Nafukuje vás? Dajte pozor na žuvačky, tesné džínsy aj laktózu

7. 5. 2020 · 8 minút na prečítanie
Aj vy neustále bojujete vypuknutým bruškom? Tento problém trápi mnoho žien a okrem zdravotných nepríjemností dokáže poriadne znížiť sebavedomie. Viete, čo vám pomôže?
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Nafukuje vás? Dajte pozor na žuvačky, tesné džínsy aj laktózu

PRÍČINY VZNIKU

Nafukovanie a nepríjemnosti s ním spojené často spôsobuje sedavý spôsob života, na základe čoho sa zníži pohyb čriev, čo vedie k plynatosti. Jednoducho povedané, kvôli nedostatočne rýchlemu tráveniu zostane veľké množstvo nespracovanej potravy v tráviacom trakte, čoho dôsledkom je nafúknuté, tvrdé a bolestivé brucho

Ak vás trápi pričasto, skúste vylúčiť najčastejšie príčiny jeho vzniku. Niekedy to môžu byť zlé návyky, nevhodné oblečenie alebo príliš veľa bubliniek vo vašom pitnom režime. V prípade, že komplikácie neustupujú, je viac než na mieste poradiť sa s odborníkom.

 • PROBIO-FIX INUM

  1×60 cps, výživový doplnok
  Doplnok výživy, ktorý obsahuje kyslomliečne baktérie podporujúce imunitný systém. Napomáha posilňovať obranyschopnosť organizmu a je vhodný pri liečbe ATB.
 • ORENZYM

  1×50 ks, liek na črevné problémy
  Liek, ktorý obsahuje enzýmy podporujúce trávenie. Napomáha predchádzať nafukovaniu, črevným problémom. Vhodný pre deti od 3 rokov.
 • Degasin 280 mg

  1×32 cps, na črevné ťažkosti
  DEGASIN prináša úľavu pri črevných a brušných ťažkostiach, znižuje množstvo plynu, nadúvanie a plynatosť. Znižuje plynové tiene v zažívacom trakte.
 • LACTOSOLV

  1×60 cps, výživový doplnok
  Výživový doplnok s enzýmom laktáza na zlepšenie trávenia laktózy v prípade osôb, ktoré majú ťažkosti s trávením laktózy.
 • Espumisan comfort

  1×30 ml, kvapky
  Liek vo forme kvapiek. Pomáha pri plynatosti a nafukovaní. Obsahuje simetikón.
 • Dr.Max Laktazym

  1×60 tbl, výživový doplnok
  Obsahuje enzým laktáza, ktorý pomáha štiepiť cukor obsiahnutý v mlieku.
 • Gastrotuss tablety žuvacie antirefluxné tablety

  1×24 tbl, antirefluxné žuvacie tablety
  Tablety pomáhajú v procese reepitalizácie gastroezofageálnej a/alebo laryngofaryngeálnej sliznice. Redukujú čas zotrvania žalúdočného obsahu v žalúdku.
 • Dr.Max Simethicon 80 mg

  1x60 cps, zdravotnícka pomôcka
  5.0
  (2)
  Zdravotnícka pomôcka je určená na zmiernenie pocitu plnosti, nadúvania, grgania a nepohodlia spôsobeného nadmerným hromadením plynu a vzduchu v tráviacom trakte, čo spôsobuje napätie a tlak v črevách.

  MÔŽE ZA TO MLIEKO?

  Vedeli ste, že hoci ste s mliečnymi produktami doposiaľ nemali žiadne ťažkosti, nemusí to tak byť navždy? Čím je človek starší, tým viac u neho klesá aktivita enzýmov laktázy, ktoré sú zodpovedné za štiepenie laktózy v čreve. Posledné výskumy potvrdili, že každý piaty Slovák v dospelosti bojuje so zvýšenou citlivosťou na mlieko. No nemýľte sa - nie je to choroba, ide skôr o tráviaci problém. Preto vám po zjedení mliečnych produktov občas „netrávi“, pridajú sa kŕče, bolesti brucha, hnačka alebo nafukovanie. Rozsah týchto problémov závisí od toho, do akej miery v tele funguje spomínaný enzým.

  Ak máte podozrenie, že za vašimi tráviacimi problémami môže stáť práve neznášanlivosť laktózy, začnite si všímať, čo a koľko toho cez deň skonzumujete. Laktóza sa však zvykne používať aj ako doplnková látka pri niektorých druhoch liekov alebo výživových doplnkov – preto by ste si mali vždy podrobne preštudovať príbalové balíčky a poradiť s odborníkom, než začnete užívať niečo nové. Laktózu objavíte v mnohých cereáliách, sladkostiach, dokonca v instantnej polievke. Prekvapiť vás tiež môže takzvaná dočasná neznášanlivosť, a to predovšetkým po prekonaní vírusového črevného ochorenia. Vysadením mlieka a mliečnych výrobkov sa tento jav zvyčajne úplne vytratí.

  ĎALŠÍ NEPRIATELIA PLOCHÉHO BRUCHA

  • Módna záležitosť – za problémom s nafukovaním často stoja úzke nohavice alebo tesné rifle, ktoré sú na tele priveľmi upnuté. Žalúdok nemá dostatok miesta na správne trávenie, čoho výsledkom môže byť vypuklé bruško.
  • Prirýchle jedenie – že ponáhľať sa počas konzumácie jedla nie je zdravé, ste počuli už v detstve. No vedeli ste, že ak jedlo doslova “zhltnete“, do vášho tráviaceho ústrojenstva sa dostane priveľa vzduchu, ktorý tam rozhodne nemá čo robiť? Rovnaký jav nastáva aj pri žuvaní žuvačiek. Váš problém môže zmiznúť, keď žuvanie výrazne obmedzíte, a tiež sa naučíte jedlo poriadne prežúvať.
  • Nevhodný pitný režim – základom pitného režimu by mala byť najmä čistá voda. Bublinky, typické pre minerálky alebo ochutené nápoje, spôsobujú nadúvanie, po ktorom sa nebudete cítiť najlepšie. Ani zapíjanie stravy počas jedenia nepatrí k najlepším nápadom, čo sa správne fungujúceho trávenia týka. Medzi jednotlivými chodmi si nechajte aspoň 30 minútovú pauzu, aby ste si nenariedili žalúdočné kyseliny, ktoré pomáhajú prijatú stravu spracovať.
  • Vylúčenie cukrov – snažíte sa schudnúť a používate umelé sladidlá? Tie však pre vaše trávenie nepredstavujú práve ideálnu voľbu. Výskumy potvrdili, že ľudia, ktorí pijú alebo jedia potraviny s obsahom umelých sladidiel, majú zväčšia pás o pár centimetrov širší než tí, čo pijú iba vodu.
  • Sladkosti – značná časť našej populácie má problémy s trávením cukrov, preto prílišná konzumácia sladkých pochutín vedie k výrazne nafúknutému bruchu či plynatosti.
  • Zeleninový paradox – mnoho druhov zeleniny a ovocia obsahuje celulózu, ktorá je pre ľudské telo nestráviteľná. Takto spôsobené vypuklé bruško býva len prechodným stavom - preto sa konzumácie ovocia či zeleniny netreba zriekať, no zvykajte si naň radšej postupne.

  RÝCHLA POMOC

  Ak hľadáte niečo, čo si dokáže poradiť s nafukovaním prirodzeným, no účinným spôsobom, stavte na špargľu. Vďaka vysokému obsahu draslíka pomáha regulovať rovnováhu tekutín v tele a tým ovplyvňuje nepríjemný pocit z nafúknutého brucha. Okrem špargle vášmu štíhlemu pásu pomôže aj mango, banány, orechy alebo paradajky.

   

  Svojmu tráveniu pomôžete aj pravidelným užívaním kvalitných probiotík, ktoré podporia prirodzené procesy vo vašom tele. Nezabúdajte na pravidelný pohyb, najlepšie ihneď po jedle alebo ráno po zobudení, kedy vám aktívna polhodinová prechádzka naštartuje  trávenie na celý deň. Alebo vyskúšajte špeciálnu „digestion“ jógu, obsahujúcu špeciálne cviky, priamo vplývajúce na správnu činnosť čriev. Kombinácia rotácií, natiahnutia a uvoľnenia so správnym dýchaním dokážu s vašim bruškom urobiť hotové zázraky!

  • PANCREOLAN FORTE

   1×30 tbl, liek na pdporu trávenia
   Liek, ktorý obsahuje enzýmy podporujúce trávenie. Napomáha predchádzať nafukovaniu, črevným problémom. Vhodný pre deti od 3 rokov.
  • ColiPrev

   1×15 ml, kvapky
   Kvapky ColiPrev obsahujú enzým laktázu a sú určené pre deti vo veku do 4. mesiacov pri dojčenskej kolike, ktorá je spôsobená prechodnou nedostatočnou tvorby laktázy.
  • Dr. Max Gastrofruit

   1×40 tbl, žuvacie tablety
   5.0
   (3)
   Výživový doplnok so štyrmi ovocnými príchuťami obsahujúci vápnik, ktorý prispieva k správnemu fungovaniu tráviacich enzýmov.
  • Buscopan

   1×20 tbl, liek
   Liek so spazmolytickým účinkom. Pomáha uvoľňovať kŕče v oblasti žlčníka, žalúdka, močových ciest. Uľavuje od bolesti pri menštruácii.
  • Gastroval +

   1×15 cps, liek
   Výživový doplnok na dobré trávenie.
  • Iberogast perorálny roztok

   1×20 ml, perorálny roztok
   Rastlinný liek je určený na liečbu žalúdočno-črevných ochorení, ktoré sa prejavujú prevažne ťažkosťami ako sú bolesti žalúdka a brucha, pálenie záhy, pocit plnosti, žalúdočno-črevné kŕče a nevoľnosť. Liek reguluje napätie a hybnosť čriev.
  • Dr.Max Laktobacily "10" Premium

   1×40 cps, výživový doplnok
   5.0
   (24)
   Komplex 10 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií.
  • Proibs

   1×10 ks, zdravotnícka pomôcka
   Zdravotnícka pomôcka určená na liečbu príznakov IBS ako sú bolesti brucha, nadúvanie a zmeny stolice (hnačka a/alebo zápcha). Vrecká obsahujú prášok na prípravu perorálneho roztoku s citrónovou príchuťou.

   Ďalšie články k téme Nafukuje vás? Dajte pozor na žuvačky, tesné džínsy aj laktózu

   • Aj vás po vypití kravského či iného mlieka preháňa, nafukuje a krúti sa vám žalúdok? Boli ste v detstve veľkým milovníkom mlieka a zrazu ho nemôžete ani cítiť? Možno aj vy trpíte neznášanlivosťou mliečneho cukru – laktózovou intoleranciou.
   • Má vaše dieťa alergiu na mlieko?

    Má vaše dieťa alergiu na mlieko?

    · 8 minút na prečítanie
    Alergia na bielkovinu kravského mlieka (ABKM) patrí medzi najčastejšie potravinové alergie v dojčenskom veku. Vyskytuje sa u 2 až 5 % všetkých dojčiat.
   • Časté hnačky, kŕče, nafukovanie i novorodenecké koliky sú jasným signálom, že má vaše dieťa problémy s trávením. Či ide o alergiu alebo intoleranciu, odhalí odborné vyšetrenie.
   O autorovi
   Redakcia BeautyClub Dr.Max
   Redakcia BeautyClub Dr.Max
   Čítať viac od autora
   O autorovi
   Redakcia BeautyClub Dr.Max
   Redakcia BeautyClub Dr.Max
   Čítať viac od autora