Ako sa starať o kučeravé vlasy, aby boli zdravé a krásne?

2. 3. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Ako sa starať o kučeravé vlasy, aby boli dobrej kondícii a vy na ne hrdé? Pozrite si užitočné tipy a rady, ktoré by v starostlivosti nemali chýbať.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Ako sa starať o kučeravé vlasy, aby boli zdravé a krásne?

Kučeravé vlasy sú pre mnohé ženy snom a pre tie, ktoré ich majú, niekedy nočnou morou. Ako sa starať o kučeravé vlasy, aby ste na ne boli hrdé a užívali si toto privilégium?

Vhodne zvolené produkty pre kučeravé vlasy sú základ

Kučeravé vlasy potrebujú špeciálnu starostlivosť. Produkty určené pre tento typ vlasov sú navrhnuté tak, aby hydratovali kučery, redukovali krepovatenie a zvýraznili prirodzenú štruktúru bez zaťaženia vlasov. Na začiatok vám pomôže informácia, či vaše vlasy potrebujú viac hydratácie alebo proteínu (bielkovín) a ako sú porézne (poréznosť = priepustnosť). Poréznosť vlasu sa naplno ukáže po ich úplnom vyčistení. Odporúčame nechať si ho spraviť v profesionálnom kaderníckom salóne. Čistenie sa vykonáva pomocou špeciálneho hĺbkovo čistiaceho šampónu a zbaví vlasy nečistôt, soli z tvrdej vody či rôznych zložiek z nekvalitnej vlasovej kozmetiky alebo domáceho farbenia. Následne vám kaderníčka pomôže určiť, čo vaše vlasy potrebujú. 

Chýba vašim vlasom hydratácia alebo proteín?

Pre domáce zistenie toho, čo vašim vlasom chýba, si môžete pomôcť nasledovne:

Ak vlasom chýba proteín:

  • sú slabé a lámavé,
  • chýba im pružnosť,
  • nadmerne vypadávajú
  • dôvodom býva poškodenie fénom alebo žehličkou z dôvodu nepoužívania termoochrany.

Ak vlasom chýba hydratácia:

  • pôsobia vysušene a strapato,
  • lámu sa,
  • sú matné a nedržia tvar
  • končeky sú rozštiepené,
  • dôvodom býva zlá starostlivosť a nevhodná kozmetika.

Kvalitu vlasov môžete zistiť aj pomocou testu elasticity.

Ako sa starať o kučeravé vlasy doma?

Pre zdravé a lesklé kučeravé vlasy je potrebné starať sa o ne dobre aj doma. Týchto niekoľko tipov vám pomôže.

Nanášanie šampónu

Šampón na kučeravé vlasy jemne vmasírujte do pokožky hlavy a dôkladne opláchnite vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky šampónu. Ako pri každom umývaní, aj tu platí, že vlasy treba umyť šampónom dvakrát. Šampónu vám stačí máličko, nadmerné množstvo produktu vlasy zaťažuje. Väčšinu typov kučeravých vlasov stačí umývať 2-krát týždenne. Tento typ vlasov je prirodzene suchší, a tak môžete mať tendenciu umývať si vlasy menej často, avšak umývanie netreba zanedbávať kvôli zdraviu vlasovej pokožky.

na obrázku je žena s kučeravými vlasmi

Vlasy rozčesávajte s kondicionérom

Pred nanesením kondicionéru vlasy jemne presušte uterákom. Kondicionér nanášajte vždy do dĺžok vlasov. Udržuje kučery hydratované, uzatvára vlas a zabraňuje ich zamotávaniu. Kučeravé vlasy je lepšie rozčesávať za sucha, ak však chcet do vlasov včesať kondicionér, používaje výhradne kefu určenú na mokré vlasy. Kondicionér dôkladne vypláchnite.

Fénovanie kučeravých vlasov

Vyhnite sa intenzívnemu treniu vlasov uterákom,  ktoré môže spôsobiť krepovatenie a lámanie.  Radšej z nich vodu jemne vytlačte bavlneným tričkom. Potom vysušte kučery fénom so špeciálnym difuzérom na kučeravé vlasy. Pred fénovaním nezabudnite aplikovať tepelnú ochranu. 

Nezabúdajte na použitie masky na kučeravé vlasy

Raz týždenne alebo raz za dva týždne podľa potreby použite masku na vlasy. Pri jej nanášaní sa riaďte pokynmi na výrobku. Hĺbková starostlivosť pomáha obnoviť vlhkosť, jemnosť a poddajnosť kučeravých vlasov.

Účinne tipy a triky pre starostlivosť o kučeré vlasy 

Vždy môžete pre svoje vlasy spraviť niečo navyše. Čo je to v tomto prípade?

Púder pre objem

Ak chcete podporiť objem, siahnite po púdri na objem. Stačí ho jemne vsypať od korienkov ku končekom a vytvarovať účes. Jeho výhodou je, že vlasy nezaťažuje.

Hodvábne obliečky na vankúš

Aby ste sa ráno nebudili s účesom do všetkých strán prípadne elektrizujúcimi vlasmi, výbornou investíciou sú hodvábne obliečky. Hodváb je antistatický, preto medzi ním a vlasmi nevzniká trenie. Vlasy sa na ňom ani nelámu. Okrem toho je antialergický a poďakuje sa zaň aj vaša pleť, keďže eliminuje vznik vrások a typické “pokrčenie”, s ktorým sa občas všetci prebudíme. 

Hodvábna šatka

Pri hodvábe ešte ostaneme. Je pre vás nočnou morou moment, keď si idete prezliecť tričko? Prehoďte si cez hlavu hodvábnu šatku, ktorá váš účes ochráni a zafixuje. Ak nemáte ešte hodvábne obliečky, môžete si ju uviazať aj na noc. Starostlivosť o kučeravé vlasy sa môže zdať náročná, avšak pri voľbe správnych produktov a dodržiavaní základných návykov, si budete svoje vlasy užívať ako nikdy predtým.

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora