Zmáha vás únava? Takto si s ňou poradíte!

15. 11. 2019 · 5 minút na prečítanie

Babie leto skončilo a vás opäť čaká boj s celodennou tmou, zimou a neustálou únavou. Spoznajte desať tipov, ako si užiť jeseň naplno a s elánom!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Zmáha vás únava? Takto si s ňou poradíte!

Príchod typického novembrového počasia dokáže poriadne skomplikovať život. Naraz vás prepadne neovládateľná únava. Nielenže sa neviete donútiť k žiadnej poriadnej činnosti, nedostatok energie navyše neustále zajedáte čímsi sladkým, slaným, no najmä výdatným. Nečudo, že sa čoskoro ozve oslabená imunita či dokonca čosi závažnejšie – jesenná melanchólia s náznakom poriadnej „depky“. 

Nestrácajte chuť do života a vyskúšajte niektoré z overených rád, ako ostať aktívni, aj keď sa za oknom všetci čerti ženia :)

Nečudo, že sa čoskoro ozve oslabená imunita či dokonca čosi závažnejšie – jesenná melanchólia s náznakom poriadnej „depky“. Nestrácajte chuť do života a vyskúšajte niektoré z overených rád, ako ostať aktívni, aj keď sa za oknom všetci čerti ženia :)

1. RÁNO ROBÍ DEŇ

Ak začnete rozliatou kávou, neožehlenou košeľou či rýchlymi raňajkami niekde na pumpe, zrejme vám neostane príliš veľa energie na skutočne dôležité veci. Skúste preto zmeniť zaužívané návyky a vstávajte skôr – a to aj v prípade, že sa vám skutočne nechce. Je dokázané, že ranné vtáčatá bývajú psychicky stabilnejšie než nočné sovy. Navyše, získate čas na milé ranné rituály, ako je šálka zeleného čaju pri obľúbenej pesničke alebo rozhovor pri káve s partnerom. Odvážnejší môžu skúsiť relaxačné cviky či vybaviť tie najmenej príjemné úlohy, na ktoré ste predchádzajúci deň nemali silu ani náladu.


2. JEDZTE PRE ZDRAVIE

Pravidelná a racionálna strava pomáha bojovať nielen s jesennou únavou, ale slúži aj ako prevencia proti chrípke či nachladnutiu. Imunita sa totiž doslova buduje v čreve. Preto namiesto sladkostí a údenín siahnite po čerstvým sezónnych potravinách, plných vitamínov a živín, ako sú napríklad strukoviny, gaštany, tekvica či cvikla. Popri obmedzovaní cukrov a tukov by ste nemali zabudnúť zvýšiť príjem bielkovín, a to v podobe kyslomliečnych výrobkov, bielych jogurtov, vajíčok alebo kvalitného mäsa.

3. DOPLŇTE ZÁSOBY

Máme na mysli predovšetkým vitamín D a železo, ktorých nedostatok sa prejavuje na vašom zdraví. Ak vás trápi neustála únava, malátnosť, no tiež bledá a drsná pokožka, popraskané kútiky na perách či hučanie v ušiach, pravdepodobne vám chýba železo. Pokiaľ sú jeho zásoby v tele vyčerpané, môže to viesť k závažnejšiemu stavu, označovanému ako anémia. Nízky obsah vitamínu D je príznačný pre našu geografickú oblasť, čo súvisí s nízkou intenzitou slnečného žiarenia počas zimných dní. Tento vitamín tvorí základnú stavebnú jednotku našej imunity, preto sa ho oplatí dodatočne prijímať vo forme výživových doplnkov.


4. NEZABÚDAJTE PIŤ

Pravidelný príjem tekutín (najmä čistej vody) pomáha metabolizmu správne fungovať. Má tiež priaznivý účinok na vašu pokožku, imunitu, činnosť srdca a vylučovanie nežiadúcich látok z organizmu. Preukázateľne bojuje s únavou – slabosť a malátnosť sú prvými príznakmi dehydratácie organizmu. V zime sa pocit smädu prirodzene vytráca, preto si postavte vodu na dobre viditeľné miesto a každú hodinu sa napite.

 

5. RELAXUJTE AKTÍVNE

Pobyt na čerstvom vzduchu dokáže zázraky – a to za akéhokoľvek počasia. Skúste preto nepoľaviť zo svojich pohybových a športových aktivít, ba dokonca ich občas presuňte z telocvične späť do prírody, ak sa to len trochu dá. Cvičenie je jednou z najúčinnejších metód, ako prekonať jesennú únavu i depresiu, preto mu venujte aspoň 30 minút každý deň. Navyše, v lete sa budete môcť popýšiť perfektnou kondíciou! :)

 

6. ODDYCHUJTE ROZUMNE

Únavou sa vám telo snaží naznačiť, že je načase začať šetriť svoje sily v rozumnej forme. Neznamená to stráviť celé večery a víkendy v posteli alebo pred televízorom, no práve naopak, nepracovať počas dlhých večerov hlboko do noci za počítačom a skvalitniť svoj spánok. Dobre vetraná miestnosť, ľahká večera a oddych od akejkoľvek elektroniky vám zaručia ničím nerušené sny. Skvelým oddychom je čas trávený s priateľmi – skúste teda namiesto bežnej komunikácie na diaľku vybehnúť do útulnej kaviarne, kina či múzea. Kreativite a dobrej nálade sa medze nekladú :)

 

7. OTUŽUJTE

Otužovanie je považované za mimoriadne vhodnú formu hyposenzibilizácie na náhle zmeny prostredia, pričom jeho príjemným vedľajším účinkom je zlepšenie celkovej kondície organizmu. Pravidelným otužovaním sa zvyšuje odolnosť voči baktériám, vírusom a alergénom v ovzduší. Navyše, sprchovanie studenou vodou vám zaručene zdvihne náladu. Stimulácia receptorov chladu, ktoré sa nachádzajú v pokožke, vedie k zvýšeniu hladiny noradrenalínu, ktorého nízka hladina je spájaná s depresiou.


8. STAVTE NA AROMATERAPIU

Spoľahnite sa na účinok príjemnej vône na vašu každodennú pohodu. Neviete sa dočkať Vianoc? Prevoňajte si byt jablkom, škoricou a vanilkou! Ak sa potrebujete nabiť energiou, stavte zase na citrusy, upokojenie a dobrý spánok vám naopak zaručí levanduľa. Vyskúšajte tiež bergamot alebo jazmmínový olej a vyvolajte si príjemné spomienky na leto hoci aj uprostred najtuhšej zimy.

9. ČOKOLÁDOU KU ŚTASTIU

Je oficiálne dokázané, že vplyvom tmavých dní a dlhých nocí môže nášmu telu citeľne chýbať tzv. hormón šťastia, serotonín. Jeho produkciu okrem vyššie spomínaných tipov môžete podporiť aj rozumnou konzumáciou tmavej čokolády, ktorá obsahuje aspoň 70 percent kakaa. Čokoláda je považovaná za silný antioxidant a dokáže podporiť prirodzenú obranyschopnosť vášho tela. A navyše perfektne chutí! :)


10. PORAĎTE SA S ODBORNÍKOM

V prípade, že dlhodobo pociťujete chronickú únavu, spojenú s vypadávaním vlasov či zhoršeným metabolizmom, nespoliehajte sa na samoliečbu a radšej sa obráťte na odborníka. Za vaším zdravotným stavom by mohla stáť nefunkčná štítna žľaza, a to predovšetkým v prípade, že sa tento problém vo vašej rodine už vyskytol. Rovnako nepríjemná môže byť fyzická únava spojená so zhoršenou náladou, úzkosťou či neschopnosťou tešiť sa – existuje totiž riziko, že práve bojujete s depresiou. Ide o serióznu diagnózu, spojenú s poruchami spánku, nechutenstvom či naopak prejedaním alebo nízkou motiváciou k čomukoľvek. Je dôležité vedieť, že pokiaľ vám bude toto ochorenie diagnostikované, je možné dostať ho pod kontrolu do takej miery, aby ste jej príznaky nepociťovali vôbec alebo len minimálne.

Ďalšie články k téme Zmáha vás únava? Takto si s ňou poradíte!

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora