Ako budovať intimitu vo vzťahu?

9. 2. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Intimita vo vzťahu je dôležitá, nevzniká však z noci na ráno. Aby ste boli vo vzťahu obaja šťastní, treba intimitu budovať. Ako tomu môžete pomôcť?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Ako budovať intimitu vo vzťahu?

Intimita je blízky vzťah, v ktorom nás spájajú emócie, zážitky, v ktorom zdieľame spoločné radosti i starosti. Nevznikne však z noci na ráno, a to platí aj doslova, pretože intímny vzťah neznamená – iba – vzťah sexuálny. Čo vyžaduje budovanie intimity a čo všetko ju vytvára?

Každoročne na Valentína odvšadiaľ počúvame o zaľúbencoch a nekonečnej láske. Popritom je však množstvo párov, ktoré trápi chýbajúca alebo hasnúca intimita. A keďže aj o týchto veciach treba hovoriť, pozreli sme sa na to, čo za problémom stojí a ako ho môžete spoločne vyriešiť.

Dôvody, pre ktoré je náročné budovať intimitu

Intimita pochádza z latinského intimus a znamená vnútorný, skrytý pred zrakmi ostatných. Je o dôvere, blízkosti a možnosti mať sa na koho spoľahnúť. Ak sa vo vzťahu s osobou, ktorú milujete, cítite sami, väčšinou za to môže niektorý z nevyriešených aspektov intimity.

Chýbajúca komunikácia 

Komunikácia je pilierom zdravého a fungujúceho vzťahu. Hovorte so svojím partnerom o pocitoch, potrebách, o tom, čo vás alebo jeho trápi. O svojich snoch, túžbach, drobných radostiach. Ak si svoje myšlienky necháte pre seba, nikto sa o nich nedozvie. Ani vaša polovička.

 

Kde môže byť chyba?

Nedoriešený konflikt 

Hovorí sa, že pred spaním by sme mali doriešiť akýkoľvek problém, ktorý v daný deň vznikol, a je na tom kus pravdy. Nevyriešená záležitosť alebo otvorená hádka dokáže zožierať naše vnútro dlhé dni až celý život. Je náročné vytvoriť intímny priestor, ak cítime hnev. Ten bráni zbližovaniu sa na mnohých úrovniach. Postavte sa konfliktom čelom a prekonajte ich. 

Osobné problémy a starosti 

V dobe, kedy sme zahltení prácou, starostlivosťou o deti a neraz i finančnými otázkami, niekedy zabúdame na spoločne strávený čas. Ide do úzadia a partnera začneme brať ako samozrejmosť. Preto je dôležité vyhradiť si priestor na spoločné chvíle. 

Súčasné alebo minulé traumy 

Dôvodom chýbajúcej intimity môžu byť aj traumy, o ktorých sme nikdy nikomu nepovedali alebo sa o nich zdráhame zmieňovať pred partnerom. Aj keď to bude náročné, je dôležité tému otvoriť a nájsť spoločnú cestu, ako prekážky prekonať. V prípade väčších ťažkostí nie je nikdy hanba obrátiť sa na terapeuta. 

4 kroky na ceste k intimite

Chýbajúcu alebo vytratenú intimitu môžeme budovať rozličnými spôsobmi. Niektoré z nich môžete vyskúšať okamžite, na niektoré možno budete potrebovať viac odhodlania, dôležité je ale začať.

 • Pochvala a pekné slovo – často si myslíme, že partner vie, ako ho máme radi a čo na ňom oceňujeme. Nie je to však vždy tak a keby aj, vždy má cenu pripomenúť si to. Povedzte mu, ako ho máte radi, v čom je pre vás jedinečný a pridajte kompliment – hoci aj za zdanlivo obyčajné veci. 
 • Otvorené a dôverné rozhovory – rozprávajte sa spolu o svojich pocitoch, zverte sa, ale otvorte aj témy, ktoré vás zaujali, o ktorých ste čítali či počuli. Pýtajte sa na jeho názor, diskutujte, zaujímajte sa. Objavíte tak ďalšie neprebádané zákutia duše, ktoré vám pomôžu vytvoriť si intímne puto.
Jednoduché rady pre kvalitnejší vzťah
 • Spoločné rituály – pomôžu vám tráviť viac času vo dvojici. Či už to bude ranné pitie kávy pri jednom stole, pravidlo jedného rande do mesiaca alebo iba pozeranie filmu na gauči. Dôležité je, aby ste si pravidelne nachádzali časopriestor, ktorý bude iba váš, a v ktorom vás nebude rozptyľovať nič ďalšie. 
 • Obľúbené činnosti vás oboch – prenechajte iniciatívu aj na partnera, aby vás mohol prekvapiť a zároveň si užívať činnosti, ktoré má rád aj on. Nahliadnutie do záľub toho druhého vám otvorí nové dvere.

Na začiatku sme spomínali, že intímny vzťah neznamená iba ten sexuálny. Prečo je to tak? Ak sa vám podarí vybudovať intimitu v komunikácii, rozhovoroch či spoločných večeroch, až vtedy bude skutočne intímny aj váš sexuálny život – postavený na dôvernom a úprimnom vzťahu, v ktorom sa nemusíte báť povedať, po čom naozaj túžite.


BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach
Ďalšie články k téme Ako budovať intimitu vo vzťahu?

 • Ako si poradiť so zimnou depresiou

  Ako si poradiť so zimnou depresiou

  · 5 minút na prečítanie
  Život v zimnom ročnom období sa prirodzene spomaľuje, dni sú kratšie a denné svetlo je vzácnejšie. Vplyv denného svetla na zmeny ľudskej psychiky je známy už po dlhú dobu. 
 • Zmenila sa vaša chuť na ľahké jedlá a šaláty na túžbu po niečom výživnejšom? Ovocia a zeleniny sa vzdávať nemusíte – stačí si vybrať to najlepšie.
 • Chcete zlepšiť svoj deň? Začnite ránom!

  Chcete zlepšiť svoj deň? Začnite ránom!

  · 7 minút na prečítanie
  Prvá hodina po zobudení rozhodne o tom, čo budete jesť, ako veľmi budete aktívna a aká nálada vás bude sprevádzať. Začali ste dnes podľa svojich predstáv?
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora