Tri dôvody, prečo Mikuláš rozhodne nie je "EKO"

4. 11. 2019 · 6 minút na prečítanie
Kde sú tie časy, keď na Mikuláša stačili deťom oriešky, jablká a kúsok čokolády? Dnes sa mikulášska nádielka nezmestí ani do dvoch čižiem. Skúste to tento rok inak!
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Tri dôvody, prečo Mikuláš rozhodne nie je "EKO"
čo darovať na Mikuláša

Určite ste si všimli, že celý rok 2019 sa niesol v znamení zodpovednejšieho prístupu k našej planéte. Snažíme sa žiť zodpovednejšie a meniť svoje zaužívané zvyky. Stačí pomerne málo – triediť odpad, nenakupovať príliš veľa, neplytvať jedlom a pitnou vodou, redukovať zbytočné plasty a premýšľať nad rozdielom medzi „chcem“ a „potrebujem“. No a potom príde Mikuláš. Pulty obchodov sa zrazu prehýbajú pod váhou plastových balíčkov, ktorými sa následne „prekvapujeme“ doma, v práci, škole, vo fitku či dokonca v obľúbenej kaviarni. Nemá to konca kraja a obdarovávanie sa zakaždým natiahne na týždeň aj dva. Aj preto patrí Mikuláš k najmenej ekologickým sviatkom v roku.

VŠETKÉHO VEĽA ŠKODÍ

Najviac zmätení bývajú práve tí, ktorých sa tento sviatok dotýka najviac - deti. V obchodoch vídajú množstvo pestrofarebných figúrok a čokoládových kalendárov, pričom samotné mikulášske oslavy pre nich začínajú už niekoľko dní pred oficiálnym šiestym decembrom. V škôlke, škole, nákupných centrách aj vo firmám, kde pracujú ich rodičia, dostávajú kopu sladkostí a drobných hračiek. Nasleduje domáca mikulášska nádielka, ktorá sa však nejakým zázrakom postupne rozširuje k susedom, spolužiakom, kamarátom, babkám a dedkom či sesterniciam z druhého kolena.

Hoci bol pôvodný úmysel dobrý, radosť v očiach obdarovaných postupne mizne. Z Mikuláša sa stal boj o počet získaných sladkostí, rýchle trhanie obalov a očakávanie darčeka od každého, koho stretnú. No netýka sa to len tých najmenších. Aj „dospeláci“ často pozabudnú, že menej niekedy znamená viac a svoje neprimerané mikulášske nákupy neskôr pociťujú nielen na prievane v peňaženke, ale aj na svojej kondícii.

mikulášske čokoládové postavičky

ACH, TIE ODPADKY

Doma recyklujete, zeleninu a ovocie kupujete do sieťok, na nákupy zásadne nosíte vlastné tašky. Ako je potom možné, že váš mikulášsky balíček zaplní celý odpadkový kôš? Jednoducho – môžu za to dlho zaužívané tradície. Povinný nákup čokoládových postavičiek, ligotavých salónok a obrovských adventných kalendárov sa stali doslova povinnosťou jazdou. Potom to všetko pekne zviazať do priesvitného plastového balíčka a spokojne umiestniť na okno. Obchodníci tieto zvyky dobre poznajú, preto všetko vopred zabalia do lákavých obalov, a to najlepšie niekoľkých vrstiev naraz. Pritom by stačilo všetko umiestniť priamo do vyčistených topánok. Samostatnou kapitolou sú malé plyšové zvieratká, predávané spolu s čokoládovým vajíčkom či inou pochutinou v rámci špeciálneho mikulášskeho balenia. Otázne je, z milého medvedíka nebude o pár dní iba ďalší lapač prachu.

sladkosti na MIkuláša

POZOR NA ZLOŽENIE

Ďalším problémom týchto sviatkov plných sladkostí býva kvalita potravín, ktoré kupujete svojim najbližším. Nemusíte byť práve BIO fanúšik, aby ste si občas prečítali etikety čokolád, keksíkov či cukríkov, ktoré máte v nákupnom košíku. Desiatky nič nehovoriacich názvov a označení farbív, umelých prísad alebo sladidiel, by mali byť dostatočným dôvodom na to, aby tento výrobok ostal v obchode. Existuje predsa množstvo kvalitných potravín, ktoré majú síce vyššiu cenu, no obdarovaného potešíte oveľa viac jedným – dvoma vybranými kúskami, než taškou „hlúpostí“, ktoré mu akurát tak pokazia žalúdok.

Navyše, to najlepšie do mikulášskych balíčkov vôbec nemusí stáť veľa – tradičné mandarínky, pomaranče, sušené jablká či kvalitné oriešky potešia každého a vy budete mať istotu, že neskončia v koši. Ak chcete byť naozaj ekologickí, sledujte tiež obsah palmového oleja v potravinách, ktoré kupujete. Budete prekvapení, koľko veľkých značiek stále neprešlo na iný spôsob výroby svojich obľúbených pochúťok, napriek tomu, že preukázateľne zaťažujú životné prostredie.

rodina spolu na vianočných trhoch

SKÚSTE TO TENTO ROK INAK

Jednodňový sviatok produkuje obrovské množstvo odpadu a cielene podnecuje k masovým nákupom. Čaro Mikuláša v kruhu svojej rodiny sa vplyvom nekonečných osláv a nikdy nekončiaceho obdarúvania nebezpečne vytráca. Pritom netreba veľa a šiesty december môže vyzerať úplne inak – napríklad aj s nasledujúcimi tipmi na zlepšenie :)

 • Mikulášska nádielka vám nemá vydržať niekoľko mesiacov. Pokojne postačí zopár kvalitných potravín a dobrôt, o ktorých viete, že ich má obdarovaný naozaj rád. Myslite tiež na jeho zdravie a skutočnosť, že sviatky plné hodovania sú ešte len pred nami.

 • Deti potrebujú wow efekt, no ten pokojne vykúzlite jedným vybraným mikulášskym prekvapením – a nech je to hoci aj ten staniolový čokomikuláš. No ďalšie dobroty voľte s rozumom. Môžete napiecť prvé medovníčky či obľúbené sušienky, prekvapiť ich mrazom sušenými malinami, čučoriedkami či jahodami alebo kvalitnou čokoládou. Jej cena je síce o čosi vyššia, no môžete sa spoľahnúť, že ste kúpili skutočnú čokoládu, a nie hmotu plnú cukru a farbív.

 • Oslávte Mikuláša zážitkovo! Namiesto klasických balíčkov kúpte lístky do kina, divadla či do zábavného parku, kam sa vyberiete všetci spoločne. Počas pobytu na čerstvom vzduchu si pokojne doprajte pečené gaštany alebo jablko v karameli a uvidíte, že na takýto Mikuláš budete ešte dlho a s radosťou spomínať.

 • Hoďte reč s kolegami, priateľmi či rodinnými príslušníkmi a dohodnite sa, že na Mikuláša stačí posedenie nad čajom alebo vareným vínkom, prípadne si darujte symbolické jablko či mandarínku.

 • Deti by nemali dostávať darčeky všade, kam sa pohnú – skúste preto sústrediť oslavy svätého Mikuláša do vašej domácnosti. S babkami a dedkami to bude síce náročnejšie, no určite postupne nájdete kompromis, ktorý bude vyhovovať všetkým stranám. Netlačte na pílu – možno to tento rok nebude stopercentné, no i drobná zmena k lepšiemu sa počíta.

 • VIBOVIT + IMUNITY

  1×50 ks, želé s príchuťou bazy čiernej
  Komplex multivitamínov pre deti. Želé s príchuťou bazy čiernej.

  Ďalšie články k téme Tri dôvody, prečo Mikuláš rozhodne nie je "EKO"

  • Na tieto nástrahy si dajte počas Vianoc pozor

   Na tieto nástrahy si dajte počas Vianoc pozor

   · 5 minút na prečítanie
   Týždne pred Štedrým dňom robíte všetko preto, aby boli sviatky dokonalé. No a potom stačí chvíľa a zradí vás to najdôležitejšie, čo máte – vaše zdravie!
  • Kozmetický vianočný balíček môže znamenať príjemné prekvapenie, no aj hotovú katastrofu – s našimi radami si budete istí, že ste tento rok vybrali naozaj dobre.
  • Ako sa nezblázniť z Vianoc

   Ako sa nezblázniť z Vianoc

   · 3 minúty na prečítanie
   Akosi sme si zvykli na to, že s Vianocami ruka v ruke prichádza aj stres. Veď toho treba toľko stihnúť. Alebo žeby nie? Presvedčte sa, že Vianoce sa dajú prežiť v pokoji.
  O autorovi
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora