V novembri je najvyšší čas nasadiť deťom Déčko

23. 11. 2020 · 3 minúty na prečítanie

Zamračené počasie, typické neskorú jeseň, úzko súvisí s nedostatkom vitamínu D. Ten je podľa MUDr. Bergendiovej zodpovedný za mnoho ochorení, a to predovšetkým u detí.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
V novembri je najvyšší čas nasadiť deťom Déčko

„Po modernom svete sa šíri epidémia nedostatku vitamínu D“, hovorí imunologička MUDr. Katarína Bergediová PhD.. Mnohé štúdie udávajú, že skoro 60 % populácie trpí nízkym obsahom déčka v krvi, pričom u štvrtiny prípadov ide o extrémne malé hodnoty.

 

Tento problém sa dotýka detí i dospelých, no práve v mladom veku sa chýbajúci vitamín D môže prejaviť problémami s imunitou či skoliózou. Aj preto ho pediatri plošne predpisujú ihneď po narodení. Viete, ako sa správne užíva a aká forma déčka bude pre vášho drobca najlepšia?

PREČO HO POTREBUJEME?

Dopĺňanie déčka počas tehotenstva zabezpečuje správny vývoj kostry plodu a predchádza nízkej pôrodnej váhe. V období dojčenia zvyšuje tvorbu mlieka a podporuje správnu laktáciu. „Jeho pôsobenie v ľudskom tele je komplexné“, vysvetľuje MUDr. Bergendiová a dodáva: „Vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika z čreva. Okrem vplyvu na hustotu kostí a zdravie chrupu posilňuje imunitný systém a aktivuje tiež vrodenú imunitu.“

 

VITAMÍN D A DETI

Vedeli ste, že ani v materskom mlieku nie je množstvo vitamínu D dostatočné? Jeho deficit pritom môže mať v rannom veku oveľa závažnejšie následky, než v dospelosti. Odborníci zdôrazňujú potrebu dôsledného užívania déčka ako prevenciu voči rachitíde, alebo tiež takzvanej krivici. Tá sa najčastejšie prejaví približne v ôsmom mesiaci života bábätka. Nedostatkom déčka sú najviac ohrozené nedonosené deti a tie, ktoré rýchlo rastú.

 

Pediatri zvyčajne predpisujú kvapky, ktoré by sa mali bábätkám podávať od 14. dňa života a užívať po celý rok, v prípade zimného dieťaťa aj dlhšie. Od 6. mesiaca môžete dieťaťu dať rybí olej, pokiaľ ho dokáže akceptovať. Staršie deti, ktoré vedia hrýzť alebo cmúľať, môžu dostávať vitamín D vo forme vitamínových „cukríkov“. Déčko je najlepšie nasadiť hneď na jeseň a užívať minimálne v kritickom období od novembra do marca, kedy sa v tele kvôli nedostatku slnečného žiarenia tento vitamín prirodzene nevytvára.

ĎALŠIE ZDROJE DÉČKA

Vitamín D3 vzniká pôsobením UV žiarenia na kožu, pričom práve toto déčko vstrebáva naše telo najlepšie. „V stredoeurópskom zemepisnom pásme potrebujete na získanie adekvátnej dennej dávky v letných mesiacoch asi 20 minút pobytu na slnku, najlepšie medzi 11. a 14. hodinou“, upozorňuje imunologička. Jesenné a zimné slnko potrebnú intenzitu nedosahuje, preto sa radšej zamerajte na získavanie vitamínu D zo svojho jedálnička.

Hodnotným zdrojom vitamínu D je kvalitný rybí olej a tučnejšie ryby, ako je losos, makrela, haring, kapor, zubáč alebo tuniak. Okrem rýb ho môžete získať z vajíčok, mlieka, húb, droždia či kakaa. Z rastlín obsahuje déčko najmä lucerna siata a avokádo. D vitamínom sú umelo obohatené aj niektoré potraviny, napríklad cereálie alebo mliečne výrobky.

 

NA TIETO CHYBY SI DAJTE POZOR

Väčšina ľudí neužíva vitamín D správne, čím výrazne znižuje jeho vstrebateľnosť. Déčko je totiž rozpustné s tukmi, preto by sa malo spolu s nimi aj užívať - na kúsok chleba si dajte maslo alebo nejaký tučný syr a spolu s nimi môžete vitamín prehltnúť, prípadne na lyžičku naberte trochu jogurtu a kvapnite si odporúčanú dávku priamo naň. Ak ho užijete nalačno, jeho účinok sa zníži. V lekárni môžete nájsť priamo kombináciu vitamínu a tuku, a to vo forme kvapiek i tabletiek.

 

Zároveň je nutné, aby ste okrem vitamínu D prijímali aj dostatok horčíka – jeho deficit totiž nepriaznivo ovplyvňuje vstrebávanie tohto vitamínu. Nezabúdajte ani na odporúčané dávkovanie, čo predstavuje asi 5 až 10 mikrogramov na deň. Toto množstvo zodpovedá minimálne 200 g ryby alebo trom vajíčkam, v zime však treba zvýšiť svoj príjem až trojnásobne. Množstvo déčka v strave ovplyvňuje aj jej úprava – ryby by ste preto mali hlavne variť, dusiť, či piecť na troche oleja v rúre. Vyprážané či naložené v oleji v konzerve vám veľa déčka nedodajú.

Ďalšie články k téme V novembri je najvyšší čas nasadiť deťom Déčko

  • "Slnečný" vitamín D: malý zázrak pre našu imunitu

    "Slnečný" vitamín D: malý zázrak pre našu imunitu

    · 9 minút na prečítanie
    Vitamín D je potrebný pre správne vstrebávanie a využitie vápnika. Menej sa však hovorí o jeho úlohe v imunitnom systéme.
  • Reštartujte si svoj organizmus po zime

    Reštartujte si svoj organizmus po zime

    · 6 minút na prečítanie
    Zimné obdobie je vždy skúškou odolnosti pre náš organizmus. Môže za to menší výber a príjem čerstvých potravín, a teda aj nižší prísun vitamínov a minerálov. Podobne aj pobyt na slnku a čerstvom vzduchu je v tomto období obmedzený. Väčšine z nás sa nevyhne ani nejaká tá viróza, ktorá dokáže naše telo poriadne vyšťaviť.
  • Jarná únava nie je depresia! Ako s ňou bojovať?

    Jarná únava nie je depresia! Ako s ňou bojovať?

    · 4 minúty na prečítanie
    Aj keď sa môže zdať, že zvýšenie množstva slnečného svetla má na náš organizmus iba pozitívny vplyv, príchod jari býva sprevádzaný aj menej príjemným pocitom, dobre známou „jarnou únavou“.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora