Nafukuje vás? Dajte pozor na žuvačky, tesné džínsy aj laktózu

7. 5. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Aj vy neustále bojujete vypuknutým bruškom? Tento problém trápi mnoho žien a okrem zdravotných nepríjemností dokáže poriadne znížiť sebavedomie. Viete, čo vám pomôže?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Nafukuje vás? Dajte pozor na žuvačky, tesné džínsy aj laktózu

PRÍČINY VZNIKU

Nafukovanie a nepríjemnosti s ním spojené často spôsobuje sedavý spôsob života, na základe čoho sa zníži pohyb čriev, čo vedie k plynatosti. Jednoducho povedané, kvôli nedostatočne rýchlemu tráveniu zostane veľké množstvo nespracovanej potravy v tráviacom trakte, čoho dôsledkom je nafúknuté, tvrdé a bolestivé brucho

Ak vás trápi pričasto, skúste vylúčiť najčastejšie príčiny jeho vzniku. Niekedy to môžu byť zlé návyky, nevhodné oblečenie alebo príliš veľa bubliniek vo vašom pitnom režime. V prípade, že komplikácie neustupujú, je viac než na mieste poradiť sa s odborníkom.

MÔŽE ZA TO MLIEKO?

Vedeli ste, že hoci ste s mliečnymi produktami doposiaľ nemali žiadne ťažkosti, nemusí to tak byť navždy? Čím je človek starší, tým viac u neho klesá aktivita enzýmov laktázy, ktoré sú zodpovedné za štiepenie laktózy v čreve. Posledné výskumy potvrdili, že každý piaty Slovák v dospelosti bojuje so zvýšenou citlivosťou na mlieko. No nemýľte sa - nie je to choroba, ide skôr o tráviaci problém. Preto vám po zjedení mliečnych produktov občas „netrávi“, pridajú sa kŕče, bolesti brucha, hnačka alebo nafukovanie. Rozsah týchto problémov závisí od toho, do akej miery v tele funguje spomínaný enzým.

Ak máte podozrenie, že za vašimi tráviacimi problémami môže stáť práve neznášanlivosť laktózy, začnite si všímať, čo a koľko toho cez deň skonzumujete. Laktóza sa však zvykne používať aj ako doplnková látka pri niektorých druhoch liekov alebo výživových doplnkov – preto by ste si mali vždy podrobne preštudovať príbalové balíčky a poradiť s odborníkom, než začnete užívať niečo nové. Laktózu objavíte v mnohých cereáliách, sladkostiach, dokonca v instantnej polievke. Prekvapiť vás tiež môže takzvaná dočasná neznášanlivosť, a to predovšetkým po prekonaní vírusového črevného ochorenia. Vysadením mlieka a mliečnych výrobkov sa tento jav zvyčajne úplne vytratí.

ĎALŠÍ NEPRIATELIA PLOCHÉHO BRUCHA

  • Módna záležitosť – za problémom s nafukovaním často stoja úzke nohavice alebo tesné rifle, ktoré sú na tele priveľmi upnuté. Žalúdok nemá dostatok miesta na správne trávenie, čoho výsledkom môže byť vypuklé bruško.
  • Prirýchle jedenie – že ponáhľať sa počas konzumácie jedla nie je zdravé, ste počuli už v detstve. No vedeli ste, že ak jedlo doslova “zhltnete“, do vášho tráviaceho ústrojenstva sa dostane priveľa vzduchu, ktorý tam rozhodne nemá čo robiť? Rovnaký jav nastáva aj pri žuvaní žuvačiek. Váš problém môže zmiznúť, keď žuvanie výrazne obmedzíte, a tiež sa naučíte jedlo poriadne prežúvať.
  • Nevhodný pitný režim – základom pitného režimu by mala byť najmä čistá voda. Bublinky, typické pre minerálky alebo ochutené nápoje, spôsobujú nadúvanie, po ktorom sa nebudete cítiť najlepšie. Ani zapíjanie stravy počas jedenia nepatrí k najlepším nápadom, čo sa správne fungujúceho trávenia týka. Medzi jednotlivými chodmi si nechajte aspoň 30 minútovú pauzu, aby ste si nenariedili žalúdočné kyseliny, ktoré pomáhajú prijatú stravu spracovať.
  • Vylúčenie cukrov – snažíte sa schudnúť a používate umelé sladidlá? Tie však pre vaše trávenie nepredstavujú práve ideálnu voľbu. Výskumy potvrdili, že ľudia, ktorí pijú alebo jedia potraviny s obsahom umelých sladidiel, majú zväčšia pás o pár centimetrov širší než tí, čo pijú iba vodu.
  • Sladkosti – značná časť našej populácie má problémy s trávením cukrov, preto prílišná konzumácia sladkých pochutín vedie k výrazne nafúknutému bruchu či plynatosti.
  • Zeleninový paradox – mnoho druhov zeleniny a ovocia obsahuje celulózu, ktorá je pre ľudské telo nestráviteľná. Takto spôsobené vypuklé bruško býva len prechodným stavom - preto sa konzumácie ovocia či zeleniny netreba zriekať, no zvykajte si naň radšej postupne.

RÝCHLA POMOC

Ak hľadáte niečo, čo si dokáže poradiť s nafukovaním prirodzeným, no účinným spôsobom, stavte na špargľu. Vďaka vysokému obsahu draslíka pomáha regulovať rovnováhu tekutín v tele a tým ovplyvňuje nepríjemný pocit z nafúknutého brucha. Okrem špargle vášmu štíhlemu pásu pomôže aj mango, banány, orechy alebo paradajky.

 

Svojmu tráveniu pomôžete aj pravidelným užívaním kvalitných probiotík, ktoré podporia prirodzené procesy vo vašom tele. Nezabúdajte na pravidelný pohyb, najlepšie ihneď po jedle alebo ráno po zobudení, kedy vám aktívna polhodinová prechádzka naštartuje  trávenie na celý deň. Alebo vyskúšajte špeciálnu „digestion“ jógu, obsahujúcu špeciálne cviky, priamo vplývajúce na správnu činnosť čriev. Kombinácia rotácií, natiahnutia a uvoľnenia so správnym dýchaním dokážu s vašim bruškom urobiť hotové zázraky!

Ďalšie články k téme Nafukuje vás? Dajte pozor na žuvačky, tesné džínsy aj laktózu

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora