Mastné vlasy? Vaša čiapka za to nemôže!

29. 1. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Jasné, že pokrývka hlavy váš účes v zime príliš nevylepší. No to rozhodne nie je dôvod, aby ste riskovali svoje zdravie. Problémy s hrivou totiž môže spôsobovať čosi úplne iné...

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Mastné vlasy? Vaša čiapka za to nemôže!

1. PRÍČINA: POČASIE

Keď je vonku riadna zima a doma či v práci máte naopak starostlivo vykúrené, musíte počítať s následkami. Vlasy zažívajú poriadny teplotný šok. Vaša pokožka automaticky na vysúšanie zareaguje a v rámci obrany aktivizuje zvýšenú aktivitu žliaz, čím sa znásobí množstvo mazu vo vlasových korienkoch.

Je to celkom prirodzený jav a jediné, čo môžete v tejto chvíli urobiť, je snažiť sa situáciu ešte nezhoršiť. Nezvyšujte frekvenciu umývania vlasov, dosiahli by ste úplne opačný efekt.

Radšej si občas pomôžte suchým šampónom, ktorý nastriekate do vlasov a následne ich dôkladne vyčešte. Mastné končeky sa celkom stratia a tento efekt vydrží aj niekoľko hodín. Mnohí vlasoví odborníci suchý šampón používajú aj do čerstvo umytých vlasov, pretože tak dosiahnu ich väčší objem a účes vydrží o čosi dlhšie.

2. PRÍČINA: NESPRÁVNA STAROSTLIVOSŤ

Keď už bola reč o tom pričastom umývaní vlasov, netreba zabúdať, že krása vašej hrivy sa začína práve v kúpeľni. Pri správnom čistení vlasovej pokožky hrá významnú úlohu aj samotná teplota vody, ba dokonca aj jej množstvo. Vždy by ste mali aplikovať vzorec „viac vody a menej šampónu“, pričom si dajte pozor, aby ste vlasy zbytočne nevysušovali horúcim prúdom. V prvom kroku vlasy zbavíte najmä prachu a hrubých nečistôt, preto vám šampón príliš nepení. Vlasy poriadne opláchnite a celý proces zopakujte ešte raz, pričom nevynechajte očistu samotnej vlasovej pokožky. Doprajte si dostatok času – ani profesionál vám neumyje hrivu za minútu, pravda?

Nevynechávajte kondicionér. Nanášajte ho zásadne do uterákom vysušených vlasov, od polovice dĺžky smerom ku končekom, nikdy nie naopak. Pravidelným používaním ošetrujúcej kozmetiky sa vyhnete nepríjemnému elektrizovaniu vlasov, ktoré býva neklamným znakom ich dehydratácie. Ak máte suchú pokožku, sadnú vám šampóny hydratačné, uhladzujúce alebo šampóny pre kučeravé vlasy. Mastná pokožka hlavy naopak potrebuje prípravky zamerané na objem alebo posilňujúce. Pokiaľ bojujete s lupinami alebo svrbiacou pokožkou, stavte na špeciálny šampón z lekárne.

3. PRÍČINA: PRIVEĽA POZORNOSTI

Staré známe pravidlo platí aj v prípade mastných vlasov – priveľa skutočne škodí. Množstvo žien totiž v presvedčení, že svoj problém vyriešia, používa kvantá vysušujúcej kozmetiky. Výsledkom je už spomínaná obranná reakcia v podobe zvýšenej produkcie mazu vo vlasovej pokožke. Nebojte sa poradiť s odborníkom - či už s lekárom, lekárnikom alebo kaderníkom, ktorý vaše vlasy pozná. Niekedy je napríklad vhodné zmeniť dlho používaný šampón a skontrolovať zloženie prípravkov, ktoré na vlasy používate, aby ich zbytočne nezaťažovali.


Dokonca aj neustále sa hranie s vlasmi môže spôsobovať ich predčasné mastenie – preto si po umytí vlasov dôkladne presušte vlasovú pokožku fénom, aby vás rozlietané vlasy nenútili neustále sa ich dotýkať. V zime odporúčame vynechať zložitý vlasový stajling i časté používanie obľúbených kozmetických pomocníkov, ako je lak na vlasy, tužidlo alebo gél.

 

4. PRÍČINA: VAŠA ŽIVOTOSPRÁVA

Mastné vlasy mávajú vždy svoju príčinu. Môže to byť genetika, zdravotný problém, ale tiež náhla zmena vo vašom jedálničku. Priveľa tukov a rýchlych cukrov, slabý pitný režim či nedostatok ovocia a zeleniny sa podpíšu nielen na tele, no svoj odkaz zanechajú aj na kvalite vašich vlasov. Ak sa budete poctivo vyhýbať polotovarom, sladkostiam a alkoholu po dobu minimálne troch týždňov, účinky zdravšieho stravovania na sebe zaručene pocítite. Pokiaľ však máte pocit, že k zmene kvality vašej hrivy prišlo náhle a nič z menovaného nepomáha, nečakajte zbytočne a navštívte svojho lekára. Budete mať aspoň istotu, že sa vaše telo nemusí vyrovnávať s niečím závažnejším. 

5. PRÍČINA: ÁNO, AJ TÁ ČIAPKA...

Každá žena to už pravdepodobne zažila – po príchode dovnútra a stiahnutí si čiapky z hlavy vám z vlasov ostalo čosi, čo ani náhodou nepripomínalo dokonalý účes spred pár hodín. Treba si však uvedomiť, že pokrývky hlavy sú v zime absolútnou nutnosťou a vy by ste ich mali mať so sebou vždy a všade, bez ohľadu na následky. 

Zároveň si však do tašky môžete pribaliť malý hrebeň a suchý šampón, ktorým zachránite každú situáciu. Prípadne vyskúšajte trik s vodou v spreji, ktorá vám znovu prinavráti objem a tvar vášho účesu. Pokiaľ nosievate ofinku, pod čiapkou si ju sčešte nabok alebo úplne dohora, čím jej zachováte mierny objem a príjemný tvar aj vo chvíli, keď už čiapku nebudete potrebovať.

Ďalšie články k téme Mastné vlasy? Vaša čiapka za to nemôže!

 • Pre tieto dôvody vám padajú vlasy

  Pre tieto dôvody vám padajú vlasy

  · 4 minúty na prečítanie
  Neľakajte sa. Vypadávanie vlasov je celkom normálny jav. Existuje však niekoľko príčin, ktoré vás o hrivu pripravia rýchlejšie, než by ste čakali! Poznáte ich?
 • Vlasové desatoro pre zdravé a krásne vlasy

  Vlasové desatoro pre zdravé a krásne vlasy

  · 2 minúty na prečítanie
  Vlasy sú odrazom nášho psychického a fyzického stavu. Prečítajte si 10 tipov na krásne, silné a zdravé vlasy.
 • Hľadáte dobrý šampón? My odporúčame tento!

  Hľadáte dobrý šampón? My odporúčame tento!

  · 4 minúty na prečítanie
  Keď sme žiadali kolegyne z Dr. Max otestovať nový šampón URIAGE DS HAIR na každodenné použitie, netušili sme, že bude mať takýto úspech!
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora