Prečo sa vám mastia vlasy a čo na ne skutočne zaberá?

27. 5. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Mastia sa vám vlasy a vy stále netušíte prečo? Vyskúšali ste  mnoho prípravkov a stále nič? Prečítajte si tipy a rady ako na mastné vlasy v našom článku.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Prečo sa vám mastia vlasy a čo na ne skutočne zaberá?

Trápia vás mastné vlasy? Nemôžete sa na ne pozerať už na druhý deň po umytí? V dnešnom článku si vysvetlíme, prečo sa vlasy mastia, čo ich spôsobuje a aké kroky môžete podniknúť na riešenie tohto problému.

Prečo sa vlasy mastia?

Najčastejšou príčinou je nadmerná tvorba kožného mazu (sebumu), ktorý je produkovaný mazovými žľazami vo vlasovej pokožke. Tento maz je prirodzený a dôležitý pre ochranu a vlasov a pokožky. U niektorých ľudí však tieto žľazy produkujú viac mazu ako je potrebné, čoho výsledkom sú mastiace sa vlasy. Čo môže byť ešte príčinou mastenia sa vlasov?

Hlavné príčiny mastných vlasov:

  • genetika, 
  • hormonálne zmeny – puberta, menštruácia, zmena antikoncepcie, tehotenstvo či menopauza,
  • nesprávna starostlivosť o vlasy – prílišná alebo zanedbávaná,
  • časté chytanie sa vlasov a hranie sa s nimi,
  • strava – konzumácia tučných a mastných jedál.

Diagnostikovanie príčiny

Ako zistíte, či je príčinou vášho problému nadmerná tvorba kožného mazu? Po umytí vlasov si všimnite, ako rýchlo sa vlasy začínajú lepiť k pokožke hlavy. Ak sa tak deje už po jednom dni, pravdepodobne trpíte nadmernou tvorbou mazu.

Správna starostlivosť o mastné vlasy

V starostlivosti o mastné vlasy existuje niekoľko mýtov. Pozrime sa preto na kroky, ktoré by ste v rutine nemali vynechať a ako to naozaj je.

Nevynechávajte fénovanie

Poškodenie vlasov fénom je obľúbený mýtus nielen pri mastných vlasoch. Pravda je však taká, že teplo z fénu pomáha uzavrieť vlasovú kutikulu, vďaka čomu absorbujú vlasy z pokožky menej mazu. Fénovanie je rovnako dôležité pre vlasovú pokožku a eliminuje vznik lupín. Nezabúdajte však pred fénovaním aplikovať tepelnú ochranu na vlasy.

mastné vlasy

Nepreháňajte to s umývaním vlasov

Áno, mastné vlasy potrebujú častejšie umývanie, ale umývať ich každý deň môže podráždiť pokožku hlavy a ešte viac stimulovať produkciu mastnoty. Postupne predlžujte intervaly medzi umývaním vlasov, napríklad z každý deň na každý druhý deň a neskôr na 2 – 3 dni. Ak máte radi pocit sviežich vlasov, vyskúšajte suchý šampón. 

Používajte kondicionér

Kondicionér vlasy nemastí, práve naopak. Kondicionér uzatvára povrch vlasu, chráni ho, uľahčuje rozčesávanie a udržiava vlhkosť vlasu v rovnováhe. Kondicionér nanášajte však len na končeky vlasov, nie ku korienkom.

Tipy na produkty pre mastné vlasy

Pri výbere kozmetiky pre mastné vlasy je dôležité zvoliť produkty, ktoré sú špeciálne navrhnuté na reguláciu mazu a čistotu vlasovej pokožky. 

Účinným bude napríklad žihľavový šampón Dr. Max. Žihľava je v regulácii kožného mazu dlhodobou stálicou.  Ak hľadáte čistiaci šampón, vyskúšajte Bioderma Nodé G na mastné vlasy. Jemné čistiace zložky účinne odstraňujú nadbytočný maz a zanechávajú vlasy čisté, lesklé a plné objemu. 

S maskou na vlasy doprajete mastným vlasom extra starostlivosť. Maska od Two Cosmetics obsahuje okrem iných látok aj kyselinu salicylovú, ktorá pomáha regulovať produkciu kožného mazu, čistí pokožku hlavy a pomáha odstaňovať odumreté bunky. 

Vhodné budú pre vás tiež produkty obsahujúce zložky ako zelený čaj, tea tree olej, mäta, levanduľa, aloe vera a šalvia. Pomáhajú upokojiť podráždenú pokožku hlavy a znížiť nadmernú tvorbu kožného mazu. 

A čo silikóny?

Silikóny sú bežnou súčasťou mnohých vlasových produktov. Na vlasoch fungujú ako akýsi plášť, ktorý dodáva vlasom lesk. No nie všetky silikóny sú rovnaké. Preto o nich nemôžeme hovoriť ako zlých alebo dobrých. Na rôznych typoch vlasov pôsobia silikóny rôzne, a preto je dôležité pozerať na to, aký silikón sa v produkte nachádza.

Najmä silikóny, ktoré nie sú rozpustné vo vode, môžu prispievať k mastnejším vlasom. Ide najčastejšie o tieto tri:

  • dimetikón,
  • cykllometikón,
  • amodimetikón.

Strava a jej vplyv na mastné vlasy

To, čo jete, má taktiež veľký vplyv na stav vašich vlasov. Strava bohatá na vitamíny a minerály môže pomôcť regulovať produkciu mazu. Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, zinok a vitamíny A a E, ako sú ryby, orechy, semená a zelená listová zelenina. Potrebné minerály môžete doplniť aj formou výživových doplnkov

Mastné vlasy môžu byť nepríjemným problémom, no s vhodnou starostlivosťou a správnymi produktmi je možné tento problém zvládnuť. Zamerajte sa na zdravie vlasovej pokožky, používajte vhodné kozmetické produkty a dbajte na vyváženú stravu. Týmto spôsobom môžete dosiahnuť zdravé a krásne vlasy, ktoré vydržia dlhšie svieže a čisté.

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora