7 užitočných faktov o prírodnej kozmetike

26. 8. 2024 · 5 minút na prečítanie

Zvažujete prechod na prírodnú kozmetiku? Spísali sme pre vás tie najdôležitejšie informácie o jej pôvode, výhodách a na čo si dať pri výbere pozor.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
7 užitočných faktov o prírodnej kozmetike

Prírodná kozmetika je opradená rôznymi mýtmi, názormi i otázkami. Je lepšia ako „klasická” kozmetika? Čo vlastne značí prívlastok prírodná? Kto by mal po nej siahnuť? Pozrime sa spolu na sedem dôležitých otázok a odpovedí o prírodnej kozmetike.

Čo je to prírodná kozmetika?

Prírodná kozmetika je kategória kozmetických výrobkov, ktorá sa vyznačuje použitím prevažne prírodných ingrediencií. Tieto produkty sú vyrobené z rastlinných extraktov, esenciálnych olejov a ďalších prírodných zložiek. 

Treba ale povedať, že Európska legislatíva nepozná pojem prírodná kozmetika, bio kozmetika ani organická kozmetika. Používanie tohto prívlastku je na výrobcovi. O tom, do akej miery ide v skutočnosti o prírodnú kozmetiku, vám viac prezradia informácie na obale.

Čo si všímať na obale?

Poradie ingrediencii. Prírodná kozmetika, ktorá to myslí úprimne, bude mať na prvých miestach prírodné zložky. Hľadajte výrobky s vysokým percentom prírodných ingrediencií. Za prírodnú kozmetiku totiž môže byť označený aj výrobok obsahujúci iba jednu prírodnú zložku.

Garantuje certifikát kvalitu a pravosť prírodnej kozmetiky?

Na obaloch prírodnej kozmetiky nájdete aj rôzne certifikáty. Tie vo všeobecnosti garantujú, že produkt spĺňa prísne kritériá týkajúce sa zloženia a výrobných postupov prírodnej kozmetiky. Aj tu však platí, že nie je certifikát ako certifikát. 

Medzi najdôveryhodnejšie certifikáty patrí COSMOS, ktorý zahŕňa štandardy ECOCERT a BDIH. Tieto certifikáty zaručujú, že produkty obsahujú minimálne 95% prírodných zložiek, nie sú testované na zvieratách či obal produktu vyrobený z recyklovateľných materiálov. Ďalším renomovaným označením je NATRUE, ktorý má rovnako prísne kritériá pre obsah prírodných a organických ingrediencií. V neposlednom rade je to B Corp, ktorý patrí medzi najviac uznávané certifikáty vydávané výlučne značkám, ktoré splňajä tie najprísnejšie environmentálne a sociálne kritéria. Nájdete ho na obaloch značky Apivita.

Na Slovensku a v Českej republike je známy CPK (Certifikovaná prírodná kozmetika). Hoci nie je taký prísny ako medzinárodné štandardy, stále poskytuje istotu, že produkt obsahuje významné množstvo prírodných zložiek pochádzajúcich z ekologického poľnohospodárstva alebo voľného zberu.

Ak chcete ísť ešte viac do hĺbky, môžete si vyhľadať informácie o tom-ktorom certifikáte prípadne prezrieť stránku výrobcu prírodnej kozmetiky a overiť si ho. To všetko vám pomôže rozlíšiť skutočne prírodnú kozmetiku od tej, ktorá sa za ňu len vydáva a spadá pod takzvaný „greenwashing”, čiže falošné prezentovanie sa ako ekologický výrobok či výrobca.

Aké zložky používa prírodná kozmetika?

Prírodná kozmetika čerpá z toho, čo vie poskytnúť príroda. Surovín je tak neúrekom, pozrime sa na tie najčastejšie.

Rastlinné oleje a extrakty

Medzi obľúbené patria napríklad arganový olej, známy svojimi hydratačnými vlastnosťami, aloe vera, cenená pre svoje upokojujúce účinky či jojobový olej, ktorý sa často používa v prípravkoch na vlasy a pokožku.

kozemticke sera pred zrkadlom

Esenciálne oleje

Esenciálne oleje nie sú len voňavé, ale majú aj terapeutické vlastnosti. Stretnúť sa môžete napríklad s levanduľovým olejom, ktorý je známy svojimi relaxačnými účinkami alebo tea tree olejom, ktorý sa často používa pre svoje antibakteriálne vlastnosti.

Včelie produkty

Spomedzi včelích produktov nájdete v prírodnej kozmetike včelí vosk, ktorý sa často používa ako prírodný emulgátor, ako aj na vytvorenie ochrannej bariéry na pokožke, propolis, známy svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami, med, obľúbený pre svoje hydratačné a antioxidačné účinky a napokon aj materskú kašičku, ktorá nesie prívlastok elixír mladosti. Pokožku regeneruje, omladzuje, znižuje viditeľnosť vrások a ďalšie prejavy starnutia. Túto exkluzívnu zložku a ďalšie včelie produkty obsahuje už spomínaná Apivita.

Bylinné výťažky

Bylinné výťažky poskytujú širokú škálu blahodarných účinkov. Harmanček je známy svojimi upokojujúcimi vlastnosťami, zatiaľ čo zelený čaj je cenený pre svoje antioxidačné účinky. Výťažok z nechtíka sa často používa v prípravkoch na citlivú pokožku pre svoje protizápalové vlastnosti.

Je prírodná kozmetika vhodná pre tehotné a dojčiace ženy?

Aj keď prírodné produkty často obsahujú menej syntetických chemikálií, niektoré by sa počas tehotenstva a dojčenia nemali používať.

Ide najmä o rozmarínový alebo šalviový olej, ktoré môžu spôsobiť kontrakcie maternice a iné komplikácie. Pozor si treba dať aj na extrakty z paliny a levandule. Tehotné a dojčiace ženy by mali používanie prírodnej kozmetiky konzultovať so svojím lekárom.

 

Môžem mať alergiu na prírodnú kozmetiku?


Prírodné zložky môžu byť jemnejšie k problematickej pokožke. Mnohé prírodné kozmetické produkty obsahujú upokojujúce a protizápalové ingrediencie, ktoré pomáhajú pri ekzémoch, psoriáze či akné.

 

sérum od značky apivita

Avšak pozor, prírodná kozmetika automaticky nezaručuje nulovú alergickú reakciu. Rastlinné zložky či esenciálne oleje môžu u niektorých ľudí vyvolať alergické reakcie alebo podráždenie pokožky. Ak máte citlivú pokožku alebo alergie, spravte si test na malej ploche kože pred použitím nového produktu.

Je prírodná kozmetika lepšia ako klasická kozmetika?

Mnoho ľudí považuje prírodnú kozmetiku za lepšiu, pretože neobsahuje „umelé” prísady. Kozmetika s obsahom prírodných zložiek je porovnateľná s bežnou kozmetikou. Líši sa iba zložením.

V skutočnosti ide o mýtus, ktorý bezdôvodne vytvára strach z používania bežnej kozmetiky. Aj v prírodnej kozmetike nájdete konzervanty, ktoré sa starajú o jej nezávadnosť a trvanlivosť, zároveň klasická kozmetika nie je horšia pre absenciu prírodných zložiek. 

Ako prírodná, tak aj bežné kozmetika je veľmi prísne sledovaná expertami rôznych inštitúcií, ktorí stanovujú a dohliadajú na množstvá a koncentrácie účinných zložiek v produktoch.

Výber medzi prírodnou a klasickou kozmetikou teda závisí od osobných preferencií a potrieb pokožky. Dôležité je, aby výrobok, po ktorom siahnete, pochádzal od overeného výrobcu, spĺňal hygienické štandardy a bol bezpečný pre vašu pokožku.

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora