Poznáme odpovede na vaše otázky o kozmetike

17. 2. 2021 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
 • starostlivosť o pleť
 • čistenie pokožky
 • tonikum
 • vyrážky
 • mejkap

Ak sa snažíte preniknúť do tajomstiev  zložitých beauty rutín, ktoré sledujete na internete alebo v časopisoch, mali by ste ovládať základné pravidlá zdravej pokožky.

Najčastejšie otázky, ktoré sa ženy pri kúpe kozmetických noviniek pýtajú, sa týkajú správneho postupu, čo sa dá s čím skombinovať a zároveň dosiahnuť očakávaný efekt bez zbytočného podráždenia. Aby vás pri pohľade na preplnenú poličku v kúpeľni nechytila panika, pripravili sme jednoduchý prehľad, ktorý raz a navždy rozptýli vaše obavy a naučí vás, že starostlivosť o pokožku môže byť dokonca zábavná!

Čistím si pleť správne?

Veľkým hitom posledných rokoch je takzvané dvojfázové odličovanie. V prvom kroku sa používa prípravok, ktorý vám dokonale rozpustí mejkap a líčidlá. Po ich odstránení z tváre následne použijete ďalší čistič, ktorým už ošetrujete pokožku bez mejkapu a zbavujete ju predovšetkým nečistôt z okolitého prostredia alebo zvyškov produktu či kúskov vaty.

Na obe fázy môžete použiť jeden prípravok alebo skombinovať dva rôzne, ako je napríklad olejový čistič, mlieko, gél alebo micelárna voda. Výrobky by ste mali z tváre vždy dôkladne zmyť vodou, pokiaľ to výrobca neudáva inak. Dôležité je, že čistenie by nemalo pleť v žiadnom prípade vysúšať. Ak cítite ťahanie alebo svrbenie, vyskúšajte iný druh prípravku, ktorý vám bude stopercentne vyhovovať.

Čo je to toner?

pleťových tonikách sme v uplynulom roku písali často. Ide o roztoky, ktorými obohatíte vašu pokožku o účinné látky bez pocitu, že na ňu niečo aplikujete. Nie sú to vodičky na dočistenie pleti, priam naopak, nanášajú sa ako prvá vrstva na dokonale vyčistenú tvár. Nanášajú sa prstami, vatovým tampónom alebo rozprašovačom. V žiadnom prípade ich z kože nezmývajte, urobia vám základ pre vrstvenie ďalších kozmetických výrobkov.

Ako sa vrstvia produkty?

Celkom jednoducho. Ide o kombináciu viacerých kozmetických prípravkov v určitom poradí. Napríklad, nanesenie krému a následná aplikácia SPF ochrany sa tiež označuje za vrstvenie. Vo všeobecnosti platí, že to, ako a v akom poradí budete na svoju tvár natierať, závisí od toho, čo vaša pleť toleruje. To, čo jednému robí s pokožkou zázraky, môže druhého extrémne podráždiť. Preto vždy na začiatku používajte maximálne jednu novinku v podobe séra alebo aktívnej látky. Po nejakom čase (ideálne po mesiaci až dvoch) pridajte ďalšiu zložku. Platí to hlavne pre kyseliny, vitamín C a retinoidy.

Čo a s čím?

Pokiaľ sa budete držať zásady „menej je viac“, nebudete mať s kombinovaním kozmetiky žiaden problém. Zložité rutiny a obrovské množstvo výrobkov nie je vhodné pre každého a priveľa aktívnych látok môže mať na vašu tvár úplne opačný efekt, než vytúžený zdravý „glow“. Neporovnávajte sa s kamarátkami a radšej sa poraďte s odborníkom, čo predstavuje ideálnu kozmetickú starostlivosť presne pre vás.

Trendy v kozmetike

Séra sa stávajú veľmi obľúbeným pomocníkom žien všetkých vekových kategórií. Nečudo, obsahujú totiž veľké množstvo aktívnych látok a doslova za pár minút vás dokážu rozžiariť, hydratovať alebo upokojiť podráždenie. Kombinovať ich môžete prakticky bez obmedzení. Väčšinou sa odporúča začínať od najredších po najhustejšie, pričom každej látke doprajte zopár sekúnd, aby do pokožky poriadne vsiakla.

Séra, ktoré obsahujú peptidy, kyseliny hyalurónovú či bakuchiol, sú nedráždivé. Vitamín C je dobré dávať ako prvú vrstvu hneď po toniku, pretože je veľmi nestabilný a vodnatý. Niacinamid predstavuje favorita pre mastnú aj suchú pokožku, no niekedy si naňho treba zvyknúť postupne. Sledujte jeho zloženie a vyskúšajte viacero výrobkov, aby ste našli to pravé riešenie presne pre vás. V prípade podráždenia ho môžete na začiatku miešať do krému. Záver rutiny patrí krému a olejom, ktoré sa podľa svojej hustoty aplikujú pred alebo aj po nakrémovaní.

Nie je vyrážka ako vyrážka

Niekedy môže pokožka zareagovať jemným výsevom, prípadne vyrážkami v oblasti čela, líc alebo brady. Tieto prejavy dokonca nemusia vzniknúť bezprostredne po zavedení kozmetiky do vašej praxe, ale objavia sa až po niekoľkých dňoch. Často za to môže vitamín C alebo fermentované zložky v prípravkoch. Vtedy si na pár dní dajte pauzu a svoju rutinu obmedzte na nutné minimum. Neskôr zaraďte novú látku opäť do „obehu“, no dbajte na to, aby ste to nepreháňali s jej množstvom. Naopak, upchaté póry či hnisavé a bolestivé vredy často vznikajú zo stresu a nezdravej stravy, ale môžu byť tiež výsledkom používania kozmetiky, ktorá je pre váš typ pleti nevhodná.

100 ml, tonikum proti vypadávaniu vlasov
Regeneračné vlasové tonikum obsahuje jedinečný komplex aktívnych zložiek vo vysokých koncentráciách, ktorý pôsobí proti vypadávaniu vlasov.
1×200 ml, šampón
5.0
(1)
Tento šampón vďaka šetrnej umývacej báze, napomáha obnovovať silu a vitalitu vlasov a stimuluje ich rast.
21×6 ml, pre ženy
Multiúčelová kúra proti vypadávaniu vlasov pre ženy určené na opakujúce sa alebo pretrvávajúce vypadávanie vlasov.
1×30 ml, sérum
Sérum predstavuje vysoko hydratačnú a koncentrovanú starostlivosť proti vráskam pre obnovu a vyplnenie pleti. Vrásky, strata objemu a elasticity. Unavená a mdlá pleť.
1×150 ml, telový krém proti striam
Špeciálne zloženie krému pôsobí nielen ako prevencia. Už vzniknuté strie vďaka nemu blednú, splošťujú sa a sú menej výrazné.
1×200 ml, telový krém
NUANCE GLAMOUR telový krém pre všetky typy pleti.
250 ml, šampón
4.5
(2)
Kofeínový šampón pre všetky typy vlasov ako prevencia proti ich predčasnému vypadávaniu.

Ďalšie články k téme Poznáme odpovede na vaše otázky o kozmetike

 • Toto sú najväčšie chyby pri čistení pokožky

  Toto sú najväčšie chyby pri čistení pokožky

  · 4 minúty na prečítanie
  • čistenie pokožky
  • odličovanie
  • starostlivosť o pleť
  • vyrážky
  Krásnu a zdravú pleť vám nezabezpečí drahý krém ani dokonalý mejkap. Na jej stav vplýva starostlivosť, ktorú jej denne poskytujete. Staráte sa o seba naozaj správne?
 • Týchto kozmetických zlozvykov sa okamžite zbavte

  Týchto kozmetických zlozvykov sa okamžite zbavte

  · 4 minúty na prečítanie
  • starostlivosť o pleť
  • SPF
  • čistenie pokožky
  • mejkap
  V rámci novoročných predsavzatí sľúbte svojej pleti, že toto jej už nikdy neurobíte!
 • Toniká sú základom modernej kozmetiky. Viete ich používať?

  Toniká sú základom modernej kozmetiky. Viete ich používať?

  · 5 minút na prečítanie
  • starostlivosť o pleť
  • tonikum
  Nanášajú sa na očistenú pleť, no neslúžia na odlíčenie. Naopak, postarajú sa o to, aby vaše krémy, séra či pleťové masky odviedli „dobrú“ prácu. Čo všetko by ste o nich mali vedieť?