Trápi vaše dieťa boľavé bruško? Možno za to môže mlieko!

29. 4. 2020 · 5 minút na prečítanie

Časté hnačky, kŕče, nafukovanie i novorodenecké koliky sú jasným signálom, že má vaše dieťa problémy s trávením. Či ide o alergiu alebo intoleranciu, odhalí odborné vyšetrenie.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Trápi vaše dieťa boľavé bruško? Možno za to môže mlieko!
Trápi vaše dieťa boľavé bruško? Možno za to môže mlieko!

 

Konzumácia kravského mlieka môže u detí, ale i dospelých, vyvolávať množstvo nepríjemných reakcií. Medzi najznámejšie diagnózy, s ktorými sa pri pátraní po probléme stretnete, patrí alergia na mliečnu bielkovinu a intolerancia laktózy.

Keďže sú príznaky veľmi podobné, často si ich ľudia zvyknú zamieňať. Avšak pôvod vzniku a príčiny sú radikálne odlišné, preto by ste skôr, než vášmu dieťatku vylúčite z jedálnička všetky mliečne výrobky, mali navštíviť ordináciu odborného lekára. Iba ten je schopný zistiť, o čo presne ide a akú metódu liečby treba zvoliť.

Dojčenská kolika verzus laktóza

Problémy spojené s dojčenskou kolikou postihujú okolo 15 – 20 % dojčiat. Býva jasným signálom výrazného nepohodlia dieťatka. Dojčenskú koliku možno definovať ako záchvatový plač bez vysvetliteľnej príčiny, ktorý trvá viac ako tri hodiny denne a objavuje sa viac ako tri dni v týždni počas najmenej troch týždňov. Určiť presnú príčinu, prečo sa objavuje, je veľmi náročné. Niekedy je pôvodcom nezrelosť tráviaceho traktu alebo intolerancia laktózy.

Laktóza je hlavným cukrom každého mlieka, materského aj tekutej dojčenskej stravy. K tomu, aby ju detské črevá spracovali, je potrebná dostatočná tvorba enzýmu laktáza, čo sa však v prvých mesiacoch života dieťaťa často nedeje. Intolerancia laktózy sa prejaví nafukovaním, zväčšením bruška, zhoršeným refluxom s vracaním, redšou stolicou či kolikovými bolesťami bruška. Takto spôsobené dojčenské koliky sa väčšinou stratia okolo 4. až 6. mesiaci veku dieťaťa, no samotná intolerancia sa môže znovu objaviť v období puberty alebo v dospelosti.

 

Laktózová intolerancia

Na prvý pohľad ju spoznáte podľa nepríjemného nafukovania, ktoré vzniká v dôsledku putovania nestrávených častíc laktózy z tenkého čreva do hrubého. Preto vášmu drobcovi po zjedení mliečnych produktov zrazu netrávi, často sa pridajú kŕče, bolesti brucha alebo hnačka, no tento stav sa obíde bez kožných či respiračných prejavov. 

Hoci v minulosti nebola taká známa, dnes ňou údajne trpí 200 miliónov Európanov, vrátane malých detí a dojčiat. Intolerancia laktózy môže byť aj dočasnou záležitosťou. Prechodne môže nastať pri narušení črevnej mikroflóry, napríklad po prekonanom infekčnom ochorení, ktoré ohrozí trávenie či po užívaní antibiotík. Obvykle trvá 1-3 týždne, kým sa črevá zregenerujú a zahoja. Keď sa črevná flóra obnoví, pominie aj intolerancia laktózy. Nemýľte si však intoleranciu s alergiou na mliečnu bielkovinu – tou trpia približne tri percentá populácie a jej liečba si vyžaduje oveľa prísnejšie pravidlá i pravidelný lekársky dohľad.

Alergia na mliečnu bielkovinu (ABKM)

Asi vás neprekvapí, že sa radí medzi najrozšírenejšie potravinové alergie. Najčastejšie sa objavuje u detí do veku okolo 1 roka, avšak, ak sa táto alergia u detí objaví, veľmi často do 3 až 6 rokov zmizne. Na druhej strane, pribúda detí, u ktorých sa ABKM objaví neskôr a čoraz častejšie trápi aj dospelých.

 

V skratke povedané, ide o nežiadúcu reakciu organizmu na bielkovinu kravského mlieka, spôsobenú imunitnými mechanizmami. Myslieť na túto alergiu treba v prípadoch, ak sa v čase od 2 do 72 hodín po konzumácii mlieka alebo mliečnych výrobkov objavia tráviace ťažkosti (hnačky, koliky, nafukovanie, zvracanie), kožné ťažkosti (ekzém, žihľavka, opuch tváre) alebo dýchacie ťažkosti (nádcha, astma, chronická nádcha, náchylnosť k zápalom mandlí). Ďalšími prejavmi môže byť anémia (chudokrvnosť). U detí sa môže alergia na bielkovinu kravského mlieka spájať s poruchami rastu a neprospievaním, ale aj s rozvojom astmy a peľovej alergie.

Jednoduchý test

Ak máte podozrenie, že vaše dieťa trpí laktózovou intoleranciou, lekár vám pravdepodobne navrhne nasedenie eliminačnej diéty. Pacientovi sa vtedy na niekoľko dní alebo týždňov vysadí zo stravy mlieko a všetky výrobky z neho (vrátane tých skrytých, ako sú sladkosti, zmrzlina, pečivo i dochucovadlá), pri bábätkách sa mlieko nahradí ryžovým vývarom, prípadne sa použije špeciálne dojčenské mlieko bez laktózy. Po ustúpení všetkých ťažkostí môžete po čase skúšobne nasadiť klasické mlieko alebo mliečny výrobok – ak sa problém zopakuje, diagnóza je viac menej jasná.

Bohužiaľ, stanovenie diagnózy potravinovej alergie nie je také jednoduché. Lekára bude zaujímať vaša rodinná anamnéza. Je nutné vykonať špeciálne laboratórne testy, ktorých cieľom je zistiť špecifické protilátky IgE proti bielkovine kravského mlieka a kožné testy. Súčasťou stanovenia diagnózy býva aj prísna diéta. Dôležitá je spolupráca s gastroenterológom, ktorý pomôže zvládnuť tráviace ťažkosti, prípadne liečiť poškodenie tráviaceho traktu, ak k nemu u dieťaťa došlo.

Vhodná liečba

Hoci na prvý pohľad vyzerá intolerancia na laktózu ako menej „nepríjemný“ zdravotná problém, pravda je taká, že ak sa alergia na bielkovinu kravského mlieka objaví v ranom detstve, pri dodržiavaní diéty zvykne do nástupu puberty ustúpiť.

 

Intolerancia laktózy je však záležitosťou na celý život a súvisí okrem kravského mlieka s ďalšími druhmi mliek, ktoré obsahujú laktózu. Vtedy sa detským pacientom odporúča konzumovať výlučne bezlaktózové produkty alebo užívať špeciálne výživové doplnky vo forme kvapiek alebo tabletiek, ktoré obsahujú enzým laktáza a užívajú sa pred požitím potravín s laktózou. Pri alergii na bielkovinu kravského mlieka je nutné vyvarovať sa všetkých zdrojov kravských bielkovín. U dojčených detí je zvyčajne možné s dojčením pokračovať, v niektorých prípadoch sa odporúča, aby ste špeciálnu diétu držala matka. K dispozícii sú tiež špeciálne upravené mliečne formuly. Oplatí sa tiež vyskúšať kozie či ovčie mlieko a výrobky z neho.



Ďalšie články k téme Trápi vaše dieťa boľavé bruško? Možno za to môže mlieko!

  • Po konzumácii kravského alebo iného mlieka sa vám môže žalúdok preháňať, nafukuje a krúti? Boli ste v detstve veľkým milovníkom mlieka a teraz ho nemôžete ani cítiť? Možno, že trpíte neznášanlivosťou mliečneho cukru, známej ako laktózovú intoleranciu.
  • Aj vy neustále bojujete vypuknutým bruškom? Tento problém trápi mnoho žien a okrem zdravotných nepríjemností dokáže poriadne znížiť sebavedomie. Viete, čo vám pomôže?
  • Má vaše dieťa alergiu na mlieko?

    Má vaše dieťa alergiu na mlieko?

    · 5 minút na prečítanie
    Alergie na bielkoviny kravského mlieka (ABKM) je jednou z najčastejších potravinových alergií v dojčenskom veku, s výskytem u 2 až 5 % všetkých dojčiat.
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora