Káva: pre zdravie aj krásu

8. 6. 2022 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
 • antioxidanty
 • celulitída
 • káva
 • zdravé stravovanie
Káva je nielen chutná, ale prospieva aj vášmu zdraviu a kráse

Patrí medzi najobľúbenejšie nápoje na svete a okrem potešenia chuťových pohárikov dokáže oveľa viac. Káva nám rýchlo dobije baterky, pozitívny vplyv má aj na krásu.

Denne sa na celom svete vypije približne 2,25 miliárd šálok kávy. V minulosti sa používala ako platidlo a dodnes je hneď po rope najviac obchodovanou komoditou. Podľa odborníkov už jedna šálka kávy denne:

 • zlepší váš krvný obeh,
 • povzbudí pamäť,
 • zníži obsah cukru v krvi,
 • funguje tiež ako prevencia proti demencii.

Kofeín sa často využíva aj v kozmetickom priemysle. Či už patríte medzi kávičkárov alebo nie, tieto „kávové“ fakty by ste rozhodne mali poznať.

Pozitívne účinky kávy

Existuje mnoho štúdií, ktoré sa zaoberajú benefitmi, spájanými s pravidelnou konzumáciou kávy. Podľa portálu vysetrenie.zoznam.sk si vedci v priebehu rokov okrem iného všimli, že kávičkári žijú v priemere dlhšie a celkovo ich menej trápia ochorenia ako mŕtvica, choroby dýchacích ciest, infekcie či cukrovka II. typu.

Káva obsahuje silné antioxidanty, ktoré chránia bunky ľudského tela pred voľnými radikálmi. Zároveň posilňujú náš nervový systém a pomáhajú predchádzať  viacerým závažným ochoreniam, ako je napríklad Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba.

Kofeín tiež podporuje našu schopnosť pamätať si informácie či obrazové vnemy. Podľa štúdie Univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore nám pamäť po vypití šálky kávy funguje oveľa lepšie, a to minimálne nasledujúcich 24 hodín.

Káva obsahuje antioxidanty a iné prospešné látky, ktoré komplexne podporujú zdravie

Vedeli ste, že...

 • Kofeín má pozitívny vplyv na bunky v našich cievach? Zlepšuje ich fungovanie, zvyšuje výkonnosť a chráni srdce pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.
 • Káva má silný antioxidačný účinok, preto sa odporúča aj ako prevencia v súvislosti s niektorými druhmi rakoviny.
 • Podporuje činnosť mozgu a chráni proti demencii.
 • Pozitívne vplýva na zdravie obličiek, pečene i svalov.
 • Zlepšuje náladu a predchádza depresii.
 • Zvyšuje sviežosť, bdelosť a poznávacie schopnosti.
 • Pomáha pri spaľovaní tukov a zvyšuje výkonnosť pri cvičení.
 • Stimuluje rast vlasov, zjemňuje mimické vrásky či celulitídu a účinkuje aj proti akné.

Základné druhy káv

Určite ste už počuli, že káva sa bežne delí na Arabicu a Robustu, známe sú tiež zmesi týchto dvoch druhov. Podľa odborníkov zo Slovenského Inštitútu kávy je práve Arabica o čosi lepšou voľbou pre naše zdravie. Obsahuje viac antioxidantov a zároveň sa môže pochváliť intenzívnejšou chuťou a arómou. Nebojte sa jednotlivé druhy káv miešať, a to napríklad v pomere 80 % Arabica a 20 % Robusta, čím získate kávu s veľmi jemnou ovocnou chuťou a prirodzenou horkosťou.

V posledných rokoch sa veľkej obľube teší takzvaná zelená káva. Okrem pozitívnych účinkov na náš organizmus sľubuje aj rýchly pokles na váhe, preto je populárna najmä medzi ženami. Zelená káva vzniká zo zelených kávových zŕn, ktoré sa na rozdiel od klasickej čiernej kávy nepražia. Hoci nemá veľa kofeínu, jej hlavným benefitom je obsah kyseliny chlorogénovej, ktorá údajne pomáha pri chudnutí. Zelená káva má špecifickú chuť, preto sa odporúča konzumovať s trochou medu alebo škorice.

Poznáme viacero druhov kávy, ktoré sa od seba mierne líšia svojím zložením

Existuje mnoho spôsobov, ako si môžete kávu pripraviť. Medzi tie najobľúbenejšie jednoznačne patrí čierna káva, podávaná priamo z karafy bez akýchkoľvek dochutení.

Mimoriadne populárne je u nás aj espresso – teda káva, ktorej zrná boli pomleté najemno s minimom vody. Medzi populárne „mliečne“ kávy patrí caffe latte či cappuccino, ale tiež klasická káva s mliekom a cukrom.

Náš tip: Pokiaľ chcete z kávy čerpať čo najviac benefitov, mali by ste ju konzumovať bez akýchkoľvek prídavkov v podobe kravského alebo rastlinného mlieka, smotany či sladidiel.

Znížite tým jej kalorickú hodnotu na minimum, podporíte vstrebávanie antioxidantov a zároveň odľahčíte vaše trávenie.

Pitie kávy má svoje pravidlá

Káva je mimoriadne spoločenský nápoj, ktorý sa stal symbolom pre stretnutia s rodinou, priateľmi, kolegami alebo potenciálnymi partnermi, ktorých chceme bližšie spoznať. Káva podľa mnohých ľudí doslova začína deň, no pokiaľ máte citlivejší žalúdok, neodporúča sa jej konzumácia nalačno. Takisto si treba dať pozor, aby vám kofeín nenarušil kvalitu spánku, preto zvážte jej pitie v poobedňajších hodinách.

Najviac kofeínu v krvnom obehu sa nachádza približne polhodinu po vypití kávy. Následne dochádza k jeho distribúcii do celého tela pomocou vody, kde sa metabolizuje a následne je vylúčený močom. Aj preto sa často v spojitosti s ním hovorí o dehydratácii a k dobrému zvyku patrí servírovať k nápoju aj pohár vody, aby ste predišli prípadným ťažkostiam.

Tak ako so všetkým, aj tu platí, že nič sa nemá preháňať. Odporúčaná denná dávka, ktorej odborníci pripisujú už spomínané pozitívne vplyvy na naše zdravie, sú 3 až 4 šálky denne (približne 200 miligramov kofeínu, pozn. redakcie). Naopak, pri konzumácii viac ako 6 káv denne vás môžu začať trápiť problémy so srdcom a krvným tlakom.

O konzumácii kávy by ste sa mali poradiť s lekárom v prípade, že ste tehotná alebo dojčíte, trpíte problémami s vysokým tlakom, pálením záhy či nedostatočným vstrebávaním železa, vápnika a vitamínu B1. Káve by ste sa mali podľa odborníkov vyhýbať aj v stresových situáciách,  nakoľko kofeín môže váš nepokoj ešte zvýšiť.

Krásna vďaka káve?

Kofeín sa pre svoje pozitívne účinky na ľudský organizmus čoraz častejšie využíva aj v kozmetickom priemysle. Antioxidanty obsiahnuté v káve chránia bunky pred voľnými radikálmi, čím zabraňujú predčasnému starnutiu kože.

Káva je často aktívnou látkou aj v kozmetických produktoch

Vďaka prírodným kyselinám pomáhajú jej regenerácii, zlepšujú prekrvenie a podporujú prirodzené metabolické procesy. Aj preto sa podľa hnonline.sk vedci zhodujú, že káva pristane najmä ženskej kráse.

S čím najčastejšie v kozmetike pomáha?

 • Vypadávanie vlasov. Šampóny s obsahom kofeínu podporujú prekrvenie pokožky a stimulujú rast vlasov.
 • Opuchy očí. Očný krém naštartuje krvný obeh v tejto oblasti, navyše pokožku odvodní a zbaví vás opuchov.
 • Celulitída. Mimoriadne obľúbený kávový píling bojuje s pomarančovou kožou dvomi spôsobmi. Kávové zrná ju vďaka svojmu drsnému povrchu pomáhajú dostatočne premasírovať, účinné látky v nich obsiahnuté zase stimulujú tvorbu kolagénu, vďaka čomu je pokožka hladšia a pevnejšia. Treba však počítať s výraznou vôňou vo vašej kúpeľni
DeLonghi Coffee Selezione

1×1000 g, zrnková káva

Zrnková káva 70% Arabica – 30% Robusta.
26,19
U dodávateľa, doručenie do 3 dní
 
Jacobs Zrnková káva Barista Espresso

1×1000 g, zrnková káva

Káva pražená pomocou tmavého preženia pri nižšej teplote, ktoré umožňuje, aby sa kávové zrnká rozvinuli do aromatickej a intenzívnej chuti.
18,19
Na sklade v eshope
 
Lucaffé Espresso Bar

1×1000 g, zrnková káva

Pražená zrnková káva Lucaffe Espresso Bar Zmes kávy 60% Arabica + 40% robusta.
16,29
U dodávateľa, doručenie do 3 dní
 
Sage Taste of Colombia zrnková káva

1×500 g, zrnková káva

Stredne pražená Arabica s ovocnou až jemne orieškovou príchuťou z Kuby.
12,59
U dodávateľa, doručenie do 3 dní