Prečo si vybrať samoopaľovanie namiesto opaľovania na slnku?

8. 8. 2023 · 3 minúty na prečítanie

Samoopaľovacie prípravky sú bezpečnou alternatívou pre prirodzene vyzerajúce opálenie. Kedy vznikli, ako fungujú a čím sa líšia od opaľovania na slnku?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Prečo si vybrať samoopaľovanie namiesto opaľovania na slnku?

Samoopaľovacie mlieka, spreje a peny sú bezpečnou alternatívou, ktorá vám môže poskytnúť prirodzene vyzerajúce opálenie v pohodlí vášho domova. Čo zapríčinilo ich vznik, ako fungujú a čím sa líšia od bežného opaľovania?

Kedysi bolo opaľovanie v móde, dnes už, našťastie, vieme, že UV žiarenie zo slnka alebo solárií spôsobuje poškodenie pokožky, vrásky a rakovinu kože. Samoopaľovacie prípravky preto ponúkajú bezpečnejšiu alternatívu, ako dosiahnuť opálený vzhľad.

Kde sa vzali samoopaľovacie prípravky?

Keď sa v 30. rokoch minulého storočia Coco Chanel vrátila zo svojej dovolenky opálená, spôsobila šialenstvo. Dovtedy ideál bledej pokožky nalomila aj ďalšia ikona, Josephine Baker. Bronzová pokožka spôsobila šialenstvo a ženy túžili po opálenom vzhľade. Opálenie sa stalo symbolom luxusu a bohatstva, signalizovalo, že si môžete dovoliť dovolenku na slnečnom mieste. Príležitosť využil módny návrhár a parfumér Jean Patou a v roku 1927 na trh uviedol prvý samoopaľovací olej. Skutočný rozmach týchto produktov nastal v 50. rokoch, kedy výskumníčka Eva Wittgenstein náhodou objavila, že medicínsky produkt s obsahom dihydroxyacetón (DHA) vytvára opálenie, ktoré navyše neškodí pokožke.

Ako fungujú samoopaľovacie prípravky?

Zložka dihydroxyacetón alebo DHA reaguje s kožnými bunkami, vytvára hnedý pigment a efekt opálenia. Na rozdiel od UV žiarenia je toto opálenie považované za bezpečné. Farba, ktorú nakoniec získate, závisí od vášho prirodzeného odtieňa pokožky a od použitého množstva prípravku.

Výhody samoopaľovania

Dojem, že ste sa vrátili zo spomínanej dovolenky, nie je jedinou výhodou, ktorú samoopaľovanie do vášho života prinesie. Aké sú tie ďalšie?

Kontrola nad opálením

Vďaka samoopaľovaniu si môžete samy určiť intenzitu opálenia. Chcete iba jemné zafarbenie alebo, naopak, úplne tmavú pokožku? Môžete začať so svetlejším odtieňom a postupne sa prepracovať až do výrazného opálenia. Môžete si taktiež zvýrazniť určité oblasti, ako je tvár, nohy alebo dekolt, a upraviť si tak kontúry. Samoopaľovacie prípravky sa vyrábajú v rôznych odtieňoch od svetlých až po tmavé. Niektoré majú na fľaštičke farebného sprievodcu, aby ste presne vedeli, aký odtieň získate.

Rovnomerné opálenie

Aj vy máte stále v pamäti opálené obrysy plaviek, tričiek či iné textúry? So samoopaľovacím prípravkom dosiahnete rovnomerné opálenie bez bielych miest, pretože mlieka aj spreje sú navrhnuté tak, aby poskytovali celistvý bronzový vzhľad. Stačí, ak budete výrobok rovnomerne nanášať. Pre čo najprirodzenejší výsledok sa zamerajte na oblasti, ktoré by sa na slnku prirodzene opálili viac, ako tvár, ruky, ramená a nohy.

Rýchle výsledky

Docielene želaného opálenia zo slnka môže trvať hodiny až dni. Samoopaľovanie prináša viditeľné výsledky v priebehu pár hodín. Podľa typu prípravku môže vaša pokožka postupne hnednúť od dvoch hodín do dvoch dní. 

Opálenie po celý rok 

Samoopaľovacie prípravky vám umožnia udržať si opálenie po celý rok. Nemusíte čakať na slnečné letné dni. Ak chcete čo najvernejšie kopírovať opálenie, pokožku peelingujte a samoopaľovací prípravok nanášajte každých tri až päť dní, aby ste napodobnili blednutie, ktoré nastáva pri skutočnom opálení.

Žiadne zdravotné riziká 

UV žiarenie zo slnka spôsobuje poškodenie pokožky, jej starnutie a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Samoopaľovacie prípravky chemicky reagujú s aminokyselinami vo vonkajšej vrstve pokožky a zafarbia ju do zlatohneda. Keďže pri tom nepôsobí UV žiarenie, vaša pokožka sa vyhne poškodeniu slnkom.

Môžem sa opáliť, aj keď používam samoopaľovací prípravok?

Áno, opálenie môžete získať aj vtedy, ak používate samoopaľovací prípravok. Samotný neposkytuje žiadnu ochranu pred slnkom. Pred odchodom von sa preto stále musíte natrieť širokospektrálnym opaľovacím krémom, aby ste zabránili poškodeniu slnkom

 


BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťachĎalšie články k téme Prečo si vybrať samoopaľovanie namiesto opaľovania na slnku?

 • Používate SPF správne?

  Používate SPF správne?

  · 4 minúty na prečítanie
  Ak po každom natretí opaľovacieho krému bojujete s vyrážkami, bielymi mapami po tvári či štípajúcimi očami, niekde robíte veľkú chybu!
 • Desatoro pravidiel opaľovania bez alergie

  Desatoro pravidiel opaľovania bez alergie

  · 4 minúty na prečítanie
  Neváhajte si užiť opaľovanie tento letný sezónu bez obáv - tu sú naše 10 tipov, ako prekonať slnečnú alergiu!
 • Kozmetika po opaľovaní. V čom je výnimočná?

  Kozmetika po opaľovaní. V čom je výnimočná?

  · 4 minúty na prečítanie
  O ochrane pred slnečnými lúčmi počúvame prakticky celé leto, no na ošetrenie kože po opaľovaní sa zvykne zabúdať. Viete, čo robiť, aby vám letný bronz vydržal čo najdlhšie?
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora