10 hriechov, ktoré na svojej koži páchate možno aj vy

20. 5. 2021 · 5 minút na prečítanie

Všetci občas zanedbávame starostlivosť o našu pleť. Aj keď používate najmodernejšie krémy, nebudú plne účinné, ak neeliminujete nasledujúce chyby vo svojom živote.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
10 hriechov, ktoré na svojej koži páchate možno aj vy

Každému sa stane, že sa o svoju pleť nestará práve najlepšie. Ani tie najmodernejšie krémy však nebudú  fungovať, pokiaľ zo svojho života neodstránite nasledujúce prehrešky.

Niekedy za to môže únava, inokedy nedostatok času alebo informácií. Tak či onak, aj malé zmeny v denných návykoch dokážu predchádzať vzniku vrások, akné a mnohým iným problémom s pokožkou. Ak túžite po krásnej a zdravej pleti, toto jej už nikdy nerobte!

Nechytať!

Ruky na tvár jednoducho nepatria. Počas dňa máme tendenciu dotýkať sa svojej pokožky aj tisíckrát, podopierame si bradu, odstraňujeme vlasy z tváre či skúšame „opatrne“ vytlačiť neviditeľnú vyrážku na čele. Toto všetko sú ideálne príležitosti pre baktérie, ktoré na pleti s radosťou vyvedú nejakú neplechu. Raz a navždy sa vyvarujte neodbornému ošetrovaniu vyrážok - nevinným „čistením“ si môžete veľmi rýchlo zarobiť na poriadnu šlamastiku. Ak nemáte tvár naparenú, ruky dôkladne vyčistené a dezinfekciu pripravenú, dajte ruky od vašej pleti definitívne preč!

Do postele neodlíčená

Hoci sa tento prehrešok pripisuje skôr mladším ročníkom, aj tým skúsenejším z nás sa občas stane, že cesta do postele je príliš dlhá, prípadne nás spánok zastihne nepripravené pri uspávaní dieťaťa či pozeraní filmu. Ak chcete mať zdravú pleť, čistenie je alfa a omega, a to dokonca aj vtedy, keď mejkap vôbec nepoužívate. Počas dňa sa na pleti usádza množstvo nečistôt, ktoré treba pred spánkom odstrániť, rovnako ako aj zvyšky krémov. V noci sa koža zameriava na obnovu poškodených štruktúr, vytvorte jej preto čo najlepšie podmienky na prirodzenú regeneráciu.

Zabudnutý krk a dekolt

Vedeli ste, že pokožka na krku je rovnako tenká a citlivá, ako tá okolo očí? Podobne je to aj s dekoltom, ktorý sa od určitého veku začína „krčiť“ a čo-to vypovedá o návykoch svojej majiteľky. Potiahnite preto vašu skin rutinu aj na tieto oblasti a doprajte im všetko, čo pozná vaša tvár – od poriadneho očistenia, cez hydratáciu v podobe esencie, až po spoľahlivý výživný krém. Mimochodom, ak na krk použijete ten očný, určite nepochybíte.

SPF na každý deň

Kvalitná a celoročná slnečná ochrana je tým najlepším protivráskovým prípravkom. Slnko dáva koži poriadne zabrať. Okrem jeho pozitívnych prínosov, ako je tvorba vitamínu D v tele či odbúravanie stresu, nemožno zabúdať na jeho výrazný vplyv na starnutie pokožky. UV žiarenie preniká do jej najhlbších vrstiev, pripravuje vás o elasticitu a prehlbuje vrásky. Preto by mal kvalitný opaľovací krém tvoriť pomyselnú bodku za vašou každodennou beauty rutinou. Počas leta stavte na tú najvyššiu ochranu a nezabúdajte ju neustále obnovovať. Pomôže vám tiež klobúk či šatka v kombinácii s veľkými slnečnými okuliarmi.

Bez exfoliácie to nepôjde

V prípade, že bojujete s vráskami alebo vyrážkami, mali by ste okrem zvýšenej hygieny pravidelne zbavovať vašu pleť starých vrstiev. Jednak jej tým pomôžete lepšie regenerovať a prijímať výživu z krémov a sér, a tiež sa môžete rýchlejšie zbaviť vyrážok, pre ktoré je stará koža dokonalou živnou pôdou. Aj tu však platia určité zásady.

V prvom rade, zabudnite na zastarané pílingy a mechanické šúchanie pokožky. Dnes existujú oveľa jemnejšie riešenia v podobe AHA/BHA kyselín, ktoré si môžete zvoliť podľa toho, či je vaša pleť suchá a citlivá alebo mastná či problematická. Ošetrenú tvár za každých okolností chráňte vysokým SPF faktorom, ako sme písali v predchádzajúcom bode.

Nesledujete dátum spotreby

Pokazená a stará kozmetika na tvár jednoducho nepatrí. Aj keď bola veľmi drahá alebo sa vám zdá byť v poriadku. Na obale každého prípravku nájdete dva údaje – jedným je dátum, dokedy výrobca zaručuje jeho nezávadnosť. Väčšinou ide o dva až štyri roky. Druhý symbol v podobe otvoreného krému jasne udáva, do akej doby môžete daný produkt užívať po jeho otvorení. Najčastejšie to býva 6 až 12 mesiacov, podľa toho, ako veľmi na jeho zloženie vplýva vzduch či slnečné žiarenie. V neposlednom rade dajte na svoj inštinkt a nepoužívajte nič, čo zmenilo farbu, konzistenciu alebo vám jednoducho nevonia.

Nečistíte si kozmetické štetce

Zdá sa to neuveriteľné, no väčšina žien, ktoré denne používajú mejkap, zabúdajú na následnú starostlivosť o svojich kozmetických pomocníkov. Štetce i hubky potrebujú pravidelné čistenie, rovnako ako vaša tvár, inak si koledujete o problém. Stačí na to ľubovoľný nedráždivý čistiaci prostriedok (napríklad detské mydlo) a tečúca voda. Zaveďte si tento rituál aspoň raz do týždňa a ihneď pocítite rozdiel. Po každom použití prestriekajte svoje štetce a hubky špeciálnym sprejom alebo dezinfekciou.

 

Pozor na mydlá a vône

Mydlo a príliš parfumované prípravky či exotické rastlinné zložky dokážu citlivú pleť poriadne podráždiť. Ak vás trápi akné, vyhýbajte sa okluzívnym prípravkom alebo esenciálnym olejom.

Prírodná kozmetika znie síce na prvý pohľad fajn, no jej zložky vám môžu spôsobiť nepríjemnú alergickú reakciu. Skúšajte preto opatrne a pomaly, aby ste si na tvár nedali niečo, čo tam rozhodne nepatrí.

Neignorujte znamienka

V tomto prípade sa nebudeme rozprávať o estetickom dopade, ako skôr o tom zdravotnom. Na Slovensku neustále pribúda pacientov s rôznymi ochoreniami kože, ktoré by sa dali vyliečiť oveľa jednoduchšie a menej agresívne, ak by pacient prišiel k lekárovi včas. Nespoliehajte sa na šťastie či dobrú genetiku a dajte si ich skontrolovať aspoň raz ročne. Ak ste to nestihli do leta, nevadí. Odborné ambulancie sú otvorené celoročne.

Nástrahy cieleného opaľovania

To najhoršie sme si nechali nakoniec. Dnes sa stále viac preferuje zdravý a umiernený vzhľad v štýle „slnkom pobozkaná“, ktorý vás nevyzýva k vypekaniu sa na ležadle či v soláriu. Tie boli mimoriadne populárne v 90. rokoch, kedy sa „nosil“ trend čokoládovej pokožky. Solárium pracuje iba s jedným UV žiarením. Bohužiaľ, ide o škodlivejší druh, ktorý vás pripravuje o pružnosť a mladý vzhľad kože a často býva príčinou závažných kožných ochorení. Ak vás to na slnko predsa len ťahá, poriadne sa natrite opaľovacím krémom a dodržiavajte zásady bezpečného opaľovania, pri ktorých platí jednoduché pravidlo „menej je viac“.

 

Ďalšie články k téme 10 hriechov, ktoré na svojej koži páchate možno aj vy

 • Čím viac poznatkov o zdraví kože máte, o to kvalitnejšie sa o ňu viete postarať. Niekedy sa však medzi všetkými novinkami môžete strácať. Poradíme, ktoré sa oplatí poznať!
 • Viete, prečo naozaj potrebujete exfoliáciu?

  Viete, prečo naozaj potrebujete exfoliáciu?

  · 3 minúty na prečítanie
  Vaša pokožka musela znášať horúce slnečné lúče a vrstvy opaľovacieho krému, preto je vhodné trošku jej pomôcť exfoliáciou. Neviete, ako na to? Čítajte!
 • Nezmestíte sa zrazu "do kože"? Toto vám pomôže

  Nezmestíte sa zrazu "do kože"? Toto vám pomôže

  · 4 minúty na prečítanie
  Jeseň rýchlo prezradí, ako ste sa v lete starali o svoju pokožku. Ak práve zápasíte so štípaním, ťahaním, akné či večnými šupinkami na tvári, chce to dobrý bojový plán!
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora