Toto sú najčastejšie chyby, ktoré robíme na Valentína

10. 2. 2020 · 5 minút na prečítanie

Máloktorý sviatok so sebou nesie toľko rôznych emócii. Deň zaľúbených buď milujete alebo doslova neznášate. Zbavte sa zbytočných predsudkov a užite si ho tento rok naplno!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Toto sú najčastejšie chyby, ktoré robíme na Valentína

POVAŽUJETE VALENTÍN ZA KOMERČNÝ SVIATOK

A ešte k tomu typický „americký“! Niet sa čomu čudovať – všade na vás číhajú obrovské bonboniéry a kytice či iné pompézne gestá, s obľubou zdieľané na sociálnych sieťach. No rovnako by sme mohli rozprávať o rozhadzovačných Vianociach alebo nákupných ošiaľoch počas legendárneho Black Friday. Preto Valentín hneď nezatracujte a vnímajte ho radšej ako príležitosť potešiť niekoho blízkeho, na kom vám skutočne záleží. Navyše, 14. február má oveľa romantickejší pôvod, než ste si možno mysleli.

Časť legiend vychádza zo zdrojov, podľa ktorých si práve v tomto období začínajú vtáci hľadať svojho partnera na spoločnú stavbu hniezda. Trochu známejší príbeh pochádza z čias vlády cisára Marka Aurélia. Valentinus bol rímsky kresťanský kňaz a lekár, žijúci v Ríme. V tej dobe mali vojaci zakázané ženiť sa, pretože stav manželský vraj bránil podávať dobré výkony na bojisku. Za pomoc ľudom v ich láske bol Valentinus popravený 14.februára 269. Pred smrťou údajne ešte poslal lístok s nápisom „Od Tvojho Valentína“ dcére svojho žalárnika. Hoci to bola historicky prvá zamilovaná Valentínka, oficiálne sa tento sviatok začal sláviťo 250 rokov neskôr.

NEZABÚDAJTE NA OSAMELÝCH

Paradoxne, kým jeden deň oslavuje celý svet lásku a zamilovanosť, 15. február je oficiálne Dňom osamelých. Sláviť by ho mali tí, ktorí sú „single“, teda nežijú vo vzťahu. Podľa štatistík je počet osamelých na Slovensku z roka na rok vyšší a odhadom ide až o polovicu dospelej populácie. Samoty sa podľa odborníkov rozhodne nemusíte báť, naopak, využiť ju môžete na sebazdokonaľovanie. Zároveň však netreba zaspať na vavrínoch – z dlhodobého hľadiska sa viac darí ľuďom, čo po svojom boku majú partnera, o ktorého sa môžu v ťažkých i veselých chvíľach oprieť. Neseďte doma, radšej sa aktívne zapájajte do komunitných aktivít. Či už so skupinkou priateľov pôjdete na piknik, do kina alebo na výlet, nikdy neviete, koho nového a zaujímavého môžete stretnúť.

Výborný spôsob zoznamovania sa, je venovať sa činnostiam, ktoré vás bavia. Začnite maľovať, prihláste sa na taliančinu alebo do turistického krúžku. Nudiť sa určite nebudete a popri zdokonaľovaní svojich kvalít možno natrafíte na niekoho, kto zdieľa rovnaký záujem nielen o umenie, ale aj o vašu maličkosť. A ešte odkaz pre tých práve zadaných – pokiaľ máte v okolí kolegyňu, priateľku, sestru či susedu, ktorá by mohla na Valentína ostať bez Valentínky, skúste ju potešiť milým odkazom, kvetom alebo objatím. Aj váš Valentín bude zrazu o čosi bohatší.

AKO PREŽIŤ VALENTÍN, KEĎ STE VO VZŤAHU KRÁTKO

Možno spolu randíte zopár mesiacov, týždňov alebo dokonca iba zopár dní, keď zrazu v kalendári zbadáte začiarknutý 14. február. Ako zvládnuť tento deň, aby ste si svojho partnera nepohnevali, no zároveň ho nevydesili? Záleží samozrejme na konkrétnej dvojici, no tými, čo očakávajú, že budú obdarení, sú predovšetkým ženy. Stačí, keď zanechajte krátky odkaz, ktorý poteší – pokojne niečo v neutrálnom duchu, ako „Deň s tebou je vždy krajší, nielen na Valentína“. Kvetom takisto nič nepokazíte, pokiaľ ho samozrejme nekúpite vo výpredaji na pumpe, čo vás akurát tak usvedčí zo zlej pamäte a nepripravenosti. Pokiaľ to počasie dovolí, romantická prechádzka s večerou je skvelý spôsob, ako osláviť sv. Valentína a spoznať svoju polovičku zase o kúsok viac.

ČO ROBIŤ, AK STE ZADANÍ „ODJAKŽIVA“

Za frázy „lásku dokazujú skutky“ a „milovať treba po celý rok a nielen na Valentína“ sa zvykne schovávať mnoho dlhodobých partnerov. Neuvedomujú si však, že práve stabilné páry, ktoré si zažili mnohé krízy a z ich života vymizla niekdajšia zamilovanosť, potrebujú využiť akúkoľvek príležitosť na spestrenie si všedných dní. Verte, že ženy od svojich mužov nečakajú šperky ani milostné serenády pod oknom – no milý darček pre ne predstavuje dôkaz, že sú pre vás stále dôležité. Navyše, potešiť môže hoci aj navarená večera, uprataný byt, opravená polička v kúpeľni alebo postráženie detí, aby si vaša polovička mohla oddýchnuť. A ešte varovanie – nesnažte sa prostredníctvom Valentína a daru vyžehliť nejaké svoje resty či zlé svedomie. Omnoho lepšie je ospravedlniť sa vopred a partnerku 14. februára potešiť drobnosťou, ktorú by nemala spojenú s negatívnymi emóciami.

VALENTÍN ČERSTVO PO ROZCHODE

Ak je niečo ťažšie, než byť osamelý, je to byť čerstvo „single“. Nech bol iniciátoroch rozchodu ktokoľvek, počas dňa plného srdiečok, bozkov a romantiky, sa niekde v kútiku duše vždy vynorí spomienka na príjemné chvíle, ktoré ste zažívali s ním alebo s ňou. Preto neriskujte a pokiaľ máte tú možnosť, zoberte si v tento deň radšej home office, aby vás v práci nerušili kuriéri s kyticami. V žiadnom prípade si nezapínajte televízor ani rádio, radšej stavte na vaše obľúbené CD a optimistickú komédiu na Netflixe. Uvarte si niečo dobré pod zub, najlepšie aj s dezertom, ktorý si bežne nedoprajete. Pokiaľ nie ste zrovna čokoládový typ, zabaviť sa môžete aj športom – endorfíny navyše sa vždy hodia. No a najlepšie je mať po ruke podobne naladenú spriaznenú dušu, s ktorou si navzájom postrážite mobily, aby vás ani nenapadlo posielať Valentínky tam, kde by vás to mohlo na druhý deň mrzieť.

A EŠTE TÁ EKOLÓGIA...

Rok 2020 bude zrejme obdobím veľkých zmien v našom prístupe k planéte a k udržateľným zdrojom. Mnoho výrobcov sa snaží riešiť svoj biznis ekologickejšie, no úplným základom je začať sám od seba a od svojho nákupného správania. Skutočne potrebujete tie červené servítky, sviečky či nový obrus? Možno by ste vedeli romantickú atmosféru vyčarovať s tým, čo už máte doma. Valentínku dokážete vyrobiť aj svojpomocne a namiesto sladkostí radšej niečo upečte. Kvety bez celofánu zoženiete na trhu, ďalšieho plyšáka alebo roztomilú sošku nechajte v obchode – investujte radšej do spoločného času a zážitkov, pri ktorých máte istotu, že nezapadnú prachom :)

Ďalšie články k téme Toto sú najčastejšie chyby, ktoré robíme na Valentína

 • Ako večer rýchlo zaspať?

  Ako večer rýchlo zaspať?

  · 3 minúty na prečítanie
  Problémy so zaspávaním sú pomerne časté. Ako si pomôcť a po čom siahnuť pre rýchlejšie zaspanie?
 • Ako premôcť stres?

  Ako premôcť stres?

  · 3 minúty na prečítanie
  Stres sa stáva čoraz častejšou civilizačnou výzvou, s obrovským vplyvom na naše zdravie a pohodu. Jeho negatívne účinky môžu prispieť k vzniku rôznych zdravotných problémov. Ak sa pýtate, ako s ním bojovať, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako zmierniť jeho dopad.     
 • Aký je význam omega-3 mastných kyselín?

  Aký je význam omega-3 mastných kyselín?

  · 3 minúty na prečítanie
  Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny sú nevyhnutné pre naše zdravie, avšak telo ich samo nevytvára, preto je potrebné ich prijímať v potrave.Rewrite 
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora