Zubný kameň mávajú aj deti

14. 6. 2022 · 5 minút na prečítanie

Začiatok čistenia zúbkov u detí je kľúčový, rovnako ako správna technika ich umývania. Nesprávne metódy môžu spôsobiť vznik zubného kameňa alebo zubného kazu.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Zubný kameň mávajú aj deti

Kedy treba začať s umývaním detských zúbkov? Okrem načasovania je dôležitá aj technika čistenia – nesprávne postupy vedú k problémom so zubným kameňom alebo kazom.

Naháňať malého človeka niekoľkokrát denne s kefkou a pastou v ruke môže byť náročné, no podľa lekárov takisto nevyhnutné. Dieťa by sa malo naučiť čistiť si zuby samostatne čo najskôr, no je potrebné naň dohliadnuť, aby nezabúdalo na ťažko dostupné miesta, a to ako u škôlkarov, tak aj v prípadne školákov na prvom stupni. Pomôžu vám overené motivačné postupy, veselé zubné kefky i ďalšie „vychytávky“ zo sveta dentálnej hygieny.

Hygiena mliečnych zúbkov

„Mliečaky“ majú veľký význam pre vývoj druhých, stálych zubov. Mnoho rodičov starostlivosť o ne podceňuje, no v skutočnosti počty detí, ktoré majú v mliečnych zuboch zubný kaz, neustále stúpajú. Každý zubný kaz – vrátane toho v mliečnom chrupe – je nutné ihneď opraviť. Inak do zubu i celého organizmu môže prejsť infekcia a ohroziť tak napríklad zdravie trvalého chrupu.

 

V niektorých vážnych prípadoch poškodenia dočasného chrupu musí stomatológ mliečny zub vytrhnúť, čím sa zvyšuje riziko, že stály zub nebude rásť správne. Pritom udržiavať detské zdravé zuby nie je príliš zložité – treba si len osvojiť pravidelné návyky, a to čím skôr, tým lepšie.

Ak s umývaním mliečnych zúbkov ešte len začínate, sústreďte sa na zvládnutie celého procesu aspoň jedenkrát denne a neskôr prejdite na klasické ranné a večerné umývanie.

 

Mliečne zúbky treba čistiť od prvého prerezaného zúbka

U najmenších detí môžete použiť špeciálne kefky na prst či celogumenné kefky, ktoré im okrem iného pomasírujú namáhané ďasná. Existujú aj jednozväzkové kefky, ktoré zo začiatku nie je nutné používať s pastou. Keď si dieťa na nové zvyklosti navykne, prejdite na klasickú detskú kefku, prispôsobenú veku dieťaťa.

Zubný kameň u detí

„Zubný kameň je zmineralizovaný zubný povlak, ktorý sa najčastejšie usádza v okolí horných stoličiek a z vnútornej strany spodných rezákov. Ak sa včas neodstráni, môže to viesť až k jeho zhrubnutiu, čo spôsobuje zápal okolitého ďasna a s ním spojené stomatologické problémy,“ hovorí MDDr. Jitka Lukáčová, zubný lekár ProCare Bory.

Boj so zubným kameňom dobre poznajú aj dospeláci – u detí sa mu dá predchádzať správnou technikou čistenia zubov, ako aj pitím čistej vody po každom jedle. V niektorých prípadoch je nevyhnutná návšteva zubnej ambulancie, kde skúsený lekár citlivo odstráni prípadné usadeniny a povlaky z detských zúbkov.

O mliečne zuby sa oplatí starať – dieťa ich bude potrebovať minimálne 5 až 6 rokov. Odborníci odporúčajú začať s návštevami u zubára čo najskôr, aby si ich nespájalo s nepríjemným zážitkom a bolesťou. Prvú kontrolu je možné absolvovať už v prvom roku života dieťaťa, ideálne však do 3 rokov, kedy už je mliečny chrup kompletne prerezaný.

Preventívne prehliadky by ste mali s drobcom absolvovať 1-2x ročne, pričom ich súčasťou môže byť dentálna hygiena, ktorá je mimoriadne účinná v boji s usadenými povlakmi a pigmentami na chrupe a zároveň slúži ako prevencia voči zubnému kameňu.

Ako správne čistiť zúbky?

Vedenie detí k pravidelnej ústnej hygiene je rovnako dôležité ako kŕmenie, prebaľovanie alebo v neskoršom veku učenie na nočník či podávanie vitamínov. Hoci môže dieťa spočiatku protestovať, nie je to dôvod na to, aby ste nad umývaním zúbkov mávli rukou. Čím skôr ho zaradíte do vášho spoločného rituálu, tým úspešnejšie sa vyhnete bolestivým zážitkom v budúcnosti.

Deťom čistite alebo dočisťujte zuby až kým si samé nevie vyčistiť zuby dokonale

Čistenie mliečneho chrupu by nemalo by trvať menej než dve minúty. Ak sú detské zúbky čisté, neusádza sa na nich povlak s baktériami, čím sa eliminuje riziko vzniku zubného kameňa alebo kazu. Ideálne je, keď si dieťa čistí zuby spolu s rodičom a postupne si tak túto činnosť automatizuje.

  • Postavte dieťa pred zrkadlo, stojte za ním a veďte mu ruku s kefkou.
  • Horné zúbky sa čistia od ďasien smerom nadol, dolné zúbky zase opačne.
  • Naučte ho tiež prechádzať kefkou rôznymi smermi po plochách zubov a krúživým pohybom po ďasnách z vonkajšej aj vnútornej strany, aby sa kefka dostala všade.
  • Nezabúdajte ani na ťažko dostupné miesta vzadu v ústach a medzizubné priestory.

Napriek tomu stále platí, že rodič by mal detské zuby raz denne dočistiť jednozväzkovou kefkou, a to minimálne do veku desiatich rokov. Ideálne je, keď dieťatku najprv umyjete chrup vy a potom pokračuje dieťa samé, nakoľko udrží pozornosť omnoho kratšie.

K pozitívnej motivácii môžete prispieť nákupom veselej kefky s motívom obľúbeného zvieratka alebo pozeraním krátkej rozprávky po dobu čistenia. Z času na čas viete doma uskutočniť „pokus“ s použitím detekčnej tabletky alebo roztoku, ktorý zubný povlak v ústach zafarbí na fialovo a dieťa sa tak na vlastné oči presvedčí, či je jeho technika naozaj správna.

V posledných rokoch sa do popredia dostávajú sonické kefky. Tie sú mimoriadne vhodné pre tie deti, ktoré majú v ústach lepivý povlak v dôsledku nadmernej konzumácie sladkých nápojov, zníženej tvorby slín či dehydratácie. Sonické kefky fungujú na princípe vibrácie, ktorá naruší ťažko odstrániteľný povlak, čím pomáhajú čistiť detské zúbky rýchlejšie a kvalitnejšie. Výrobcovia navyše používajú špeciálne aplikácie, ktoré dieťa presne navigujú, kde, ako a koľko treba zuby umývať a odmeňujú ho za vytrvalosť.

Užitoční pomocníci

Okrem správnej zubnej kefky, ktorú mimochodom nezabúdajte meniť po každej chorobe alebo uplynutí 3 mesiacov od začiatku používania, naučte vašu ratolesť na používanie ďalších dôležitých pomocníkov správnej zubnej hygieny. V prvom rade potrebujete efekt kefky podporiť výberom vhodnej detskej pasty.

 

Deťom choďte príkladom

Väčšina detských zubárov vám odporučí výrobok s obsahom fluóru, ktorý má ochrannú funkciu pre zubnú sklovinu. Dnes už existujú také druhy, ktoré neublížia ani v prípade, že dieťatko časť prehltne. Nepreháňajte to s množstvom – postačí gulička vo veľkosti hrášku. V ponuke lekární Dr. Max nájdete aj prírodné zubné pasty či špeciálny detský zubný gél, ktorý predchádza vzniku zubného kazu pomocou prírodných čistiacich substancií. Výťažok z nechtíka lekárskeho navyše prospieva zdraviu ďasien i celej ústnej dutiny.

Podľa stránky stomatorodinka.sk sa deťom v štyroch – piatich rokoch uzavrú medzery medzi mliečnymi zubami, čo môže viesť k vzniku medzizubnému kazu. Tento kaz je veľmi zákerný, nakoľko ho v ústach nie je vidno. Preto sa odporúča ku klasickej zubnej kefke pridať aj zubnú niť alebo medzizubnú kefku.

Ďalšie články k téme Zubný kameň mávajú aj deti

  • Kedy začať s čistením zúbkov?

    Kedy začať s čistením zúbkov?

    · 2 minúty na prečítanie
    Od mliečneho chrupu vo veľkej miere závisí aj chrup trvalý. Je preto veľmi dôležité sa o mliečne zuby dobre starať hneď od prvého zúbka.
  • Praktický návod na zdravé detské zúbky

    Praktický návod na zdravé detské zúbky

    · 3 minúty na prečítanie
    Kedy je správny čas začať čistiť zuby vášho dieťaťa? Ako si vybrať správnu zubnú pastu a kefku? Ak vás zaujímajú tieto témy, sme tu, aby sme vám pomohli dosiahnuť vynikajúcu úroveň rodinnej ústnej hygieny!
  • Viete, odkedy treba umývať detské zúbky? Väčšina odborníkov odporúča začať ešte pred prerezaním toho prvého. A odkladať by ste nemali ani návštevu zubnej ambulancie...!
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora