Čo by mala určite obsahovať užitočná výbava pre budúce mamičky

12. 11. 2021 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 4 minúty na prečítanie
 • tehotenstvo
 • dojčenie
Z čoho by sa mala skladať výbava pre budúcu maminku

Popri chystaní výbavy pre bábätko nezabúdajte na seba. Máte pred sebou zopár náročných mesiacov, počas ktorých vás môže vlastné telo prekvapiť viac, než by ste čakali. Stavte na praktické pomôcky, ktoré sa vám zídu doma i počas prechádzok vonku.

Pomôcky pre pohodlné dojčenie

Zabudnite na obľúbenú čipkovanú spodnú bielizeň. Pokiaľ dojčíte, vaše prsia sú omnoho citlivejšie než pred tehotenstvom, a vyžadujú si preto zvýšený komfort.

Navyše, zo začiatku budete bábätko kŕmiť veľmi často a pravdepodobne aj na iných miestach, než v komforte vášho domova. Nebojte sa preto investovať do kvalitnej a pohodlnej dojčiacej podprsenky, ktorá je navrhnutá tak, aby vás nič netlačilo a zároveň malo vaše bábätko okamžitý prístup k mlieku. A bude vám na to stačiť len jedna ruka.

Vedeli ste, že pred pôrodom vychádza z prsníkov takzvané mledzivo, hoci sa vám mlieko ešte nevytvorilo? Aby ste sa vyhli trápnym momentom, zapríčineným vlhkými fľakmi na tričku, zabezpečte si čo najskôr absorpčné vložky do podprsenky.

Využijete ich po celú dobu dojčenia, kedy vám bude mlieko často nekontrolovateľne tiecť aj v tých najnevhodnejších chvíľach. Veľmi praktické sú samolepiace prsné vložky, ktoré budú pevne držať na svojom mieste. Ich mäkká predná časť zároveň ochráni citlivú pokožku bradaviek pred poranením.

Pre dobrý spánok

Na nedostatok spánku sa sťažuje takmer každá čerstvá mamička. Okrem starostlivosti o dieťatko vám môže vytúžený odpočinok kradnúť aj bolesť chrbta alebo prsníkov.

Na problémy so spaním sa zvyknú ženy sťažovať dokonca už počas tehotenstva, kedy si kvôli rastúcemu brušku len ťažko hľadajú pohodlnú polohu.

V takomto prípade určite oceníte špeciálny dojčenský vankúš, ktorý dokáže spríjemniť váš život pred aj po pôrode. Vďaka svojmu tvaru a tvarovateľnej výplni sa prispôsobí požiadavkám vášho tela a uľaví chrbtici či preťaženým svalom, aby ste sa konečne poriadne vyspali.

 

Dojčenský vankúš oceníte už v tehotenstve
Ako si uľahčiť dojčenie?

Neskôr zase poslúži pri dojčení, aby vás zbytočne nezaťažovala váha rýchlo priberajúceho dieťatka a mohli ste plne sústrediť na vzájomný kontakt. A keď váš drobec vyrastie, vankúš vytvorí bezpečný priestor na hranie alebo ho použijete ako hračku.

Pre praktické mamy

Pokiaľ si plánujete odstriekavať mlieko pre prípady, kedy nebudete môcť bábätko nakŕmiť priamo z prsníka, porozmýšľajte nad nákupom odsávačky mlieka.

Na trhu je momentálne mnoho druhov rôznych veľkostí. Je len na vás, či preferujete viac pohodlia s elektrickou odsávačkou alebo uprednostníte manuálnu verziu. Obe vám poslúžia na jednotku. Ideálne je vyhliadnuť si nejakú už pred pôrodom a na dojčenie sa tak v predstihu pripraviť.

Pomocníci na cesty pre budúce maminky

Možno sa vám to v tejto chvíli nezdá byť až také dôležité, no spoľahlivá taška s dostatkom odkladacieho priestoru, ktorá sa pohodlne zavesí na kočík, je pre aktívne mamy na nezaplatenie.

Prebaľovacie tašky sú špeciálne navrhnuté tak, aby ste do nich bezpečne umiestnili mlieko alebo čaj bez rizika rozliatia. Zmestí sa do nich náhradné oblečenie, hračky a plienky, bežnou súčasťou býva aj umývateľná prebaľovacia podložka. A máte tam tiež kopu priestoru na vreckovky, sprej na ruky, mobil alebo cumlík tak, aby ste ich mali okamžite po ruke.

Pre krásu nastávajúcej mamy

Hoci nám je jasné, že žena po pôrode má kopu iných starostí, než venovať pozornosť sama sebe, je dobré nájsť si aspoň zopár minút na základnú starostlivosť o pokožku tváre a celého tela. Vaša kozmetická rutina by mala pozostávať z citlivého vyčistenia pleti a následnej hydratácie krémom, ktorý vás ochráni pred nástrahami počasia.

Ak ste si zvykli starostlivo krémovať tehotenské bruško, neprestávajte s touto aktivitou ani po narodení bábätka. Vaša pokožka stráca dojčením veľa vody, čím sa oslabuje jej prirodzená obranyschopnosť a elasticita. Aby ste sa vyhli nepríjemnému svrbeniu alebo dokonca vzniku strií, minimálne raz denne sa natrite špeciálnym telovým krémom. Nebudete ľutovať.

Ďalšie články k téme Čo by mala určite obsahovať užitočná výbava pre budúce mamičky

 • Pestrý mikrobióm: zdravý štart do života

  Pestrý mikrobióm: zdravý štart do života

  · 6 minút na prečítanie
  • tehotenstvo
  • dojčenie
  • probiotiká

  Správny mikrobióm čriev sa buduje už od útleho detstva a na celkové zdravie má výrazný vplyv. Na čo nezabudnúť už počas tehotenstva či dojčenia?

 • Kávy sa počas tehotenstva ani dojčenia nemusíte báť

  Kávy sa počas tehotenstva ani dojčenia nemusíte báť

  · 5 minút na prečítanie
  • káva
  • tehotenstvo
  • dojčenie
  • pitný režim
  • krvný tlak
  • kofeín

  Je prirodzené, že väčšina budúcich mám vylúči zo svojho jedálnička všetko, čo by mohlo byť pre bábätko nevhodné. V minulosti bolo pitie kávy zakázané, dnes sa dokonca odporúča.

 • Viete, aké vyšetrenia musíte v tehotenstve absolvovať?

  Viete, aké vyšetrenia musíte v tehotenstve absolvovať?

  · 4 minúty na prečítanie
  • tehotenstvo
  • vyšetrenia v tehotenstve

  Od chvíle, kedy na tehotenstvom teste objavíte dve čiarky, sa jedným z najbližších ľudí vo vašom živote stane váš lekár. Máte predstavu, čo vás za dverami jeho ordinácie čaká?

Redakcia BabyClub Dr.Max