Pripravte sa na prekrásne Vianoce bez zbytočného stresu

3. 12. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Nastal opäť čas veľkého predvianočného upratovania a príprav. Aby ste si túto fázu užili a neprepadli stresu, pridržiavajte sa našich praktických tipov a nezabúdajte na udržiavanie pozitívnej nálady.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Pripravte sa na prekrásne Vianoce bez zbytočného stresu

Opäť je tu čas veľkého predsviatočného upratovania a príprav. Aby ste sa z neho „nezbláznili“, držte sa našich praktických rád a nezabúdajte na dobrú náladu.

Nekazte si radosť z blížiacich sa sviatkov tým, že musíte mať doma všetko dokonalé. Je prirodzené, že nechcete vašich najbližších vítať v neporiadku, no pokiaľ predvianočné prípravy zahŕňajú niekoľkotýždňovú drinu a nikdy nekončiaci stres, pravdepodobne niečo nerobíte správne. Poradíme vám, ako si tento rok užiť o čosi viac pohody a zároveň mať dobrý pocit z čistej a upratanej domácnosti.

Urobte si pred Vianocami plán

Okrem bežnej starostlivosti o chod domácnosti, varenia a učenia sa s deťmi, musíte v poslednom mesiaci v roku stihnúť nákup darčekov a potravín, pečenie koláčikov, prípravu slávnostného menu a samozrejme dôkladné upratanie domu alebo bytu, vrátane vytvorenia vianočnej výzdoby. Nečudo, že vám už začiatkom decembra dochádzajú sily.

 

Krásne sviatky začínajú dobrým plánom

Začnite preto tento rok o čosi skôr a nesnažte sa všetko stihnúť posledný víkend pred Vianocami. Ideálna časová rezerva je aspoň tri týždne, čo vám umožní postupne prejsť všetkými miestnosťami bez toho, aby ste sa cítili ako po trojfázovom tréningu v posilňovni.

S dobrým plánom vás z miery nevyvedie ani nečakaná choroba.

Predtým, než sa vrhnete na veľké vianočné upratovanie, premyslite si, čo musíte nutne urobiť vy a ktoré aktivity viete delegovať na deti alebo manžela. Skontrolujte, či máte dostatok čistiacich prostriedkov a naplánujte si, kedy je najlepší čas na nákup kapra, kapusty a zemiakov na šalát. Nastavte si vaše decembrové víkendy tak, aby ste popri upratovaní a nakupovaní stihli spoločnú prechádzku s rodinou či pozrieť si vaše obľúbené Pelíšky.

Tipy, ktoré pred Vianocami oceníte

 • Zabudnite na puntičkárstvo. Začnite základným uprataním všetkých miestností a leštenie príborov či triedenie obsahu zásuviek si nechajte na neskôr, keď budete mať za sebou všetko z „povinnej jazdy“.
 • Držte sa zásady skúsených gazdiniek a upratujte od okien ku dverám a zhora nadol. Nebudete si tak prenášať prach a špinu na už upratané miesta.
 • Nezaťažujte sa triedením starého šatstva alebo kníh. Zbytočne vám to zaberie celý deň.
TIpy na jednoduchšie vianočné upratovanie
 • Všetko, čo môžete, poukladajte do skríň, škatúľ a iných úložných priestorov. Toho, čo sa vám do domácnosti nezmestí, sa čo najrýchlejšie zbavte.
 • Umývanie okien si nenechávajte na 23. decembra, ale využite pekné počasie a vrhnite sa na túto neobľúbenú činnosť čo najskôr. Ak túžite po čistých oknám bez šmúh a s minimálnou námahou, zaobstarajte si čistič na okná a neváhajte ho použiť.
 • Pri upratovaní sa ako prvé sústreďtena kúpeľňu a WC, ktoré by mali byť pripravené na každú (aj neohlásenú) návštevu.
 • Ďalšou miestnosťou v centre pozornosti bude vaša kuchyňa a obývačka. Pri ich čistení stavte na antibakteriálne čističe a prípravky, ktoré chránia pred rýchlymi nánosmi prachu.
 • Perfektným pomocníkom pre všetky domácnosti s deťmi, v ktorých sa vždy niekde objavia omrvinky, je robotický vysávač. Vďaka nemu si môžete vyložiť nohy aj v prípade, že majú za chvíľu zvoniť koledníci.

Navoďte si vianočnú atmosféru príjemnou vôňou

Ideálny dátum, kedy je vhodné postaviť vianočný stromček a vyzdobiť domácnosť na „vianočno“, v skutočnosti neexistuje. Riaďte sa preto vaším pocitom a nebojte sa začať tento rok možno o čosi skôr, než ste zvyknutí. Či už stavíte na červenobielu klasiku alebo pôjdete do prírodných farieb, prípadne vás láka moderná ružová, spríjemnite si čakanie na Štedrý večer presne tak, ako sa vám zažiada.

K vytvoreniu sviatočnej atmosféry a dobrej nálady vám okrem dekorácií skvele pomôžearoma difúzer alebo vonné sviečky. Stačí chvíľka a vy sa budete cítiť ako uprostred vianočnej pekárne čimestských trhov. Pokiaľ potrebujete ukľudniť a relaxovať, stavte na účinky levandule v podobe esenciálneho oleja. Povzbudiť vás počas upratovania dokáže citrón a divý pomaranč. Počas Vianoc je mimoriadne obľúbená vôňa kadidla, ktoré účinne podporuje atmosféru meditácie a modlitby. 

Dostaňte stres pod kontrolu

Je bežnou súčasťou našich životov, špeciálne v poslednom období. Aby boli vaše Vianoce naozaj šťastné a veselé, zamerajte sa na udržanie si dobrej nálady po celý čas a nenechajte si ju pokaziť šmuhou na okne, zhorenými vanilkovými rožkami či zbytočným stresom.

Užívajte si Vianoce bez stresu

Pokiaľ chcete cielene znižovať pocit napätia vo vašej rodiny, mali by ste začať v prvom rade u seba. Môžete si napríklad osvojiť nasledujúce relaxačné metódy. Vďaka nim zvládnete užiť si sviatky naplno a dopriať pocit pohody aj celému vášmu okoliu.

 • Hýbte sa každý deň;
 • Vyhýbajte sa konzumácii alkoholu, nadmerného množstva kofeínu, potravín s vysokým obsahom cukrov, tukov alebo soli a polotovarom;
 • Pravidelne dopĺňajte vitamíny a minerály, najmä vitamín B, D, C, zinok a horčík;
 • Venujte sa činnostiam, ktoré vás upokojujú (napríklad počúvanie hudby alebo kúpeľ);
 • Vyhýbajte sa sledovaniu televízie a sociálnych sietí pred spaním;
 • Popracujte na kvalite svojho spánku;
 • Naučte sa pracovať so svojím dychom a osvojte si základné meditačné techniky.

Ďalšie články k téme Pripravte sa na prekrásne Vianoce bez zbytočného stresu

 • Ako večer rýchlo zaspať?

  Ako večer rýchlo zaspať?

  · 3 minúty na prečítanie
  Problémy so zaspávaním sú pomerne časté. Ako si pomôcť a po čom siahnuť pre rýchlejšie zaspanie?
 • Ako premôcť stres?

  Ako premôcť stres?

  · 3 minúty na prečítanie
  Stres sa stáva čoraz častejšou civilizačnou výzvou, s obrovským vplyvom na naše zdravie a pohodu. Jeho negatívne účinky môžu prispieť k vzniku rôznych zdravotných problémov. Ak sa pýtate, ako s ním bojovať, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako zmierniť jeho dopad.     
 • Máloktorý sviatok so sebou nesie toľko rôznych emócii. Deň zaľúbených buď milujete alebo doslova neznášate. Zbavte sa zbytočných predsudkov a užite si ho tento rok naplno!
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora