Naštartujte svoj imunitný systém

27. 9. 2019 · 8 minút na prečítanie

NAŠTARTUJTE SVOJ IMUNITNÝ SYSTÉM

Jeseň prináša chladnejšie a daždivejšie dni, počas ktorých je naša obranyschopnosť vystavená nadmernej záťaži. Je čas, aby sme naše telo pripravili na sychravé počasie a doplnili si zásoby vitamínov a minerálov. Prezradíme vám a poradíme, prečo je dôležité v tomto období posilňovať imunitný systém a najmä ako na to.

šťastná rodina na prechádzke v prírode cez jeseň

ČO JE TO IMUNITNÝ SYSTÉM

Základnou funkciou imunitného systému je obrana proti cudzorodým látkam a proti infekcii. Schopnosť odolávať najmä vonkajším faktorom sa vyjadruje mierou imunity, ktorú človek môže zdediť. Vtedy je reč o prirodzenej, čiže o vrodenej imunite, za ktorú vďačíme našej genetike. Na druhej strane hovoríme o imunite získanej, čiže adaptívnej. Je to schopnosť organizmu adaptovať sa v nových podmienkach. Imunitný systém sa vekom vyvíja a je úzko spätý s nervovým systémom. Novorodenci a dojčatá majú ešte nezrelý imunitný systém a nemajú vybudovanú takzvanú špecifickú pamäť. Prvý polrok dieťa chránia hlavne protilátky, ktoré získalo od matky. Druhý polrok postupne dozrievajú zložky imunity a budujú sa až do puberty. Nezastupiteľnú úlohu vo vývoji imunitného systému má dojčenie. Materské mlieko obsahuje celý rad zložiek potrebných pre vývoj dieťaťa a pre budovanie jeho imunity.

Predškoláci a školáci majú imunitný systém dokonalejší. V tomto veku je úzko prepojený s nervovým systémom. Veľmi ho ovplyvňuje myslenie a stres dieťaťa, preto je dôležité, aby bolo dieťa pripravené na zmenu prostredia, či už ide o škôlku, alebo o školu. V puberte dosahuje imunitný systém vrchol a je úplne vyvinutý. Vekom jeho účinnosť klesá a u starších ľudí sa môže javiť aj ako „opotrebovaný“. Preto má veľký význam starať sa o svoje zdravie, budovať si imunitný systém už od malička a počas celého života.

NEGATÍVNE VPLYVY

Na imunitný systém vplýva mnoho faktorov, ktoré ho narúšajú. Medzi hlavné faktory patrí stres, znečistené životné prostredie, jednotvárna strava, nedostatok spánku, časté užívanie antibiotík, fajčenie a alkohol. Oslabený organizmus sa môže prejaviť celkovým pocitom únavy, zníženou obranyschopnosťou, častými vírusovými, bakteriálnymi a plesňovými infekciami alebo zhoršeným hojením rán.

POSILNITE SI IMUNITU PRIRODZENE

Dôležitá je prevencia! V súčasnosti trpí oslabenou imunitou každý tretí človek. Na posilnenie imunity pozitívne vplýva napríklad otužovanie. Ideálne je s ním začať už od malička, pomáha aj sprchovanie sa vlažnou vodou a časté prechádzky v zimných mesiacoch.

Asi 60 až 80 percent imunitných buniek sa nachádza v črevách, preto je dôležitá vyvážená a zdravá strava. Črevná mikroflóra spolu s črevnými povlakmi vytvára takzvanú prvú imunitnú ba­riéru, preto by strava mala byť vyvážená, s vysokým podielom ovocia, zeleniny, celozrnných produktov a bielkovín. Dôležitý je aj pitný režim, vyhýbajte sa sladeným nápojom a radšej siahnite po čistej vode, po ovocných alebo po zeleninových šťavách. Odporúča sa piť aj bylinné čaje, hlavne zo šípok, z bazy, z rakytníka, zo zázvoru a z echinacey.

Veľmi dôležitý je aj spánok, ktorého si treba dopriať čo možno najviac. Bez kvalitného spánku nie je možné zabezpečiť dostatočnú regeneráciu celého organizmu vrátane imunity. Snažte sa vo svojom živote eliminovať stres. Dlhodobý stres a negatívne emócie prispievajú k oslabeniu imunity. Skúste spomaliť, meditujte, hrajte sa s deťmi a viac sa smejte. V neposlednom rade je to aj aktívny pohyb. Stačí denne 30 minút aktívneho pohybu, najlepšie na čerstvom vzduchu. Pohyb a cvičenie zvyšujú počet prirodzených protilátok u detí a aj u dospelých.

posilnenie imunity aktívnym pohybom cez jeseň

Nie zbytočne sa hovorí, že lepšia je prevencia ako liečba, preto pripravte svoje telo na náročnejšie chladné obdobie a vychutnajte si každý deň v zdraví a plní energie. V každej lekárni vám odborný personál rád poradí a vyberie pre vás ten najvhodnejší prí­pravok.

KEĎ POTREBUJE IMUNITA POMÔCŤ

Vitamín C je dôležitý vitamín a antioxidant na posilnenie organizmu a pre správne fungovanie imunitného systému. Podporuje odolnosť organizmu proti infekciám a slúži ako prevencia chrípky a nachladnutia. Vyššie dávky sa užívajú hlavne v jesenných a v zimných mesiacoch, keď je chrípkové obdobie. Céčko je bohato zastúpené v citrusových plodoch, v šípkach, v petržlene, v slivkách, v čiernych ríbezliach a v paprike.

vitamín C

Vitamín D3 je nielen potrebný na správne vstrebávanie vápnika a fosforu a na zachovanie zdravých kostí a zubov, ale pozitívne ovplyvňuje aj imunitný systém a zohráva dôležitú úlohu v delení buniek. Posilňuje organizmus a znižuje únavu a vyčerpanosť. Je vhodný pre deti od narodenia. Tvorí sa pôsobením slnečného žiarenia na pokožku, ale v jesenných a v zimných mesiacoch je vhodné ho dopĺňať. Najviac je obsiahnutý v tučných rybách, ako je losos a makrela.

Selén a zinok chránia telo pred škodlivými vplyvmi, bojujú proti infekciám, posilňujú imunitu a obnovujú tkanivá v tele. Bohatým zdrojom selénu sú orechy, ryby a vnútornosti. Zinok nájdeme v tekvicových semiačkach, v strukovinách, v červenom mäse, v mlieku a v mliečnych výrobkoch.

Vitamíny skupiny B všeobecne pomáhajú udržiavať predovšetkým správne fun­govanie metabolizmu, te­da proces látkovej premeny v tele. Nachádzajú sa v kvasniciach, v obilninách a v strukovinách.

Vitamín A je silný antioxidant, ktorý lieči zápaly v tele, podporuje funkcie imunitného systému a obnovuje tkanivá. Nachádza sa v mrkve, vo vajíčkach, v rybách a v pečeni.

Hliva ustricová, presnejšie jej výťažok betaglukán, je látka, ktorá zvyšuje odolnosť proti baktériám a vírusom. Pomáha telu bojovať proti chrípke a nachladnutiu, regeneruje tkanivá a celkovo posilňuje organizmus. Betaglukán je vhodný pre deti od troch rokov a pre dospelých. Vhodný je aj na dlhodobé užívanie hlavne v jesenných a v zimných mesiacoch.

Probiotiká majú veľký význam pre správne fungovanie imunitného systému a pre stav nášho tráviaceho traktu. Prvoradý krok spočíva v náprave mikrobiálneho prostredia a práve na to slúžia probiotiká. Obsahujú takzvané laktogénne baktérie, ktoré kolonizujú tráviaci trakt a pôsobia na zlepšenie imunity, na správne fungovanie trávenia, pri zápchach a pri hnačkách. Môžu sa podávať deťom od narodenia, sú aj na dlhodobé užívanie.

Echinacea, presnejšie extrakt z tejto rastliny. Hlavným účinkom je podpora produkcie buniek imunitného systému. Posilňuje obranyschopnosť, pôsobí preventívne, ale možno ju použiť aj pri chrípke a nachladnutí. Je vhodná pre deti od jedného roka.

echinacea bylinka posilnenie imunity

Rakytník, rakytníkový olej prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu, podporuje metabolizmus, znižuje únavu. Je vhodný pre deti od troch rokov.

Kolostrum, alebo mledzivo, je tekutina, ktorú produkujú mliečne žľazy cicavcov krátko pred pôrodom a počas prvých dní po pôrode. Najčastejšie sa používa kravské kolos­trum, ktoré je bohaté na imunoglobulíny, vitamíny, minerály a aminokyseliny. Naj­dôležitejšou zložkou sú práve imunoglobulíny, ktoré sú zodpovedné za rýchlu obrannú reakciu organizmu proti vírusom a baktériám a na posilnenie imunitného systému. V lekárňach sú dostupné vo forme kapsúl a pre malé deti vo forme sirupu. Sú vhodné pre deti od šiesteho mesiaca.

 

Autorka článku: Tatiana Kocúrková, farmaceutický laborant z Lekárne Dr. Max Žilina