Načo je dobrý vitamín E? Prospieva vášmu zdraviu i pokožke

18. 3. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Vitamín E má množstvo priaznivých účinkov na pleť i celkové zdravie. V čom všetkom je prospešný a v akých potravinách ho nájdete?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Načo je dobrý vitamín E? Prospieva vášmu zdraviu i pokožke

Vitamín E má množstvo priaznivých účinkov na pleť i celkové zdravie. Čo všetko ním viete zlepšiť, ako pomáha a v akej kozmetike či potravinách ho nájdete? 

Názvom vitamín E označujeme v tukoch rozpustný vitamín s chemickým názvom tokoferol. Je menej známe, že poznáme až 8 druhov vitamínov E, pričom najúčinnejší je  α-tokoferol.

Zdravotné benefity vitamínu E

Vitamín E prispieva k správnemu fungovaniu celému organizmu. Prečo by ste ho mali svojmu telu pravidelne dopriať?

Má antioxidačné účinky

Vitamín E pomáha chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi, inak nazývanými aj oxidačný stres. Ten urýchľuje proces starnutia a má na svedomí srdcovocievne ochorenia či dokonca rakovinu. Vitamín E účinkuje tak, že bráni perooxidácii nenasýtených mastných kyselín v bunkových membránach, čím bráni ich poškodeniu. 

Stará sa o zdravie srdca

Ako to dokáže? Niektoré výskumy ukazujú, že vitamín E pomáha udržiavať srdce zdravé tým, že zabraňuje oxidácii LDL alebo „zlého" cholesterolu, ktorý sa hromadí v tepnách. Zároveň tiež čiastočne blokuje jeho tvorbu v pečeni. Pomáha tak zabrániť upchávaniu a zužovaniu ciev, ako aj vzniku krvných zrazenín, čím sa znižuje riziko infarktu a mŕtvice.

Chráni zrak

Predpokladá sa, že vekom podmienená degenerácia makuly je spôsobená nahromadením proteínov, ktoré sú poškodené voľnými radikálmi. Následne dochádza k poškodeniu zraku v dôsledku narušenia makuly (oblasť v strede oka). Vitamín E ako antioxidant pomáha znížiť riziko straty zraku pri tomto ochorení.. 

Zvyšuje imunitu

Vitamín E stimuluje tvorbu  bielych krviniek, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám a udržiavať imunitný systém silný. Nedostatok vitamínu E sa spája s vyššou náchylnosťou na infekcie a choroby.

Ako vitamín E prospieva vašej pokožke?

Vitamín E uplatňuje svoje antioxidančné schopnosti aj v oblasti kozmetiky. V kozmetických prípravkoch má dvojitý účinok – pôsobí v ako konzervant a antioxidant, čím predlžuje ich trvanlivosť. Zároveň má vplyv na pokožku, ktorú chráni a zlepšuje jej celkový vzhľad. 

Vyhladzuje jemné linky a vrásky

Vitamín E  podporuje tvorbu kolagénu, bielkoviny, ktorá dodáva pokožke pružnosť. Aplikujte sérum alebo olej s vitamínom E priamo na vrásky a jemné linky, aby ste ich časom zjemnili a zmiernili ich viditeľnosť. Svojími antioxidačnými schopnosťami bráni pôsobeniu voľných radikálov, ktoré v pokožke vznikajú najmä pôsobením slnečného žiarenia a znečisteného ovdzušia. Aj týmto účinkom pomáha predchádzať starnutiu pokožky, vzniku vrásoka pomáha pri hyperpigmentácii.

Je pomocou pre suchú pokožku

Vďaka hydratačným a upokojujúcim vlastnostiam je vitamín E ideálny na ošetrenie suchej a popraskanej pokožky – a to nielen na tvári. Dokáže upokojiť aj svrbenie spôsobené vysušením pokožky a prostredníctvom protizápalového účinku pomáha aj pri miernych zápaloch v pokožke. 

Poradí si s pigmentovými škvrnami

Pigmentové škvrny, známe aj ako starecké škvrny, prípadne škvrny spôsobené slnkom či jazvy po akné. Vitamín E vám pomôže znížiť ich viditeľnosť. Pri lokálnej aplikácii pomáha blokovať pôsobenie tyrozinázy, enzýmu, ktorý sa podieľa na tvorbe pigmentácie. Na dosiahnutie najlepších výsledkov aplikujte olej alebo sérum s vitamínom E aspoň dvakrát denne a buďte trpezliví. Viditeľné výsledky vyžadujú pravidelné používanie. Prípravky s nižšou koncentráciou nanášajte ráno pre ich ochranný účinok pred slnečným žiarením. Séra s vyššou koncentráciou nanášajte na noc pre účinky proti vráskam.

V ktorých potravinách hľadať vitamín E?

Najlepšími zdrojmi tohto dôležitého antioxidantu sú každodenné potraviny.

Najviac ho obsahujú:

 • rastlinné oleje,
 • orechy a mandle,
 • vajcia,
 • mlieko,
 • pšeničné klíčky,
 • celozrnná múka,
 • špenát,
 • avokádo,
 • brokolica.
na obrázku sú potraviny ktoré obsahujú vitamin e

Výživové doplnky s obsahom vitamínu E

Ak trpíte problémami so vstrebávaním tukov alebo genetickou poruchou, môžete pociťovať nedostatok vitamínu E. Najčastejšími prejavmi sú pocity slabosti, bolesť končatín či zhoršená koordinácia a znížení imunita. V takom prípade môžete siahnuť po výživových doplnkoch.  Odporúčame však poradiť sa so lekárom, pretože Vitamín E sa môže vzájomne ovplyvňovať s niektorými liekmi, prípadne jeho nadužívanie môže spôsobovať zdravotné problémy.

Pri vitamínových doplnkoch rozllišujeme dva druhy vitamínu E:

 • Prírodný vitamín E, nazývaný D-alfa-tokoferol, pochádza z rastlinných olejov a považuje sa za účinnejší. 
 • Syntetický vitamín E, nazývaný DL-alfa-tokoferol, sa vytvára v laboratóriu.

V prípade doplnkov stravy sa prírodný vitamín E vo všeobecnosti lepšie vstrebáva a má tiež lepšie účinky. Vitamín E nielenže pomáha bojovať proti voľným radikálom a zápalom v tele, ale tiež vyživuje vašu pokožku. Ľahko ho môžete pridať do svojej stravy konzumáciou semienok, orechov a olejov a užívať si jeho benefity.

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora