Chcete zlepšiť svoj deň? Začnite ránom!

17. 1. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Prvá hodina po zobudení rozhodne o tom, čo budete jesť, ako veľmi budete aktívna a aká nálada vás bude sprevádzať. Začali ste dnes podľa svojich predstáv?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Chcete zlepšiť svoj deň? Začnite ránom!

Pokiaľ ste hneď od rána v časovom sklze, nič neviete nájsť, deti meškajú do školy či škôlky a medzi dvermi narýchlo dopíjate studenú kávu, pravdepodobne sa celý váš deň bude uberať v podobnom duchu. Ranný stres býva jednou z najčastejších príčin zlyhaní pri snahe niečo vo svojej životospráve zmeniť – či už ide o racionálne stravovanie, pravidelný šport alebo kvalitnejší spánok. 

Riešením môže byť obyčajná štvrťhodinka navyše, ktorú získate, ak sa prinútite vstať z postele o čosi skôr. Aj 15 minút dokáže zlepšiť váš život – napríklad takto!

ČAS PRE SEBA

Zabúdate popri bežnej starostlivosti o rodinu a domácnosť na svoje túžby a potreby? Zaveďte si vlastný rituál – či už je to posedenie v tichej kuchyni so šálkou čaju, dlhá sprcha alebo čítanie aktuálnych noviniek zo sveta. Skorá ranná hodina vám zaistí, že vás o tieto drobné pôžitky nik nepripraví. A keď sa o čosi neskôr spustí každodenný kolotoč povinností, vy už budete svetu čeliť s úsmevom na perách a vedomím, že ste pred ostatnými o poriadny krok popredu.

 

ZAČNITE DEŇ CVIČENÍM

Ak sa prinútite k pohybu hneď zrána a poriadne si rozprúdite krv, budete zaručene sviežejšia, než keby ste tých 15 minút prespali v posteli. Cvičenie vám naštartuje metabolizmus, ktorý bude fungovať o čosi rýchlejšie. Už pár minút rannej námahy zaručí, že spálite viac kalórií, než v dni bez cvičenia. Navyše sa vám do krvi vyplavia endorfíny, a preto sa budete cítiť viac vitálne a produktívne.

Dosť bolo únavy a neustáleho zívania! Na pracovný výkon sa budete vďaka rannému tréningu oveľa lepšie sústrediť a deň v práci tak bude o čosi krajší i úspešnejší. V neposlednom rade zlepšíte aj svoj spánok – vyhnete sa totiž nežiadúcemu večernému nabudeniu, ktoré vám môže narušiť kvalitu nočného odpočinku. Spoľahnite sa, že pokiaľ celý deň prežijete naplno a aktívne, večer budete zaspávať bez väčších problémov.

VYČISTITE SI STÔL

Fyzická aktivita sa nemusí spájať výlučne so športom. Čo tak spratať neumytý riad, pozametať podlahu alebo poliať všetky kvety v byte? Akýkoľvek pohyb sa počíta, a ak navyše vďaka ľahkému upratovaniu získate pokoj na duši, nie je dôvod, prečo sa ráno trochu nezahriať. No a pokiaľ sa k vám pridajú aj ďalší členovia rodiny, budete mať nielen dobrú náladu, ale aj parádne uprataný byt :)

 

Zostali vám aj ďalšie resty z predchádzajúceho dňa? Ráno je ideálnou dobou na ich dotiahnutie. Je dokázané, že vám pôjde ich vybavovanie akosi rýchlejšie, než by ste sa s nimi morili v neskorých večerných hodinách, polospiaca a nesústredená. Je však dôležité vyriešiť ich rýchlo a bez zbytočného odsúvania, aby ste mali myseľ pripravenú na nové výzvy a tie staré mohli bez výčitiek spokojne „odškrtnú

TAJOMSTVO MENOM RAŇAJKY

Snažíte sa zhodiť pár kíl? Pokiaľ si vopred nepripravíte bojový plán, je možné, že jedno – dve stresové rána vás privedú opäť na staré chodníčky a lá káva nalačno a sladkosti namiesto výdatných raňajok. Navyše, ak poľavíte v diéte hneď od začiatku, máte tendenciu porušovať aj na ďalšie predsavzatia, čo vedie k neustálemu začínaniu „od zajtra“, až kým sa na to poriadne frustrovaná „nevykašlete“.

Venujte svojich pätnásť minút príprave jedla na celý deň, a to vrátane bohatých raňajok. Ešte pred samotným jedením si nezabudnite zobrať vitamíny, lieky alebo potravinové doplnky, ktoré by sa mali užívať nalačno kvôli lepšiemu účinku. Zapite ich dostatočným množstvom vody a ak stíhate, pripravte si kvalitný zelený čaj na naštartovanie trávenia. S plným žalúdkom a racionálne zostaveným jedálničkom sa vám bude stanovená diéta dodržiavať oveľa ľahšie.

JEDNODUCHÝ TRIK

Že je 15 minút pre vás príliš málo? Začnite radšej v menšom a postupne pomaly pridávajte – časom budete mať na seba možno i celú hodinu! Ak sa neviete donútiť vstávať skôr, oklamte toho malého lenivca v sebe malým trikom - nastavte hodiny u seba doma i v aute o 15 minút dopredu. Pri pohľade na aktuálny čas prídete ráno o výhovorky a vaše telo si na nový biorytmus postupne privykne. Tak čo poviete, skúsite to už od zajtra?

Ďalšie články k téme Chcete zlepšiť svoj deň? Začnite ránom!

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora