Nezanedbávajte čistenie kefy na vlasy: Ako na to?

19. 6. 2024 · 2 minúty na prečítanie

Kedy ste si naposledy vyčistili kefu na vlasy? Ak neviete, ako na to a prečo je čistenie dôležité, poradíme vám v dnešnom článku.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Nezanedbávajte čistenie kefy na vlasy: Ako na to?

Kedy ste naposledy poriadne vyčistili svoju kefu na vlasy? Občasné vytiahnutie pramienkov vlasov spomedzi štetín sa naozaj neráta. Vaša kefa na vlasy zachytáva okrem vlasov aj množstvo nečistôt a zvyšky stylingových prípravkov, ktoré následne zanášajú vlasy. V tomto článku sa preto pozrieme na dôležitosť pravidelného čistenia kefy a ako na to.

Prečo je dôležité čistenie kefy dôležité

Čistenie kefy na vlasy by malo byť pravidelnou súčasťou vlasovej starostlivosti. Pokiaľ kefu pravidelne nečistíte, môže sa stať živnou pôdou pre baktérie.

 • Odstraňuje nečistoty a baktérie – pravidelné čistenie kefy pomáha predchádzať podráždeniu pokožky hlavy a mastným vlasom vplyvom nečistôt, baktérií a zvyškov stylingu nahromadených v kefe.
 • Predlžuje životnosť kefy 
 • Zaisťuje efektívne česanie – čistená kefa je hygienickejšia a účinnejšia. Odstránením nečistôt a mastnoty medzi štetinami umožníte kefe lepšie preniknúť do vlasov a k vlasovej pokožke.

Ako často by ste mali čistiť kefu na vlasy?

Všeobecne sa odporúča vyčistiť bežnú plastovú kefu na vlasy približne každé 2 až 4 týždne, v závislosti od frekvencie používania. To znamená, či ide o kefu, ktorou sa češete každý deň alebo kefu na rozčesávanie mokrých vlasov či na fénovanie.

Ak používate kefu napríklad s diviačími štetinami, mali by ste ju čistiť častejšie, približne každé 1 až 2 týždne. Tieto materiály majú tendenciu zachytávať viac baktérií, a preto si vyžadujú častejšiu starostlivosť.

čistenie kefy

Ako vyčistiť kefu na vlasy

Na čistenie kefy budete potrebovať:

 • obyčajný hrebeň prípadne hrebeň na farbenie vlasov na vyťahovanie vlasov spomedzi štetín kefy, 
 • jemný šampón, 
 • lavór s teplou vodou,
 • uterák.

Použitie šampónu a nie mydla alebo čistiaceho prostriedku na riad je dôležité najmä v prípade kefy s prírodnými štetinami.

Postup čistenia kefy na vlasy

 1. Hrebeňom na sucho odstráňte všetky vlasy zachytené medzi štetinami kefy. 
 2. Medzi štetiny kvapnite trocha šampónu a štetiny aj ich drážky vyčistite jemným štetcom alebo zubnou kefkou. Ak je znečistenie kefy silné alebo ak ste ju nečistili už dlho, ponorte ju do teplej vody so šampónom, vyčistite a nechajte ju namáčať 15 – 30 minút. 
 3. Kefu dôkladne opláchnite pod tečúcou teplou vodou, čím zmyjete zvyšky šampónu a nečistôt. 
 4. Na záver kefu jemne osušte uterákom a nechajte na uteráku vysušiť štetinami nadol.

Rovnaký postup čistenia sa nemusíte báť aplikovať ako pri plastových, tak pri keramických kefách či kefách s prírodnými štetinami. Vaše kefy aj vlasy sa vám odvďačia. 

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora