BeautyTalks s makeupbyKatka: Ženská tvár je pre mňa ako plátno, na ktorom môžem tvoriť.

20. 2. 2024 · 5 minút na prečítanie

Vizážistka Katka Ostatníková nám v BeautyTalks prezradila nielen to, čo ju priviedlo k líčeniu, ale aj prečo už v mladom veku začať so správnou skincare.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
BeautyTalks s makeupbyKatka: Ženská tvár je pre mňa ako plátno, na ktorom môžem tvoriť.

Katka Ostatníková, ktorá na sociálnych sieťach vystupuje ako makeupbykatka, sa vizáži venuje už 7 rokov. Líči nielen mená ako Natláia Végh, Alžbeta Ferencová známa ako Zea alebo napríklad Martina “Fejbs” Fabová, ale všetky ženy, ktoré sa chcú cítiť krajšie a sebavedomejšie. Ako vizážistka, ktorá denne prichádza do kontaktu s rôznymi typmi pleti, stavia do popredia práve starostlivosť. Tá by mala mať svoje počiatky už v mladom veku. Kedy s ňou začať či aké najčastejšie chyby robíme, nám prezradila v rozhovore. 

V čom vidíš krásu svojej práce?

V maličkosti, ktorú odovzdám mojim klientkam, ale vďaka ktorej sa cítia krajšie, lepšie, sebavedomejšie. Ženská tvár je pre mňa ako plátno, na ktorom môžem tvoriť. Každá máme v sebe skryté „niečo”, čo môžeme aj líčením vytiahnuť na povrch a ja som vďačná, že mám možnosť to sprostredkovať. Zároveň vytváram pre ženy „safe space”, kde sa môžeme porozprávať o všetkom otvorene a ešte k tomu odídu skrášlené.

Aká je tvoja prvá beauty spomienka?

Pamätám si, keď sme sa ako tanečná skupina chystali na súťaže a vystúpenia a naša trénerka Dominika Mirgová nás líčila a česala. Potom som jej začala pomáhať a postupne zistila, že je to niečo čo ma baví, a ostatní usúdili, že aj vyzerá dobre (smiech). 

Kedy si sa začala viac starať o svoju pleť?

V puberte som mala veľmi problematickú pleť, bojovala som s akné a všetkým s tým spojeným. Nevedela som, ako sa z toho dostať. Nosila som nánosy mejkapu, aby som vyrážky zakryla, no v konečnom dôsledku to vyzeralo ešte horšie. Asi tam začala moja cesta starania sa o svoju pleť a odvtedy už len napreduje.

Z toho asi tušíme, akú beauty radu by si dala svojmu mladšiemu ja, ale prezraď.

Poradila by som si nelíčiť si akné každý deň, hlavne nie po zásahu doň. Určite by som si povedala, že to, v akom štádiu mám pleť, neznamená, že taká bude navždy. Všetko sa dá napraviť, a treba byť vytrvalý a konzistentný. Výsledok sa nedostaví po jednom dni.

Kedy je vhodné začať so starostlivosťou o mladú pleť a prečo?

O starostlivosti sa môžeme začať baviť pokojne už okolo 11. roka života, keď sa začínajú upchávať póry, mastiť sa pleť a meniť z „bábätkovskej” na „dospelšiu”. Platí to aj pre chlapcov.

Na obrázku je speváčka Zea

Čo by mala takáto rutina zahŕňať, aké postupy a produkty? 

Začala by som klasickým čistením a hydratáciou. Nič netreba preháňať, a tento základ je naozaj dôležitý – je to taký stavebný prvok každej rutiny v rôznom veku. Mne najviac vyhovuje čistiaci gél. Ak sa už bavíme aj o líčení, tak by nemal chýbať produkt na odlíčenie, napríklad čistiaci olej. Pokračovať môžeme s hydratačným krémom, ktorý pokožke sadne, a neskôr pridávať séra, tonery, masky, čokoľvek, čo nám bude vyhovovať a čo si bude pleť pýtať.

Ako identifikovať skincare vhodnú pre mladú pleť?

Môj názor je, že skincare nepozná vek, môžeme ale všeobecne povedať, že mladá pleť nepotrebuje niektoré aktívne látky. Produkty pre mladú pleť by mali byť jednoduchšie, ľahšie alebo zamerané na akné a vyrážky. 

Prečo je dôležité pripraviť pleť pred líčením a ako na to?

Bez riadnej prípravy pleti a domácej starostlivosti líčenie nebude vyzerať nikdy tak dobre, ako by sme chceli. Ženy často fascinujú nádherné čisté líčenia, no kľúčom k nim je starostlivosť o pleť. Správne nastavená rutina, ktorú aj pravidelne dodržiavame, nám zaručí prirodzenejší vzhľad mejkapu. Pred samotnou aplikáciou mejkapu rada používam jemne exfoliačné tampóniky, aby som zjemnila textúru pleti a hydratujem ju. Hydratačné hmly, séra a krém podľa typu pleti – gélovejší alebo hutnejší. Netreba zabúdať ani na očné okolie a hydratačnú masku na pery. 

Mladé dievčatá si možno teraz hovoria, kde zobrať peniaze na kvalitnú kozmetiku. Máš tipy na účinnú, ale cenovo dostupnú kozmetiku? 

Ak by som mala vybrať z ponuky Dr. Max, Uriage je pre mňa dostupná a účinná značka, ktorej produkty sú jednoduché, pochopiteľné a účinné. Samozrejme, vieme nájsť vhodné produkty aj v drogérií, dôležité je sústrediť sa na zloženie a dôveryhodnosť značky. 

Aké zlozvyky často máme v mladom veku v líčení či skincare?

Domáce vytláčanie vyrážok, navyše priamo pred líčením. So špinavými rukami stav pleti týmto spôsobom len zhoršíme. K tomu by som podotkla ešte jednu vec, a tou je hygiena. Často vidím u žien špinavé štetce, hubky, labutienky, čelenky a pod., s ktorými sa dotýkajú pri líčení pleti. 

Na obrázku je žena ktorú líčila Katka

Na špinavých kozmetických pomôckach sa hromadí veľmi veľa baktérií, ktoré sa množia. Dbajte na hygienu, a tieto pomôcky si pravidelne čistite a meňte. To platí aj pri triedení exspirovanej kozmetiky.

Aké 3 najčastejšie chyby podľa teba pri líčení najčastejšie robíme?

Určite zlý výber odtieňu mejkapu, a celkovo farebnosti produktov na základe našej farebnej typológie. Následne zlý, nelichotivý tvar obočia, a potom samotná aplikácia produktov, ktorá spôsobuje fľaky a mapy. 

Venuješ sa aj kurzom líčenia. Čo najčastejšie svojim klientkam zdôrazňuješ?

Kurzy sú buď pre bežné ženy a týkajú sa sebalíčenia, alebo pre budúce/terajšie vizážistky a týkajú sa líčenia klientiek. Vždy zdôrazňujem už spomínanú hygienu, kvalitu, a to nielen v rámci použitých produktov, ale aj v rámci komunikácie a prístupu ku klientkam. Dobrá vizážistka pre mňa nie je len tá, ktorá vie najkrajšie nalíčiť. Je to najmä tá, ktorá komunikuje na úrovni a klientky od nej odchádzajú s úsmevom a dobre stráveným časom. Pri líčení zdôrazňujem našu jedinečnosť a slobodu v líčení – to, že existujú pravidlá a postupy, neznamená, že inak je to nesprávne. 

Líčenie je slobodné a každý si môže dať na tvár čo chce, ak ho to urobí šťastným. Ja len pomáham so správnym nasmerovaním, usmernením, výberom a technikou. 

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora