Čo by mala určite obsahovať užitočná výbava pre budúce mamičky

12. 11. 2021 · 6 minút na prečítanie

Popri chystaní výbavy pre bábätko nezabúdajte na seba. Stavte na praktické pomôcky, ktoré sa vám zídu doma i počas prechádzok vonku.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čo by mala určite obsahovať užitočná výbava pre budúce mamičky
Z čoho by sa mala skladať výbava pre budúcu maminku

 

 

Popri chystaní výbavy pre bábätko nezabúdajte na seba. Máte pred sebou zopár náročných mesiacov, počas ktorých vás môže vlastné telo prekvapiť viac, než by ste čakali. Stavte na praktické pomôcky, ktoré sa vám zídu doma i počas prechádzok vonku.

Pomôcky pre pohodlné dojčenie

Zabudnite na obľúbenú čipkovanú spodnú bielizeň. Pokiaľ dojčíte, vaše prsia sú omnoho citlivejšie než pred tehotenstvom, a vyžadujú si preto zvýšený komfort.

Navyše, zo začiatku budete bábätko kŕmiť veľmi často a pravdepodobne aj na iných miestach, než v komforte vášho domova. Nebojte sa preto investovať do kvalitnej a pohodlnej dojčiacej podprsenky, ktorá je navrhnutá tak, aby vás nič netlačilo a zároveň malo vaše bábätko okamžitý prístup k mlieku. A bude vám na to stačiť len jedna ruka.

Vedeli ste, že pred pôrodom vychádza z prsníkov takzvané mledzivo, hoci sa vám mlieko ešte nevytvorilo? Aby ste sa vyhli trápnym momentom, zapríčineným vlhkými fľakmi na tričku, zabezpečte si čo najskôr absorpčné vložky do podprsenky.

Využijete ich po celú dobu dojčenia, kedy vám bude mlieko často nekontrolovateľne tiecť aj v tých najnevhodnejších chvíľach. Veľmi praktické sú samolepiace prsné vložky, ktoré budú pevne držať na svojom mieste. Ich mäkká predná časť zároveň ochráni citlivú pokožku bradaviek pred poranením.

Pre dobrý spánok

Na nedostatok spánku sa sťažuje takmer každá čerstvá mamička. Okrem starostlivosti o dieťatko vám môže vytúžený odpočinok kradnúť aj bolesť chrbta alebo prsníkov.

Na problémy so spaním sa zvyknú ženy sťažovať dokonca už počas tehotenstva, kedy si kvôli rastúcemu brušku len ťažko hľadajú pohodlnú polohu.

V takomto prípade určite oceníte špeciálny dojčenský vankúš, ktorý dokáže spríjemniť váš život pred aj po pôrode. Vďaka svojmu tvaru a tvarovateľnej výplni sa prispôsobí požiadavkám vášho tela a uľaví chrbtici či preťaženým svalom, aby ste sa konečne poriadne vyspali.

 

Dojčenský vankúš oceníte už v tehotenstve

Neskôr zase poslúži pri dojčení, aby vás zbytočne nezaťažovala váha rýchlo priberajúceho dieťatka a mohli ste plne sústrediť na vzájomný kontakt. A keď váš drobec vyrastie, vankúš vytvorí bezpečný priestor na hranie alebo ho použijete ako hračku.

Ako si uľahčiť dojčenie?

 

Pre praktické mamy

Pokiaľ si plánujete odstriekavať mlieko pre prípady, kedy nebudete môcť bábätko nakŕmiť priamo z prsníka, porozmýšľajte nad nákupom odsávačky mlieka.

Na trhu je momentálne mnoho druhov rôznych veľkostí. Je len na vás, či preferujete viac pohodlia s elektrickou odsávačkou alebo uprednostníte manuálnu verziu. Obe vám poslúžia na jednotku. Ideálne je vyhliadnuť si nejakú už pred pôrodom a na dojčenie sa tak v predstihu pripraviť.

Pomocníci na cesty pre budúce maminky

Možno sa vám to v tejto chvíli nezdá byť až také dôležité, no spoľahlivá taška s dostatkom odkladacieho priestoru, ktorá sa pohodlne zavesí na kočík, je pre aktívne mamy na nezaplatenie.

Prebaľovacie tašky sú špeciálne navrhnuté tak, aby ste do nich bezpečne umiestnili mlieko alebo čaj bez rizika rozliatia. Zmestí sa do nich náhradné oblečenie, hračky a plienky, bežnou súčasťou býva aj umývateľná prebaľovacia podložka. A máte tam tiež kopu priestoru na vreckovky, sprej na ruky, mobil alebo cumlík tak, aby ste ich mali okamžite po ruke.

Pre krásu nastávajúcej mamy

Hoci nám je jasné, že žena po pôrode má kopu iných starostí, než venovať pozornosť sama sebe, je dobré nájsť si aspoň zopár minút na základnú starostlivosť o pokožku tváre a celého tela. Vaša kozmetická rutina by mala pozostávať z citlivého vyčistenia pleti a následnej hydratácie krémom, ktorý vás ochráni pred nástrahami počasia.

Ak ste si zvykli starostlivo krémovať tehotenské bruško, neprestávajte s touto aktivitou ani po narodení bábätka. Vaša pokožka stráca dojčením veľa vody, čím sa oslabuje jej prirodzená obranyschopnosť a elasticita. Aby ste sa vyhli nepríjemnému svrbeniu alebo dokonca vzniku strií, minimálne raz denne sa natrite špeciálnym telovým krémom. Nebudete ľutovať.

 • Vankúš je navrhnutý tak, aby počas dojčenia mamičkám pomáhal zmierniť napätie chrbta, krku a ramien a zároveň poskytol dieťatku maximálne pohodlie.
 • Multifunkčná prebaľovacia tašky/batoh OSLO STYLE bol vytvorený pre moderné mamičky
 • Krém na starostlivosť o pokožku s výskytom strií s obsahom elastínu, kyseliny hyalurónovej, glycerínu, pantenolu a ďalších ošetrujúcich látok. Prispieva k regenerácii, zvláčneniu, hydratácii a napnutiu pokožky.
 • AVENT Elektr. ODSÁVAČKA MLIEKA

  1×1 set, odsávačka + fľaša 125 ml
  Inšpirované bábätkom, praktické pro mamičku. Technológia prirodzeného pohybu. Efektívne kombinuje vákuum a stimuláciu bradaviek pre rýchlejší tok mlieka.
 • Suavinex - MANUÁLNA ODSÁVAČKA MLIEKA ZERO ZERO

  1×1 ks, manuálna odsávačka mlieka
  Predstavujeme NOVINKU, ktorá bola vytvorená odborníkmi z odboru Pediatria a Ortodoncia, k zdravému kŕmeniu z fľaše v kombinácii s dojčením.
 • Dr.BROWN´S KOMFORTNÁ MANUÁLNA ODSÁVAČKA MLIEKA

  1×1 ks, manuálna odsávačka mlieka
  Komfortná manuálna odsávačka materského mlieka s jemnou 100%-ne silikónovou prísavkou (klobúčikom) vo veľkosti B 25mm, ktorá sa prispôsobí tvaru prsníka.

  Ďalšie články k téme Čo by mala určite obsahovať užitočná výbava pre budúce mamičky

  • 7 zaujímavých faktov o materskom mlieku

   7 zaujímavých faktov o materskom mlieku

   · 9 minút na prečítanie
   O dojčení a materskom mlieku sa toho popísalo veľa. No možno vás bude zaujímať, prečo niekedy pri dojčení svojho bábätka mávate slzy na krajíčku? Viac sa dozviete z článku.
  • Aby ste bábätku zabezpečili potrebné živiny, doprajte si pestrú stravu bez obmedzení. Pokiaľ sa však objavia problémy ako kolika, nafukovanie či vyrážky, mali by ste spozornieť...
  • Správna voľba pre vás a vaše bábätko

   Správna voľba pre vás a vaše bábätko

   · 9 minút na prečítanie
   Váš výživový stav pred tehotenstvom a počas tehotenstva hrá kľúčovú úlohu pri raste a vývoji vášho bábätka.
  O autorovi
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Redakcia BabyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora