Viete, ktoré lekárske prehliadky vám ušetria peniaze?

28. 1. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Vysoký tlak ani cholesterol nebolia, no dokážu nezvratne poškodiť vaše zdravie. Preventívna kontrola u lekára ich poľahky odhalí – a navyše vás nestojí ani cent!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Viete, ktoré lekárske prehliadky vám ušetria peniaze?

 

Slováci sa podľa nedávnych zistení o svoje zdravie veľmi nezaujímajú. Paradoxne, najhoršie na tom bývajú tuhí fajčiari či ľudia s nadváhou, neliečeným vysokým tlakom alebo cukrovkou. No ani pacienti s relatívne pevným zdravím nie sú s pravidelnými lekárskymi kontrolami veľkí kamaráti. 

Pritom by malo ísť o rovnako závažnú povinnosť, ako je napríklad servisná prehliadka auta. Na tú si čas nájde každý, kto nechce riskovať bezpečnosť svojej jazdy, prípadne vysokú pokutu. Ľudské telo si vyžaduje oveľa vyššiu pozornosť. Spomeniete si, kedy ste naposledy navštívili nasledujúce ambulancie...?

ZUBÁR

V rámci zdravotného poistenia máte po dovŕšení osemnástky nárok na preventívnu zubnú prehliadku jedenkrát do roka. Lekár sa pozrie na stav zubov, určí indexy kazivosti chrupu či krvácania ďasien, skontroluje zubné náhrady i vaše hygienické návyky. Ak túto prehliadku neabsolvujete a k zubárovi vás privedie až pokazený zub, budete si jeho ošetrenie aj ďalšie úkony, bežne preplácané poisťovňami, musieť hradiť sami.

 

Ženy počas tehotenstva majú nárok na návštevu zubnej ambulancie na začiatku prvého a tretieho trimestra. Pozor treba dávať aj na mliečne zúbky a starať rovnako intenzívne, ako o tie trvalé, ba dokonca ešte o čosi viac. Deti majú navštíviť zubára minimálne dvakrát ročne, a to už po dovŕšení prvého roku života. Niektoré poisťovne dokonca čiastočne preplácajú aj detskú dentálnu hygienu.

VŠEOBECNÝ LEKÁR

Aj keď je vaše zdravie pevné ako skala, každé dva roky by ste si mali nájsť deň na návštevu svojho obvodného lekára. Preventívna prehliadka dokáže odhaliť také zdravotné problémy, ako sú cukrovka, chudokrvnosť, vysoký krvný tlak, nadváha a obezita, porucha funkcie obličiek, zápal v močových cestách, porucha srdcového rytmu, zvýšená hladina cholesterolu či rakovina hrubého čreva. Vďaka včasnej diagnostike je možné tieto závažné ochorenia efektívne liečiť.

Návštevy detského lekára sú z pochopiteľných dôvodov omnoho častejšie, a to hlavne v prvých troch rokoch života dieťaťa. Súčasťou niektorých preventívnych prehliadok je povinné očkovanie. Neskôr si väčšina pediatrov svojich detských pacientov a ich rodičov predvoláva podľa aktuálnej potreby, prípadne odporúča kontrolu u špecialistov. Ak je vaše dieťa aktívne v kolektívnom športe, do dosiahnutia dospelého veku má na základe verejného zdravotného poistenia nárok na čiastočne hradenú preventívnu prehliadku v špecializačnom odbore telovýchovné lekárstvo raz ročne.

UROLÓG, GASTROENTEROLÓG, GYNEKOLÓG

Páni okolo 40tky, zbystrite pozornosť! V prípade, že sa vo vašej rodine vyskytol prípad karcinómu prostaty, máte nárok na preventívnu prehliadku raz za jeden až tri roky, podľa hladiny onkomarkerov. Päťdesiatnici a vyššie vekové skupiny by mali tohto odborníka navštíviť aspoň raz za tri roky. Prehliadka je zameraná na vyhľadávanie onkologických ochorení mužských pohlavných orgánov a prostaty.

Obavy z kolonoskopie rozhodne nie sú ospravedlnením, aby ste toto dôležité vyšetrenie u gastroenterológa ignorovali. V prípade, že pozorujete zvýšené krvácanie alebo máte negatívnu diagnózu v rodine, nie je nutné čakať na dovŕšenie päťdesiatky - vyšetria vás aj skôr. Vo všeobecnosti sa kolonoskopiu odporúča absolvovať raz za desať rokov a hoci sa toto vyšetrenie častejšie spája s mužmi, rovnako sa týka aj ženských pacientiek.

Väčšina žien navštívi gynekológa ešte pred dovŕšením dospelosti, neskôr sa odporúča minimálne jedna kontrola ročne, a to až do tehotenstva, kedy sa táto frekvencia zintenzívni. Ani po pôrode však nemáte dôvod zanedbávať svoje zdravie. Raz za dva roky by ste mali podstúpiť vyšetrenie prsníkov, vrátane lymfatických uzlín, a po štyridsiatke vás čaká aj mamografia. V prípade, že máte pozitívnu rodinnú diagnózu, prípadne patologický nález, môžete toto vyšetrenie absolvovať bez ohľadu na dátum narodenia.

KOŽNÝ LEKÁR

Prehliadka stavu vašej pokožky by mala byť povinnou záležitosťou pre všetkých - a to ihneď po lete alebo vo chvíli, keď na svojom tele spozorujete nové znamienko. Zima je ideálnym obdobím na riešenie mnohých estetických problémov, či už sú to rôzne výrastky, bradavice či pigmentové fľaky po prílišnom opaľovaní. 

Vaša koža je totiž v minimálnom kontakte so slnečným žiarením, vodou či potom, preto máte dostatok času na pomalé a trpezlivé hojenie drobných rán. Pripravte sa na leto v dostatočnom predstihu – najlepšie v odbornej kožnej ambulancii.

OČNÝ LEKÁR A VODIČI

Vedeli ste, že ak chcete po dovŕšení 65tky naďalej viesť motorové vozidlo, ste povinní podrobiť sa očnej prehliadke, a to dokonca každých päť rokov? Profesionálnych vodičov alebo držiteľov vodičského preukazu na vozidlá skupiny C a D tieto päťročné kontroly neminú tiež a po prekročení spomínaného veku ich dokonca musia absolvovať každý druhý rok. Hoci, na našich cestách to často vyzerá, že by sa u očného mali zastaviť oveľa mladšie ročníky, čo poviete? :)

 

Ďalšie články k téme Viete, ktoré lekárske prehliadky vám ušetria peniaze?

 • Ako si poradiť so zimnou depresiou

  Ako si poradiť so zimnou depresiou

  · 2 minúty na prečítanie
  Život v zimnom ročnom období sa prirodzene spomaľuje, dni sú kratšie a denné svetlo je vzácnejšie. Vplyv denného svetla na zmeny ľudskej psychiky je známy už po dlhú dobu. 
 • Zmenila sa vaša chuť na ľahké jedlá a šaláty na túžbu po niečom výživnejšom? Ovocia a zeleniny sa vzdávať nemusíte – stačí si vybrať to najlepšie.
 • Chcete zlepšiť svoj deň? Začnite ránom!

  Chcete zlepšiť svoj deň? Začnite ránom!

  · 4 minúty na prečítanie
  Prvá hodina po zobudení rozhodne o tom, čo budete jesť, ako veľmi budete aktívna a aká nálada vás bude sprevádzať. Začali ste dnes podľa svojich predstáv?
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora