre cukrovkárov? Domáca terapia laserovým svetlom

  · 7 minút na prečítanie
  • liečba diabetu
  • cukrovka
  • bolesť
  • diabetická neuropatia
  Lasery sa najnovšie experimentálne využívajú v diabetológii, no majú svoje dlhodobé využitie aj v chirurgii, fyzioterapii, dermatológii, oftalmológii a pri rehabilitáciách.
 • Vplyv mikrobiómu čriev na rozvoj cukrovky

  Vplyv mikrobiómu čriev na rozvoj cukrovky

  · 6 minút na prečítanie
  • cukrovka
  • zdravé stravovanie
  • probiotiká
  • diabetes
  Do rozvoja cukrovky 1. aj 2. typu je zapojený aj črevný mikrobióm. Vznik a priebeh cukrovky vieme prostredníctvom cielenej úpravy mikrobiómu ovplyvniť.
 • Diabetik sa nemusí obmedzovať len na DIA-potraviny

  Diabetik sa nemusí obmedzovať len na DIA-potraviny

  · 6 minút na prečítanie
  • cukrovka
  • zdravé stravovanie
  • diéta
  • zdravý životný štýl
  • diabetes
  Obchodná sieť ponúka pomerne širokú škálu potravinárskych výrobkov pre diabetikov. Má význam ich vyhľadávať?