Viete, ako správne skladovať kozmetiku?

19. 12. 2022 · 5 minút na prečítanie

Extrémne teploty, či už vysoké alebo nízke, môžu mať negatívny vplyv na kvalitu vašej kozmetiky. Pri nákupe kozmetiky online je preto dobré si zistiť, akým podmienkam bude vaša zásielka počas dopravy vystavená.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Viete, ako správne skladovať kozmetiku?

Príliš vysoké alebo nízke teploty môžu negatívne ovplyvniť kvalitu kozmetiky. Pri online nákupoch si preto radšej overte, čo sa s vaším balíkom počas prepravy deje.

 

Pokiaľ si vaše objednávky nechávate v týchto dňoch posielať do úložných boxov, kde na vás čakajú ešte niekoľko dní pri veľmi nízkych teplotách, mali by ste vedieť, že chlad môže negatívne ovplyvňovať účinnosť aktívnych látok v krémoch a sérach, ale tiež ďalšie vlastnosti dekoratívnej kozmetiky, vrátane rúžov, parfumov, očných tieňov a mejkapov na báze olejov. Aké podmienky je potrebné pri skladovaní kozmetických produktov dodržiavať?


Vonkajšie teploty a kvalita kozmetiky

Na väčšine obalov od kozmetických produktov nájdete návod na jeho správne uskladovanie. Okrem údajov o expirácii a dĺžke použiteľnosti po otvorení prípravku by vás malo zaujímať, či ho stačí uložiť na tmavé a suché miesto pri izbovej teplote alebo patrí do chladničky.
Zvlášť opatrní by ste mali byť pri lekárenskej a funkčnej kozmetike, kde je teplotný režim obzvlášť dôležitý. Časť aktívnych látok prestáva pri prehriatí alebo zmrznutí fungovať, preto prípravky vždy skladujte v odporúčaných podmienkach.

 

Chlad môže znehodnotiť vašu kozmetiku

Časté striedanie teplôt počas prepravy a skladovania ovplyvňuje konzistenciu a vzhľad vašej kozmetiky - po ochladení si napríklad môžete všimnúť zmeny farby a vône. Pri produktoch, ktoré obsahujú silikón, vosk, olej alebo íl, dokonca hrozí, že sa časom stanú neúčinnými.

Jeden z výrobkov, ktorý je v zime mimoriadne citlivý na poškodenie, je rúž. Ten veľmi zle toleruje nízke teploty a pokiaľ sa skladuje nesprávne, na jeho povrchu sa objavia kvapôčky vlhkosti. Ide o tuky, ktoré sú súčasťou rúžu a spolu s ich odparovaním sa zároveň znižuje trvanlivosť výrobku. Optimálne podmienky pre skladovanie rúžu dosiahnete pri teplote 0 °C až 25 °C a 70 % vlhkosti.


Poznáte zásady správneho skladovania?

 • Ak chcete predĺžiť životnosť vášho obľúbeného výrobku, hrajte podľa pravidiel. Väčšina výrobcov deklaruje, že ideálnym miestom na uschovanie dekoratívnej i ošetrujúcej kozmetiky je suchý a tmavý priestor s teplotou od 0 °C do 25 °C.
 • Okrem toho je potrebné dbať na poriadne uzavretie všetkých túb a téglikov, ako aj minimalizovanie kontaktu prípravkov s vašimi rukami, čo viete dosiahnuť nanášaním na pokožku pomocou špachtle. Pri používaní dekoratívnej kozmetiky myslite na pravidelné čistenie štetcov a hubiek, aby nedošlo k premnoženiu baktérií.
 • Žiadna kozmetika nevydrží večne, preto nový produkt otvárajte až v prípade, keď ste už starý spotrebovali. Dátum otvorenia si poznačte a nikdy neprekračujte dobu, ktorá sa odporúča na bezpečné užívanie. Tá môže byť kratšia, než si myslíte - špirálu treba vymeniť po 6 mesiacoch, laky na nechty vydržia približne rok.
 • Vedeli ste, že kúpeľňa nie je ideálnym miestom, kde by ste mali nechávať váš obľúbený parfum alebo krém? Vlhké a teplé prostredie vytvára najvhodnejšie podmienky pre vznik plesní či znehodnotenie ingrediencií, ktoré sa v kozmetike nachádzajú.
 • Nadmerná vlhkosť nepristane ani práškovým výrobkom, ako sú očné tiene, púder alebo bronzer.
 • Špongie a hubky v kúpeľni takisto neskladujte. Para zo sprchy alebo kúpeľa môže na ich povrchu kondenzovať a podporovať množenie baktérií. Lepším miestom na ich odkladanie je napríklad toaletný stolík v spálni.
Vďaka Dr. Max boxom na vás vaša kozmetika počká v ideálnych podmienkach

Vyskúšajte Dr. Max box

Tak, ako po nákupe potravín automaticky poukladáte všetko citlivé do chladničky, mali by ste vedieť narábať aj s kozmetikou a liekmi. Vonkajšie teploty dokážu ohroziť ich kvalitu, preto je veľmi dôležité, aby boli skladované správne.

Lekárne Dr. Max preto pre svojich zákazníkov spustili prevádzku 4 špeciálnych boxov v rámci Bratislavy, v ktorých je oproti bežným výdajným miestam udržiavaná ideálna teplota na skladovanie liekov a kozmetiky. Aj vďaka tomu si môžete by istí, že si svoj nákup vyzdvihnete v perfektnom stave.

 

Nové výdajné boxy nájdete v Dr. Max na Lamačskej ceste, Púchovskej ulici, v Podunajských Biskupiciach či v Petržalskom Tescu na Panónskej ceste. Tieto prevádzky sú otvorené nonstop, takže sa nemusíte báť, že by vám nevyhovoval čas vyzdvihnutia.

BONUS: Skincare chladničky

Ak vás táto téma zaujala, mali by ste vedieť, že podobné boxy si môžete zabezpečiť aj k vám domov. Špeciálne „skincare“ chladničky majú ideálnu veľkosť, aby sa do nich zmestili pleťové masky, váš obľúbený krém či sérum. Vďaka malému rozmeru nezaberú veľa miesta a vy budete mať perfektný prehľad o stave vašej kozmetickej výbavy. 

Medzi hlavné benefity kozmetických „chladničiek“ patrí predĺženie trvácnosti kozmetiky a podpora jej účinnosti a efektívnosti, čo môže pozitívne ovplyvniť  stav vašej pleti. Nižšie teploty zabraňujú oxidácii aktívnych zložiek, čo oceníte najmä pri sérach s obsahom vitamínu C. Pokiaľ používate prípravky na znižovanie opuchov či redukciu tmavých kruhov okolo očí, chlad ich účinky ešte znásobí.

Ktoré prípravky patria do chladničky?

 • všetky organické, prírodné a ekologické krémy
 • kozmetika s vitamínom C, retinolom, peptidmi alebo kyselinami
 • masky na tvár
 • kozmetika, určená pre pleť s rosaceou alebo citlivou na začervenanie
 • očný krém
 • lak na nechty
 • termálna voda v spreji

 

Skincare chladničky sú dokonalým miestom pre uloženie vašej kozmetiky

Výhodou skladovania kozmetiky v skincare boxe je, že kým v bežnej kuchynskej chladničke sa teplota pohybuje okolo 6 – 8 °C, v tej špeciálnej si môžete podmienky nastaviť podľa vašej potreby. Kozmetická chladnička udrží presnú teplotu, akú kozmetika potrebuje, a zároveň ju neschladí príliš, čo by mohlo byť pre pleť nepríjemné. Navyše, vašich beauty pomocníkov budete mať vždy pripravených na okamžitú aplikáciu.


BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Viete, ako správne skladovať kozmetiku?

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora